مسئولیت جان كارگران در كارگاه با چه كسی است؟

مسئولیت جان كارگران در كارگاه با چه كسی است؟ كار و درآمد: برابر بررسی ها بیشتر از 90 درصد حوادث ناشی از كار به سبب خطای انسانی و سهل انگاری رخ می دهد و نزدیك به 50 درصد حوادث منجر به فوت متعلق به بخش های معدن و ساختمان است.به گزارش خبرنگار ایسنا، هر ساله در جهان ده ها میلیون كارگر قربانی حوادثی می شوند كه به كشته شدن یا از كار افتادگی عده خیلی از آنها منجر می شود. در آسیا سالانه از هر ۱۰۰ هزار كارگر حدود ۱۳ درصد گرفتار حادثه منجر به فوت می شوند كه این رقم در اروپا به ۳.۵ درصد می رسد.

كم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت كار افزایش حوادث، لطمه دیدگی ها و پرداختهای فراوان به افراد غرامت دیده را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از كار ولو جزیی سبب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می شود. حوادث كار به هر صورت و درجه ای كه باشد برای كارگر، كارفرما و جامعه زیان های اقتصادی بسیاری در بردارد كه هزینه های درمانی، خسارت ناشی از توقف كار به سبب حادثه و خسارات پرداختی در صورت از كارافتادگی همچون آنها به حساب می آید.

كارشناسان معتقدند حوادث ساختمانی و معدن بیشترین آمار تلفات نیروی كار را به خود اختصاص داده است؛ به نحوی كه حوادث بخش معدن در صدر است و بیشتر از ۵۰ درصد حوادث ناشی از كار نیز در ساختمان ها اتفاق می افتد. به زعم آنها در وقوع ۸۵ درصد حوادث كار، عامل انسانی دخیل بوده و بخش اعظمی از حوادث به سبب عدم نظارت در محیط كار و سهل انگاری رخ می دهد.

برابر اعلام معاونت روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی سال قبل بیشتر از ۴۵۰ هزار فقره بازرسی درون كارگاهی از كارگاههای تولیدی مشمول قانون كار در سراسر كشور صورت گرفته است.

بر اساس آمارها در شش ماهه نخست امسال، ۸۹۸ نفر در اثر حوادث كار جان خودرا از دست دادند كه علت ۳۹.۴ درصد تلفات حوادث كار، سقوط از بلندی بوده است. در این مدت ۳۵۴ نفر به سبب سقوط از بلندی، ۲۳۲ نفر به سبب به هدف خوردن جسم سخت، ۱۴۰ نفر به سبب برق گرفتگی، ۷۸ نفر به سبب سوختگی، ۴۳ نفر به سبب كمبود اكسیژن و ۵۱ نفر به سایر دلیلهای دیگر جان خودرا در حوادث كار از دست داده اند.

گزارش مركز آمار و و اطلاعات راهبردی وزارت كار از اداره كل بازرسی كار هم نشان می دهد، تعداد حوادث شغلی در سال قبل نسبت به سال ۱۳۹۶ با ۶ درصد كاهش و تعداد لطمه های شغلی ۶.۶ درصد كاهش روبه رو بوده است.در سال ۱۳۹۷ تعداد لطمه های شغلی، ۹۹۹۶ نفر حادثه بوده كه ۹۷.۲ درصد مربوط به مردان و ۲.۸ درصد مربوط به زنان است. در سال ۱۳۹۶ تعداد حوادث شغلی ۱۰ هزار و ۵۱۳ مورد بوده كه در سال ۱۳۹۷ به ۹۸۸۶ حادثه شغلی كاهش یافته است.

در بررسی حوادث شغلی سال گذشته، ۱۲ عامل سقوط اشیا، آتش سوزی، مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، انفجار، خفگی، سقوط كردن و لغزیدن، ریزش و ماندن زیر آوار، تماس با مواد شیمیایی خطرناك، گیر كردن داخل یا بین اشیا و ماشین، برخورد با اشیا و تجهیزات و جریان برق نقش داشته اند كه بیشترین آمار حادثه مربوط به سقوط كردن و لغزیدن با ۳۵۵۶ مورد، برخورد با اشیا و تجهیزات با ۲۰۷۰ مورد و گیر كردن داخل یا بین اشیا و ماشین با ۲۰۲۷ مورد بوده است.

