معاون رئیس جمهور اعلام كرد:

تعطیلی پنج شنبه ها به مصلحت نیست، افزایش بار مالی و تبعیض

تعطیلی پنج شنبه ها به مصلحت نیست، افزایش بار مالی و تبعیض به گزارش كار و درآمد رئیس سازمان اداری و استخدامی اظهار داشت: دولت به دلیلهای كارشناسی مختلفی، مخالف طرح تعطیلی روزهای پنج شنبه مراكز اداری و قضایی در مراكز استان ها و شهرستان است.به گزارش كار و درآمد به نقل از سازمان اداری و استخدامی، جمشید انصاری درباب طرح تعطیلی روزهای پنج شنبه مراكز اداری و قضایی در مراكز استانها و شهرستان ها، گفت: دولت باید طبق بخشنامه داخلی مجلس نسبت به طرح هایی كه نمایندگان ارائه می دهند، اظهارنظر كند و در مورد این طرح بعد از بحث های كارشناسی در دولت، نظر دولت مخالفت با این طرح بود.
رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور اشاره كرد: دولت تنها مسئول كاركنان خود نیست؛ بلكه مسئول اداره كشور است و با عنایت به اینكه نزدیك ۲۴ میلیون نفر نیروی كار در كشور مشغول فعالیت هستند، تصمیم گیری درباب تعطیلی یك گروه كوچك كه حدود ۱۰ درصد نیروی كار را تشكیل می دهد، تاثیر جدی بر روی نیروی كار اصلی كشور در بخش های خصوصی و كارگری می گذارد.
معاون رئیس جمهور اضافه كرد: اینگونه تصمیم گیری ها یك نوع عدم تعادل در كشور ایجاد می كند؛ مگر آنكه این قانون همه نیروهای كار كشور شامل بخش دولتی و غیردولتی را شامل شود كه در آن صورت نیز، هزینه زیادی به صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی تحمیل خواهد شد.
تعطیلی پنج شنبه ها تبعیض به همراه دارد
انصاری با اشاره به این مساله كه این طرح ساعات كاری كاركنان دولت را كه اتفاقا از بیت المال هم حقوق می گیرند، كم خواهد كرد، اظهار داشت: هم اكنون ساعات كار كاركنان دولت ۱۷۶ ساعت در ماه و برای مشمولان قانون كار ۱۹۲ ساعت در ماه است و با تصویب این طرح عملا كاركنان دولت ۱۶۰ ساعت در ماه فعالیت خواهند داشت كه افزایش این فاصله، سبب تبعیض بین گروه های مختلف كارمندی و كارگری بوده و مطمئنا به مطالبات و اعتراضات كارگران و شاغلین بخش خصوصی منجر می شود و دولت در شرایط كنونی ایجاد این فاصله و شكاف و تبعیض را به مصلحت نمی داند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور، با اشاره به این مساله كه این طرح در خود دستگاه های اداری هم مشكل ایجاد خواهد كرد، اضافه كرد: خیلی از خدمات به صورت روزمره باید به مردم ارائه شود. مثلا نمی توان بیمارستانها و مراكز حمایتی را پنج شنبه ها تعطیل كرد. هم اكنون تنها روزهای جمعه كاركنان بیمارستان ها و این مراكز تعطیل هستند كه در این روز نیز، كاركنان به صورت كشیك هستند و یا خیلی از واحدهای خدماتی دیگر مانند برق، گاز و آب و شهرداری ها خدمات روزمره به مردم ارائه می دهند كه با تصویب این طرح اساسا در خدمت رسانی به مردم ایجاد اختلال خواهد شد.
وی اجرای این طرح را دارای بار مالی برای دولت دانست و اظهار داشت: در این طرح ساعات كار ادارات از ۹ بامداد تا ساعت ۵ بعدازظهر تعیین شده است كه با این وضعیت، مسایلی چون تامین ناهار كاركنان نیز باید در دستور كار ادارات قرار گیرد كه عملا به دولت بار مالی تحمیل می شود و نظم ادارات نیز مبتلا به اختلال خواهد شد كه این موضوع، مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز هست؛ پس با عنایت به مجموعه این دلیلهای اجرای این طرح به مصلحت نبوده و دولت با آن موافق نیست.

1398/07/28
13:10:11
5.0 / 5
4142
تگهای خبر: استخدام , تولید , حقوق , خدمات
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است