رئیس اتاق تعاون ایران اعلام كرد

۹ درصد اقتصاد كشور در اختیار بخش تعاون

۹ درصد اقتصاد كشور در اختیار بخش تعاون كار و درآمد: رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینكه 9 درصد اشتغال كشور در اختیار بخش تعاون است از تشكیل كمیته مشترك میان اتاق تعاون كشور و حوزه فناوری ریاست جمهوری آگاهی داد.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بهمن عبدالهی تعاونی ها را ركن دوم اقتصاد نامید و اظهار داشت: درحال حاضر ۹۴ هزار تعاونی فعال با ۱۴ میلیون عضو در كشور وجود دارد كه ۴۰ میلیون نفر از خدمات آنها بهره مند می شوند.

وی اضافه كرد: ۹ درصد اشتغال كشور معادل یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در حوزه تعاون است كه نشان دهنده گستردگی تعاونی ها در میان مردم است.

رئیس اتاق تعاون كشور كه در نشست مشترك با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع مدیران عامل اتحادیه ها و تعاونی های كشاورزی و دانش بنیان سخن می گفت، با اشاره به رشد كمی تعاونی ها در سالهای اخیر، اظهار داشت: هم اكنون موضوع كیفی سازی بخش تعاون و عمق بخشی آن مطرح است. بر طبق اصل ۴۴ قانون اساسی باید تا اختتام برنامه پنجم توسعه سهم تعاون در بخش اقتصاد به ۲۵ درصد می رسید اما این امر تحقق نیافت به همین دلیل مسئولان بخش تعاون در نظر دارند به لحاظ كیفی به این سطح برسیم و عقب ماندگی سال های گذشته را جبران نماییم.

تسهیل شرایط برای تشكیل تعاونی های دانش بنیان

وی همین طور از تشكیل كمیته مشترك بین اتاق تعاون كشور و حوزه فناوری ریاست جمهوری آگاهی داد و با اشاره به درخواست فعالان بخش تعاون اظهار داشت: ما به دنبال تشكیل تعاونی های دانش بنیان، تسهیل شرایط و استفاده از ظرفیت دانش بنیان در تعاونی ها هستیم.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ظرفیت تعاونی ها برای كارهای دانش بنیان را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: خیلی از تعاونی ها اگر به روش سنتی فعالیت خودرا ادامه دهند در آینده از بین می روند پس برای جلوگیری از این امر باید به سمت حوزه استارتاپ ها حركت نماییم.

وی اضافه كرد: در بخش استارتاپ ها سرمایه گذاری خطرپذیر داریم و با توجه به این كه تعاونی ها بازارهای بزرگی را در اختیار دارند باید در اولین مرحله تعاونی ها بازارهای خودرا اختیار استارتاپ ها قرار دهند و از نوآوری موجود در كارهای خود استقبال كنند.

رشد ۶۰ درصدی اقتصاد دانش بنیان در كشور

ستاری اشاره كرد: با وجود چهار میلیون دانشجو و ۱۳ میلیون فارغ التحصیل، نیروی انسانی لازم برای كارهای دانش بنیان را داریم و در پنج سال قبل اقتصاد دانش بنیان ۶۰ پله رشد داشت و از رتبه ۱۲۰ به ۶۱ رسید.

معاون امور تعاونی های وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه، اظهار نمود: طی یك سال قبل سعی كردیم به سمت نوآوری در بخش تعاون حركت نماییم و زمان قابل توجهی برای برنامه ریزی در این خصوص صرف شد.

كبیری اظهار داشت: هم اكنون دو مركز نوآوری و توسعه تعاون در استان های فارس و كردستان افتتاح شده كه تا اختتام امسال به ۱۲ استان افزایش می یابد.

راه اندازی ۱۲ مركز نوآوری در بخش تعاون تا اختتام سال

وی اشاره كرد: برنامه ریزی برای افتتاح مراكز نوآوری و توسعه تعاون در استان هایی است كه ظرفیت این كار را داشتند و بر این اساس تا آخر سال این مراكز در ۱۲ استان افتتاح می شود و اقدام دیگر ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در بخش تعاون است. ما نیازمند توسعه فناوری بخش تعاون هستیم تا از این طریق بهره وری نیز افزایش یابد و روند خدمات دهی به روز شود و این مهم در فضای مدرن محقق می شود.

معاون وزیر تعاون اشاره كرد: در سال آینده زیست بوم نوآوری در بخش تعاون توسعه می یابد و تعاونی ها می توانند از امكانات بانك توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون به لحاظ مالی، لجستیكی و ساختاری استفاده كنند.

منبع:

1398/10/29
15:47:54
5.0 / 5
4544
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است