علی مظفری ـ مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با ایسنا، می گوید: بیشتر از ۹۰ درصد حوادث ناشی از كار به سبب عدم برخورداری از آموزش های لازم و خطای انسانی رخ می دهد و متاسفانه سبب از دست رفتن سرمایه های مالی و انسانی بسیاری می شود.

او با اشاره به اینكه ۹۸ درصد حوادث كار منجر به فوت قابل پیشگیری است، می افزاید: كارگاه های ساختمانی جزو كارگاه های پرخطر حوادث كار در كشور به شمار می روند و ۵۰ درصد حوادث رخ داده در كارگاه های ساختمانی در اثر سقوط از ارتفاع است.

مدیركل بازرسی كار وزارت كار رعایت دستورالعمل های ایمنی توسط كارگران را ضروری خوانده و می گوید: تبعیت از مقررات ایمنی و دستورات مسئول ایمنی در كارگاه لازم است و كارفرما دراین زمینه تكلیف نظارتی دارد و چنانچه این مساله از طرف كارگران مورد توجه قرار نگیرد باید تذكر داده شود و در صورت تكرار مراتب بوسیله طرح در كمیته انضباطی كارگاه و برمبنای مقررات در مورد وی تصمیم گیری شود.

مظفری نظارت بر اجرای قانون كار در كارگاه ها برای دفاع از حقوق جامعه كارگری و كنترل حوادث ناشی از كار را بر عهده بازرسان كار دانسته و از كارفرمایان خواسته تا درباب ورود دستگاه های ناایمن و غیراستاندارد به داخل كارگاه نهایت دقت را داشته باشند.

در ماده ۸۷ قانون كار سلامت كارگاهها پیش از راه اندازی مورد تاكید قرار گرفته است به نحوی كه اشخاص حقیقی و حقوقی كه بخواهند كارگاه جدیدی راه اندازی كنند یا كارگاههای موجود را توسعه دهند مكلفند در همان ابتدای كار برنامه كار و نقشه های ساختمانی و طرح های مورد نظر را از لحاظ پیش بینی در امر حفاظت و بهداشت كار برای اظهار نظر و تائید به وزارت كار ارسال نمایند.

بر اساس بخشنامه كمیته حفاظت فنی و بهداشت كار، به منظور تامین مشاركت كارگران و كارفرمایان و نظارت بر حسن اجرای مقررات حفاظت فنی و بهداشت كار، صیانت نیروی انسانی و منابع مادی كشور در كارگاه های مشمول و همین طور پیشیگیری از حوادث و بیماری های ناشی از كار، حفظ و ارتقاء سلامتی كارگران و سالم سازی محیط های كار، تشكیل كمیته های حفاظت فنی و بهداشت كار با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در این بخشنامه در كارگاه های كشور الزامی است.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، به سبب ماده ۹۵ قانون كار، مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت كار بر عهده كارفرما یا مسئولین واحد است و باید برای حفاظت فنی و بهداشت كار، وسایل و امكانات لازم را در اختیار كارگر قرار بدهند؛ در صورتیكه بر اثر عدم رعایت مقررات مذكور از طرف كارفرما یا مسئولین واحد حادثه ای رخ دهد، شخص كارفرما از نظر كیفری و حقوقی مسئول خواهد بود؛ همین طور برمبنای ماده ۱۰۵ قانون كار، هرگاه در حین بازرسی، به تشخیص بازرس كار یا كارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در كارگاه داده شود، بازرس كار یا كارشناس بهداشت حرفه ای مكلف هستند مراتب را فوراً و كتباً به كارفرما یا نماینده او و رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.

وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در امتداد كاهش حوادث ناشی از كار و به منظور صیانت از نیروی انسانی و منابع مالی كشور، ارتقای شرایط ایمنی كار، نظارت و بازرسی های مؤثر و مستمر و استاندارد سازی محیط كار را در دستور كار قرار داده و درصدد است با گسترش فرهنگ ایمنی و توجه به مقوله آموزش، از بروز حوادث حین كار و ناشی از كار پیشگیری و كارگر و كارفرما را به رعایت قوانین و مقررات موجود ملزم كند.

منبع:

1398/09/24
11:49:08
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است