بیشترین آمار اشتغال متعلق به كدام بخش است؟

بیشترین آمار اشتغال متعلق به كدام بخش است؟ به گزارش كار و درآمد معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار بیشترین اشتغال به وجود آمده امسال را متعلق به بخشهای صنعت، خدمات و كشاورزی دانست و اظهار داشت: 38 درصد اشتغال جدید، اشتغال رسمی و مابقی غیر رسمی بوده است.عیسی منصوری در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی آمار اشتغال به وجود آمده امسال اظهار داشت: ارزیابی های ما نشان میدهد كه در سال قبل ریزش قابل توجهی در حوزه اشتغال داشتیم و فعالان كسب و كار به سبب افزایش نرخ ارز با یك تاخیر فازی روبه رو شده و به تدریج خودرا در فضای جدید پیدا كردند، بنا بر این تا حدودی بازگشت به كار از طرف بنگاههای خرد و كوچك را شاهد بودیم.

وی افزود: این مساله كمك كرد تا نرخ اشتغال مقداری بالا برود و اشتغال جدیدی ایجاد شود در صورتیكه سال قبل در بخش صنعت ریزش نیرو داشتیم و نه تنها شغل جدیدی به صورت آماری به وجود نیامد بلكه چند ده هزار نیرو هم گرفتار ریزش شدند.

بیشترین ایجاد اشتغال در سال قبل متعلق به بخش خدمات

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار در پاسخ به این پرسش كه بیشترین میزان اشتغال امسال متعلق به كدام بخش بوده است؟ اظهار داشت: برخلاف روند سال قبل كه بیشترین اشتغال در بخش خدمات بود امسال در سه بخش صنعت، كشاورزی و خدمات ایجاد اشتغال را شاهد بودیم كه بخش عمده ای از این اشتغال به سبب بازگشت به كار بنگاههای خرد و كوچك بود كه سبب شد ریزش سال قبل حتی در بنگاههای متوسط نیز جبران شود.

منصوری درباره دلیل بازگشت به كار بنگاه های خرد و كوچك اظهار داشت: با بالا رفتن قیمت محصولات، كسب و كار و تولید به صرفه شد. آن تغییر فازی كه در بنگاهها به وجود آمد به این علت بود كه وقتی قیمت مواد اولیه بالا رفت به سبب نبود نقدینگی بنگاه ها به سختی افتادند ولی پس از كمی خودرا باردیگر تطبیق داده و به كار بازگشتند.

تنها ۳۸ درصد اشتغال به وجود آمده رسمی است

به گفته وی با عنایت به اینكه در سال قبل رشد اقتصادی منفی بوده اما حدود ۸۴۰ هزار شغل جدید به وجود آمده كه این امر نشان میدهد سیاست های ما در این سال ها درست بوده است.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیركار با اشاره به اینكه این تجربه در فاصله سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ هم تكرار شد، اظهار داشت: با وجود آنكه طبق گزارش مركز آمار ایران اشتغال قابل توجهی ظرف یكسال منجر به تابستان سال ۹۸ داشتیم ولی برابر آمارها ۳۸ درصد این اشتغال رسمی و بیشتر از ۶۰ درصد غیر رسمی بوده كه نشان میدهد اشتغال به وجود آمده كیفیت و پایداری لازم را ندارد.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، مركز آمار ایران آخرین گزارشی كه بتازگی مركز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیكاری منتشر كرد، نشان داد كه نرخ بیكاری درانتها تابستان سال جاری كاهش یافته و به ۱۰.۵ درصد رسیده است. بر طبق این گزارش نسبت به تابستان سال قبل حدود ۸۴۴ هزار نفر بر تعداد شاغلان افزوده و ۴۵۵ هزار نفر از بیكاران كاسته شده است.

منبع:

1398/08/25
01:38:42
5.0 / 5
4319
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است