معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر خبر داد

تسهیلات ویژه برای صادركنندگان و واردكنندگان از چابهار

تسهیلات ویژه برای صادركنندگان و واردكنندگان از چابهار به گزارش كار و درآمد معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته تجار و دستگاه های مختلف، امیدواریم بخشی از كالای صادراتی و وارداتی خویش را از راه بندر چابهار عبور دهند و برای تقویت تجارت از این گذرگاه، تسهیلات ویژه ای برای خطوط كشتیرانی و سرمایه گذاران در نظر گرفته ایم.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، محمدعلی حسن زاده درباره برنامه های توسعه ای كه برای بندر چابهار در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: بندر شهید بهشتی چابهار تنها بندر شرق كشور در عرصه ملی است، بدین جهت اگر قرار باشد رونق اقتصادی در استان های شرقی و شمال شرقی ایران شكل گیرد، كلید آن توسعه بندر شهید بهشتی چابهار است و این حاكی از پتانسیل و ظرفیت بالای تجاری و جغرافیایی این بندر در مراودات اقتصادی ایران است.
وی با اشاره به اینكه اقیانوسی بودن یك بندر بدین مفهوم است كه تجارت دریا برد در مسیرهای اقیانوسی صورت گیرد، اظهار داشت: بندری كه نزدیك به مسیرهای اصلی قرار دارد، زمان و هزینه كمتری را برای تجارت دریایی به دنبال خواهد داشت.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه سازمان بنادر و دریانوردی بر مبنای دانش حمل و نقل به ظرفیت و پتانسیل بالای اقتصادی چابهار واقف است، اضافه كرد: برخی تصور می كردند چابهار ظرفیت و پتانسیل سرمایه گذاری زیادی ندارد، اما به مرور زمان از نظر طراحی، تجهیزات، عمق دسترسی و سایر موارد به خوبی نشان داد كه در تراز بنادر بین المللی دنیا قرار دارد.
حسن زاده با تاكید بر اینكه آنچه اهمیت دارد نقش پررنگ چابهار در عرصه حمل و نقل و ترانزیت كشورهای شمال شرقی ایران و آسیای میانه است، افزود: باید ارتباط با پسكرانه بندرچابهار از راه راه آهن و جاده به خوبی ایجاد شود تا از این طریق بتوانیم به خوبی از ظرفیت های بالای اقتصادی، ترانزیتی و جغرافیایی بندر شهید بهشتی چابهار استفاده نماییم. در همین راستا مقام معظم رهبری دستوری در خصوص اجازه برداشت از محل صندوق ذخیره ارزی برای بهره برداری از شبكه ریلی چابهار و اتصال آن به شبكه سراسری صادر كرده اند. ازاین رو تا دو سال آینده شاهد عملیاتی شدن این پروژه خواهیم بود و همزمان در حوزه جاده ای هم فعالیت ها در حال پیشرفت است.
وی افزود: امیدواریم با اقدامات صورت گرفته، تجار و دستگاه های مختلف بخشی از كالای صادراتی و وارداتی خویش را از راه چابهار عبور دهند و در این رابطه سازمان بنادر و دریانوردی تسهیلات ویژه ای را برای خطوط كشتیرانی و سرمایه گذاران در نظر گرفته است تا تخلیه و بارگیری از راه بندرچابهار صورت گیرد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی به مصوبه هیئت دولت در ارتباط با اینكه هزار كامیون با پلاك منطقه آزاد می توانند از بندرچابهار به زاهدان و سایر نقاط كالا جابجا كنند، اظهار داشت: عزم خوبی در سطح كشور برای رونق چابهار شكل گرفته است و خوشبختانه شرایط مساعدی برای فعالیت های تجاری در این راستا وجود دارد.
حسن زاده با تاكید بر اینكه فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار شناسایی شده است و پارسال قراردادی معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان به منظور سرمایه گذاری در چابهار مدنظر قرار گرفت، اظهاركرد: نكته بسیار مهم این است كه سرمایه گذاران تصمیم گرفته اند علاوه بر سرمایه گذاری در سایر بنادر كشور در بندر شهید بهشتی چابهار هم سرمایه گذاری كنند و امیدواریم با ایجاد زیربناهای عملیاتی مناسب و امكانات لازم در این بندر شاهد بهبود وضعیت سرمایه گذاری باشیم.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت كمیته پیگیری موافقتنامه سه جانبه چابهار، تصریح كرد: كارگروهی متشكل از مسئولان سه كشور ایران، هند و افغانستان در این رابطه تشكیل شده است و سال قبل بر مبنای موارد مندرج، اولین نشست آن در چابهار برگزار گردید و امسال هم مقرر است دومین جلسه در هند برگزار گردد و در سال آینده هم سومین جلسه در افغانستان برگزار می شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: یكی از دستور كارهای كمیته پیگیری موافقتنامه سه جانبه چابهار، شناسایی چالش ها در حوزه حمل و نقلی و تجارت بین سه كشوراست و امیدوار هستیم با حل چالش ها شاهد بهبود وضعیت در این بخش باشیم.1398/08/08
15:10:36
5.0 / 5
4442
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است