بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد ۹۹

بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد ۹۹ به گزارش كار و درآمد رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینكه جامعه بازنشستگان هم چشم انتظار برگزاری جلسه دستمزد سال ۱۳۹۹ هستند، اظهار داشت: برای سال آینده هم قدرت خرید جامعه كارگری و هم دستمزد كارگران هر دو باید افزایش یابد.فتح الله بیات در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر تشكیل هرچه سریع تر جلسات دستمزد شورایعالی كار اظهار داشت: عقب افتادن جلسات دستمزد به نفع هیچ یك از گروه های كارگری و كارفرمایی نیست و ما باید هر چه سریع تر به جمع بندی برسیم و وضعیت حقوق كارگران كه ۵۲ درصد جمعیت كشور را شامل می شوند، تعیین تكلیف نماییم.

وی اضافه كرد: جدا از بحث حقوق شاغلان، حقوق بازنشستگان هم به این مورد گره خورده و بازنشستگان هم چشم انتظار برگزاری این نشست هستند؛ بنابراین اگر بخواهیم در قالب قانون رفتار نماییم، ماده ۴۱ قانون كار به صراحت نحوه تعیین حداقل دستمزد را مشخص كرده و نرخ تورم و سبد معیشت خانوار را مبنای محاسبه قرار داده است.

بالا بردن قدرت معیشت كارگران به تناسب نرخ ارز و بنزین

این مقام مسئول كارگری خاطرنشان كرد: با عنایت به نوسان نرخ ارز كه در ابتدای سال داشتیم و تغییر قیمت بنزین و حامل های انرژی كه به تازگی صورت گرفت، قدرت خرید جامعه كارگری و بازنشستگان به شدت كاهش پیدا كرد، بنابراین شورایعالی كار باید افزایش هزینه های ناشی از تغییر نرخ بنزین و سایر اقلام را در دستمزد سال آینده كارگران لحاظ كند.

بیات از اعضای شورایعالی كار خواست تا بررسی نمایند كه بخش ارزی و حامل های انرژی چقدر در معیشت خانوارهای كارگری اثرگذار بوده و به همان میزان قدرت خرید خانوارهای كارگری را افزایش بدهند و به سطح قدرت خرید اول سال برسانند.

افزایش حداقل دستمزد و قدرت خرید كارگران هردو باهم

رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی اضافه كرد: علاوه بر این باید حداقل دستمزد سالانه را هم افزایش بدهیم؛ یعنی تورمی كه سال آینده گریبانگیر جامعه كارگری و حقوق بگیر كشور است را مدنظر قرار بدهیم و این دو مبحث با هم باید در شورایعالی كار دیده شود وگرنه جامعه كارگری از قدرت خریدی كه باید داشته باشند عقب می ماند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، برابر ماده ۴۱ قانون كار شورایعالی كار همه ساله میزان حداقل دستمزد كارگران را برای نقاط مختلف كشور یا صنایع مختلف بر مبنای درصد نرخ تورم اعلامی بانك مركزی و سبد معیشت خانوار تعیین می كند.

منبع:

1398/11/04
16:11:54
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: اتحادیه , بانك , جامعه , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است