چرا برخی كارگران باید از داشتن لباس كار محروم بمانند؟

چرا برخی كارگران باید از داشتن لباس كار محروم بمانند؟ به گزارش كار و درآمد نایب رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران، دادن سهام كارخانه ها را باعث حفظ امنیت شغلی كارگران دانست و اظهار داشت: در سال های گذشته نه تنها كارگران سهمی از سود تولید نداشته اند بلكه در جزیی ترین مسایل آنها هم كوتاهی شده و كارگران گاها حتی از گرفتن لباس كار كه سالی دو دست باید به آنها داده شود، محروم مانده اند.سید ابوالفضل اشرف منصوری در گفتگو با ایسنا، درباره خصوصی سازی كارخانه ها در كشور اظهار نمود: واگذاری كارخانه ها به بخش خصوصی عموما با برآوردهایی نظیر زیان دهی و دارای بدهی مالی همراه بود. بیشتر كارخانه هایی كه چند صد میلیارد تومان ارزش داشتند به قیمتهای نامتعارف و غیر واقعی به فروش رفته و به افراد واگذار شدند تا به اصطلاح خصوصی سازی شود و طبق شنیده ها مواد داخل انبار یكی از این كارخانه ها معادل پولی بوده كه مالك بابت خرید كارخانه داده است.

توجه به منافع كارگران و معیشت آنها در خصوصی سازی

وی افزود: طبعا وقتی بنگاهی به بخش خصوصی واگذار می شود چون از مدیریت قبلی انتقال یافته صرفا منافع شخصی در آن حاكم می شود و در چنین حالتی تعدادی كارگر از كار بیكار می شوند و حقوق و دستمزد واقعی را نمی گیرند در حالیكه معتقدم كه در بحث واگذاری باید خط تولید، معیشت كارگر و منافع نیروهای كار را هم ببینیم و منافع گروهی را بر منافع شخصی حاكم نماییم.

واگذاری سهام كارخانه ها باعث حفظ امنیت شغلی كارگران

این مقام ارشد كارگری در ادامه درباره واگذاری سهام كارخانه ها به كارگران، اظهار نمود: با وجود آنكه قانون سیاستهای اصل ۴۴ تاكید كرده كه كاركنان و نیروهای كار در سهام كارخانه ها و شركتهای واگذار شده سهیم شوند ولی متاسفانه در بیشتر كارخانه ها و شركتها اعمال نمی گردد در حالیكه اگر این اتفاق بیفتد و درصدی از سهام كارخانه ها در اختیار كارگران قرار بگیرد، در حفظ امنیت شغلی كارگران موثر است.

وی افزود: در سالهای گذشته نه تنها این واگذاری صورت نگرفته و كارگران سهمی از سود تولید نداشته اند بلكه در جزیی ترین مسایل آنها هم كوتاهی شده و كارگران گاها حتی از گرفتن لباس كار كه سالی دو دست باید به آنها داده شود، محروم مانده اند.

اشرف منصوری اشاره كرد: ما می گوییم صنایعی كه متعلق به دولت می باشد است و مقرر است به بخش خصوصی داده شود بهتر است به خود كارگران واگذار شود. وقتی كارخانه ها را با قیمت پایین واگذار می كنند حق كارگران است كه درصدی از سهام كارخانه ها را به آنها واگذار كنند.

تبعات واگذاری كارخانه ها با قیمت پایین و ناچیز

نایب رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به تبعات واگذاری كارخانه ها با قیمت اندك اظهار داشت: واگذاری كارخانه ها با قیمت پایین و عدم مشاركت كارگران در سهام آنها، در گام اول به بدنه كارگری صدمه می زند و نارضایتی جمعی به وجود می آورد و سپس باعث افزایش جمعیت بیكار كشور می شود.

اشرف منصوری درباره نظارت بر عملكرد بنگاههای خصوصی سازی شده اظهار داشت: بخش خصوصی نظارت آنچنانی ندارد مگر بحث حقوق و دستمزد و مطالبات معوق باشد كه وزارت كار ورود كند یا مبحث سلامت افراد و نیروهای كار مطرح باشد كه مركز بهداشت به آن رسیدگی كند. در كارخانه های خصوصی مالك می تواند حتی خط تولید را بخواباند و فعالیت و كار را متوقف نماید و همین مسئله سبب ضربه زدن به تولید، صدمه كارگران، از بین رفتن امنیت شغلی و افزایش بیكاری می شود كه بنظر می رسد باید در قبال كارگرانی كه در چنین كارخانه هایی مشغول كارند سیاست خاصی دنبال شود.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای تبصره ۳ ماده ۲۰ قانون اجرایی سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی، فروش اقساطی حداكثر پنج درصد از سهام بنگاههای مشمول واگذاری به مدیران و كاركنان همان بنگاه و حداكثر پنج درصد به سایر مدیران باتجربه و متخصص و كارآمد مجاز است. خیلی از كارشناسان معتقدند شریك كردن كارگران در سهام كارخانه ها باعث صرفه جویی در تولید، بالا رفتن بهره وری بنگاه، ایجاد تولید مرغوب و انگیزه بیشتر كار در كارگران می شود.
1398/07/10
16:12:24
5.0 / 5
4870
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است