دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اعلام كرد

اختصاص وام كم بهره و زمین ارزان به كارگران

اختصاص وام كم بهره و زمین ارزان به كارگران كار و درآمد: دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران تنها راه خانه دار شدن كارگران را احیای تعاونی های مسكن كارگری و واگذاری زمین ارزان قیمت و دولتی دانست.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی طرح مسكن ملی كارگران ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: در امتداد این طرح تفاهم نامه ای با وزارت تعاون در حال انعقاد است كه می گوید وزارت تعاون و وزارت راه و شهرسازی هر كدام چه كاری باید انجام بدهند. طبعا بحث تامین زمین وظیفه وزارت راه و شهرسازی است و وزارت كار هم تسهیلاتی می دهد كه اگر كارفرما وجهی را در بانك توسعه تعاون سپرده گذاری كند به همان میزان به كارگر او برای تامین مسكن وام داده می شود.

اختصاص وام مسكن به كارگران به شرط سپرده گذاری كارفرمایان

وی اضافه كرد: برمبنای اخباری كه به دست ما رسیده در این طرح تعاونی ها را حذف كردند و وزارت تعاون پیشنهاد كرده اگر كارفرمایی در بانك توسعه تعاون فرضا صد میلیون تومان سپرده گذاشت غیر از اینكه سودش را می گیرد یك وام ۱۸ درصدی هم به كارگر او داده می شود كه بحث سرمایه گذاری مسكن را دنبال كند ولی همین حالا كارفرمایان از بی پولی گله دارند و نگران نبود نقدینگی هستند.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران افزود: اگر كارگران در دهه های ۶۰ و ۷۰ صاحبخانه شدند دلیلش این بود كه زمین ارزان نرخ دولتی از طرف زمین شهری اختصاص پیدا می كرد و تعاونی ها می رفتند و پروانه ساخت می گرفتند و با شرایط خودشان و مناسب حال كارگران آغاز به ساخت و ساز می كردند پس معتقدم تنها راه خانه دار شدن كارگران این است كه در چارچوب شركت تعاونی زمین ارزان نرخ دولتی به خود كارگران واگذار شود و وام كم بهره مثل گذشته در اختیار كارگران قرار گیرد.

احیای تعاونی های مسكن كارگری تنها راه خانه دار شدن كارگران

ابوی با تاكید بر احیای مجدد تعاونی های مسكن كارگری اظهار داشت: اگر تعاونی های مسكن كارگری باردیگر روی كار بیایند كارگران می تواند شرایط صاحبخانه شدن و شیوه پرداخت را خودشان انتخاب كنند. در گذشته اگر كارگری متعلق به صنفی بود تعاونی مسكن به سراغ كارفرمای او می رفت و اعلام می كرد كه مسكن اختصاصی برای نیروی كار او می سازد و در مقابل از كارفرما می خواست كه یا كمك بلاعوض داشته باشد یا برای تامین مسكن از حقوق او بكاهد.

این مقام مسئول كارگری درانتها اشاره كرد: هم اكنون تنها راه خانه دار شدن كارگران دادن زمین دولتی و وام ارزان قیمت و احیای مجدد تعاونی های مسكن كارگری است تا خانه های اختصاصی و خاص برای كارگران ساخته شود و غیر از این هیچ راهی وجود ندارد.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام نمود كه طرح مسكن ملی برای كارگران در دست تهیه است و بزودی با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی دراین زمینه تفاهم نامه امضا خواهد شد.

منبع:

1398/09/18
13:50:57
5.0 / 5
4345
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تعاونی , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است