بازار مسكن گیج زد!

بازار مسكن گیج زد! به گزارش كار و درآمد متعاملین در بازار مسكن شهر تهران در بین انبوه قیمت های نجومی از یك طرف و معدود فایل های زیر قیمت از سوی دیگر گرفتار سردرگمی شده اند و به نظر می آید وضعیت كنونی شباهت زیادی به اوضاع بلاتكلیف ماه های اسفند و اردیبهشت دارد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بانك مركزی میانگین رشد ماهیانه قیمت مسكن در شهر تهران را ۸.۵ درصد و در منطقه یك معادل ۳۴ درصد اعلام نمود. طبق اعلام این بانك قیمت آپارتمان در منطقه یك با رشد عجیب و غریب هشت میلیون تومانی یك دفعه از متری ۲۳ میلیون تومان در آبان ماه به متری ۳۱ میلیون تومان در آذرماه رسیده كه تعجب كارشناسان را به دنبال داشت. البته مطابق این آمار، قیمت به صورت كلی در شهر تهران طی یك ماه گذشته ۸.۵ درصد و معاملات ۱۳۷ درصد بالا رفته كه باآنكه رقم قابل توجهی است اما با عنایت به تغییر نرخ بنزین و افزایش قیمت ارز، كارشناسان معتقدند رشد معاملات از نوع سفته بازانه سبب این اتفاق شده و ادامه نخواهد داشت.
به دنبال این آمار پیشبینی كارشناسان این بود كه بازار مسكن در آینده گرفتار شوك قیمتی نخواهد شد و احیانا معاملات در شرایط ثبات قیمتی به تدریج بالا می رود. اما تنش های سیاسی در منطقه، بازار مسكن را در حالت كما قرار داد و معاملات یك دفعه نزدیك به صفر شد. كارشناسان پیشبینی می كنند با فروكش كردن تنش ها در ایام آینده آرامش بر بازار مسكن حاكم شود.
اما اتفاق جدیدی كه با تغییر قیمت بنزین افتاده این است كه قیمت پیشنهادی از جانب برخی مالكان، بویژه مالكان واحدهای كلیدنخورده در مناطق شمالی تهران افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. در شرایطی كه میانگین قیمت مسكن بر مبنای معاملات قطعی در منطقه یك تهران ۳۱ میلیون تومان در هر متر مربع گزارش شده نرخ های پیشنهادی در آگهی های فروش ملك اعداد و ارقامی تا حدود دو برابر و حتی بیشتر را نشان داده است. گذشته از این كه برای چنین واحدهایی مشتری پیدا نمی گردد، بازار مسكن تحت تأثیر نرخ های نجومی می تواند باردیگر به فاز ركود بخزد. البته در میان انبوه فایل های نجومی، معدود واحدهای زیر قیمت هم یافت می شود كه آنها هم مشتری چندانی ندارد. اما به هر حال این دوگانگی می تواند به رونق نیم بند بازار صدمه وارد كند.
بجز منطقه یك بر مبنای اعلام دفاتر املاك در سایر مناطق رشد قابل توجهی در قیمت های پیشنهادی اتفاق نیفتاده اما تعداد فایل های به قیمت و زیرقیمت به صورت محسوسی كاهش یافته و عمده مالكان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده اند. این سردرگمی در ماه های اسفند سال قبل و اردیبهشت سالجاری هم مشاهده شد كه نهایتا با ایجاد ثبات در سطح اقتصاد كلان و آرامش بازار ارز، بازار مسكن مسیر با ثباتی را در پیش گرفت و حتی برای چهار ماه پیاپی تا پیش از آذرماه شاهد رشد منفی قیمت بودیم.
لغو خیلی از نشست ها در دفاتر املاك
دفاتر املاك مهم ترین خصوصیت روزهای گذشته بازار مسكن را «لغو نشست» به علت ابهامات فروشندگان از آینده بازار عنوان می كنند. آنها عنوان می كنند با وجود آن كه معاملات مقداری نسبت به آذرماه پایین آمده اما تعداد خریداران مصمم از فروشندگان مصمم بیشتر است.
مهدی سلطان محمدی، كارشناس بازار مسكن درباره تحلیل این بازار در شرایط كنونی اظهار داشت: از چند زاویه می شود اوضاع بازار مسكن در شرایط فعلی را بررسی كرد؛ در تمام كشورها نوسانات قیمت در چنین شرایطی تا حد زیادی به سیاست های اتخاذ شده دولت ها مربوط می شود. امكان دارد برای پاسخگویی به عطشی كه برای خرید كالاهای سرمایه ای به وجود می آید دولت ها به سمت افزایش نقدینگی بروند كه منجر به ایجاد زنجیره ای از تورم در تمام حوزه ها همچون مسكن شود و حتی به اعداد غیر قابل كنترلی برسد. اما در مقطع فعلی كه نگرانی ها از بین رفته چنین فرضیه ای برای بازار مسكن در ایران قابل تصور نیست.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ بر اساس اعلام بانك مركزی به ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل ۸.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش یافته است. هم چنین تعداد معاملات مسكن شهر تهران در آذرماه ۹۵۳۷ فقره بوده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳۵ درصد و ۴۰ درصد رشد نشان داده است.1398/10/23
22:02:25
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , سرمایه , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است