گزارش كار و درآمد

تكرار وعده اشتغال یك میلیونی برای سال ۹۹

تكرار وعده اشتغال یك میلیونی برای سال ۹۹ كار و درآمد: دولت در حالی برای سومین سال پی در پی ایجاد یك میلیون شغل را هدفگذاری كرده كه به روایت آمار رسمی، عملكرد اشتغالزایی دولت طی سالهای اخیر با هدفگذاری انجام شده فاصله دارد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، وعده ایجاد یك میلیون شغل برای نخستین بار در سال ۹۶ از جانب رئیس سازمان برنامه عرضه شد. در نشست خبری بهمن ماه همان سال رئیس سازمان برنامه و بودجه از هدفگذاری برای ایجاد یك میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷ اطلاع داد.
این هدفگذاری در حالی انجام شد كه در سال ۹۶ برای ۷۹۰ هزار و ۵۶۱ نفر شغل بوجود آمده بود. هر چند بررسی نتایج آمار نیروی كار نشان داده است كه عملكرد دولت در حوزه اشتغالزایی به نسبت جمعیت انباشت بیكار قابل دفاع بود اما هدفگذاری ایجاد یك میلیون شغل برای سال ۹۷ غیرواقعی به نظر می رسید.
دولت ایجاد بیشتر از یك میلیون شغل در سال ۹۷ را در چارچوب دوازده بخش همچون مسكن، كشاورزی، صنعت، حمل و نقل، اشتغالزایی خرد، سیاست های فعال بازار كار، صنایع دستی و غیره هدفگذاری كرده بود.
اما در انتها سال ۹۷ آمار اشتغال ایجاد شده، فاصله بسیاری با یك میلیون شغل داشت؛ طبق گزارش رسمی مركز آمار ایران در طول سال۹۷ حدود ۴۶۴ هزار شغل در كشور بوجود آمد كه۵۶۹ هزار فرصت شغلی كمتر از هدفگذاری دولت بود.
در عین حال دولت در سال ۹۷ و هنگام تدوین لایحه بودجه ۹۸ نیز، ایجاد یك میلیون فرصت شغلی در سال ۹۸ را هدفگذاری كرد كه با عنایت به كاهش نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه گذاری پارسال و وابستگی سیاست های بازار كار به متغیرهای كلان اقتصادی بعید به نظر می رسید این میزان اشتغالزایی امسال محقق شود.


تعداد اشتغال ایجاد شده
هدفگذاری
۱۳۹۶
۷۹۰.۵۶۱
۹۰۰ هزار شغل
۱۳۹۷
۴۶۳.۹۲۸
یك میلیون و ۳۳ هزار شغل
۱۳۹۸
فعلا معلوم نیست
یك میلیون شغل
۱۳۹۹
فعلا معلوم نیست
یك میلیون شغل (علیرغم منفی شدن شاخصهای كلان اقتصادی)

علیرغم اینكه وعده ایجاد یك میلیون شغل طی سالهای گذشته صرفا بر روی كاغذ بوده و محقق نشده است، رئیس سازمان برنامه و بودجه هفته گذشته در نشست خبری خود از پیشبینی و هدف گذاری برای ایجاد یك میلیون شغل در سال ۹۹ اطلاع داد. به قول نوبخت، «ایجاد یك میلیون فرصت شغلی و ایجاد رشد ۲ درصدی اقتصاد و خروج از ركود دو هدف راهبردی دولت می باشد.»
با این حال، به قول كارشناسان سیاست های بازار كار بلافاصله بعد از دوران ركود یا رونق اقتصادی منتج به اشتغال نمی گردد، بلكه با یك تاخیر فاز آثار متغیرهای كلان اقتصادی بر بازار كار هم مشهود خواهد بود. ازاین رو با علم به این كه امسال رشد اقتصادی ایران منفی شد، ایجاد یك میلیون شغل برای سال آینده یك هدفگذاری منطبق بر واقعیت نیست و عملكرد سال های گذشته هم مؤید آن است.


1398/09/25
14:32:45
5.0 / 5
4735
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است