نخستین شوك اعتصابات به اقتصاد فرانسه

نخستین شوك اعتصابات به اقتصاد فرانسه به گزارش كار و درآمد نرخ تورم فرانسه به بالاترین سطح یك سال گذشته رسید.


به گزارش كار و درآمد به نقل از تریدینگ اكونومیكس، بعد از آن كه از ماه سپتامبر، تورم فرانسه باردیگر سیری نزولی به خود گرفت و به ۰.۹ درصد نزدیك شد، در آخرین ماه سال و به دنبال تداوم اعتصابات گسترده در این كشور قیمت ها بار دیگر به مسیر صعودی بازگشته اند؛ بگونه ای كه تا آخر دوازده ماه منتهی به ماه دسامبر، نرخ تورم فرانسه به ۱.۴ درصد افزایش پیدا كرده است كه این نرخ تورم، دو برابر تورم ماه اكتبر و بالاترین تورم ثبت شده در فرانسه در طول یك سال گذشته بوده است.
در میان بخش های مختلف، نرخ تورم انرژی از منفی ۰.۶ درصد به ۲.۶ درصد رسیده اما تورم بخش مواد غذایی بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۲.۱ درصد باقی مانده است. بیش ترین تورم ثبت شده در میان بخش های مختلف تا آخر ماه اكتبر مربوط به تنباكو با ۱۵.۳ درصد بوده است اما تورم در بخش با رسیدن به منفی ۰.۲ درصد، مهم ترین عامل كاهشی نرخ تورم در آخرین ماه سال ۲۰۱۹ بوده است.
طبق اعلام مركز آمار فرانسه، تورم ماهانه این كشور ۰.۵ درصد اندازه گیری شده است كه پنج برابر تورم ماه نوامبر بوده است. شاخص تعدیل شده بهای مصرف كننده ۱.۶ درصد در دوازده ماه منتهی به دسامبر و ۰.۷ درصد در ماه دسامبر اندازه گیری شده است.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۳۵ درصد بوده است كه بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۱۸.۸ درصدی آوریل ۱۹۵۰ و پایین ترین تورم ثبت شده هم مربوط به تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹بوده است.
اعتصابات در فرانسه كه بیشتر از هر چیزی حمل و نقل عمومی را در این كشور مختل كرده، باعث سرگردانی صدها هزار نفر از مسافرین و مردم و هم چنین گردشگران در شهرهای بزرگ خصوصا پاریس شده است. از جانب دیگر اعترضات خیابانی هم در فرانسه شدت گرفته و بار دیگر جلیقه زردها به میدان بازگشته اند. هر چند بانك مركزی در گزارشی به دولت در مورد كاهش شدید رشد اقتصادی اخطار داده است اما مانوئل ماكرون، رئیس جمهور فرانسه در پیام سال نو میلادی خود اظهار داشت كه دولت قصد عقب نشینی از اصلاح نظام بازنشستگی را ندارد چون كه آنرا به نفع اقتصاد و رفاه مردم در بلندمدت می داند.
1398/10/15
13:18:05
5.0 / 5
4515
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , حمل و نقل
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است