مهر بررسی كرد؛

مقایسه بیكاری جوانان در۱۰فصل اخیر

مقایسه بیكاری جوانان در۱۰فصل اخیر به گزارش كار و درآمد بررسی نرخ بیكاری به تفكیك هر فصل، در بازه زمانی بهار ۹۶ تا كنون از بهبود نسبی در گروه جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله حكایت دارد؛ البته این مقایسه صرفاً از حیث طی روند كاهشی اهمیت دارد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، به استناد گزارش مركز آمار ایران، بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله «در كل كشور» طی سال های ۹۶ و ۹۷ غالباً در دامنه ۲۷ تا ۲۹ درصد در نوسان بوده؛ اما این نرخ در سالجاری، با بهبود نسبی مواجه شده؛ به صورتی كه نرخ بیكاری جوانان در این گروه سنی، در اولین فصل سال جاری به ۲۶.۵ درصد و در تابستان هم به ۲۶.۱ درصد رسید.
در سال ۹۶ نرخ بیكاری جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله، از ۲۸.۸ درصد در بهار شروع شد و در زمستان، به ۲۹.۲ درصد رسید؛ ضمن اینكه در سال ۹۷ نیز، نرخ بیكاری این گروه از جوانان با ۲۸.۳ درصد شروع شده و در زمستان ۲۸.۱ درصد بوده است.
مقایسه بیكاری فصلی نشان می دهد، بیكاری جوانان در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته، حدود ۲ درصد و در تابستان هم ۱.۱ درصد كاهش داشته است، در حالیكه مقایسه آمار بیكاری فصلی در بهار و تابستان سال ۹۷ نسبت به سال ماقبل آن یعنی ۹۶، تغییر محسوسی را روایت نمی نماید.
بنابراین روند كاهشی نرخ بیكاری در بهار و تابستان سال جاری نسبت به دو سال گذشته، سرعت بیشتری به خود گرفته كه به استناد این آمار، پیشبینی می شود این روند كاهشی نرخ بیكاری، در فصل های پاییز و زمستان هم نسبت به دو سال قبل ادامه داشته باشد.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «كل كشور»علاوه بر این، نرخ بیكاری فصلی جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله «در مناطق شهری» طی سال های ۹۶ و ۹۷ در دامنه ۳۱ و ۳۲ درصد بوده است. بررسی نرخ بیكاری جوانان به تفكیك هر فصل (بیكاری فصلی) از آن حكایت می كند كه آخرین نرخ بیكاری كمتر از ۳۰ درصد، به پاییز ۹۴ برمی گردد كه در آن مقطع، نرخ بیكاری ۲۷.۸ درصد بود و بعد از آن نرخ بیكاری فصلی جوانان همواره بالای ۳۰ درصد بوده و حتی به ۳۴ درصد هم رسیده است.
اما نرخ بیكاری فصلی جوانان در بهار سال جاری بعد از ۱۴ فصل، به كمتر از ۳۰ درصد رسید و در بهار سال جاری نرخ ۲۹.۵ درصد را ثبت نمود. نرخ بیكاری جوانان در حالی در بهار سال جاری به ۲۹.۵ درصد رسید كه این نرخ در بهار سال قبل ۳۲.۷ درصد بود و كاهش ۳.۲ درصد را نشان داده است. همینطور این نرخ در تابستان سال جاری، هر چند به ۳۰ درصد رسیده اما نسبت به تابستان سال قبل ۱.۵ درصد كاهش داشته است.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «مناطق شهری»


در عین حال مقایسه نرخ بیكاری جوانان در مناطق روستایی نشان می دهد، این نرخ در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با بهبود نسبی مواجه بوده است. البته نرخ بیكاری در بهار سال جاری نسبت به بهار سال قبل در روستاها ۱.۲ درصد درصد رشد و در تابستان سال جاری، نسبت به تابستان سال قبل ۰.۴ درصد كاهش را نشان داده است.
اما برآیند كلی نرخ بیكاری جوانان در مناطق روستایی از آن حكایت می كند كه طی سال های ۹۵ دامنه این نرخ بین ۲۰ تا ۲۴ درصد اما حالا در دامنه ۱۶ و ۱۷ درصد متغیر است كه روند كاهشی را نشان داده است.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «مناطق روستایی»1398/10/19
20:20:20
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: بیكاری
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است