معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

حقوق دولتی معادن به استان كردستان بازگردانده شود

حقوق دولتی معادن به استان كردستان بازگردانده شود به گزارش كار و درآمد ایسنا/كردستان معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان در مورد نقش معادن در توسعه استان اظهار داشت: بدون شك معادن در توسعه استان ها بخصوص استان های كمتر توسعه یافته ای همچون كردستان نقش بسزایی دارد و تا زمانی كه در محل مناسب خود فرآوری نشوند منجر به صرفه اقتصادی نخواهد شد.


مهدی مرادی در گفتگو با ایسنا با اشاره به تعداد معادن فعال در استان اضافه كرد: هم اكنون معادن ارزشمندی همچون طلا، سنگ آهن، سنگ های تزئینی، سیلیس و باریت معادنی كه در توسعه استان كردستان نقش اساسی دارند، همگی فعال می باشند.
وی افزود: وجود معادن در مناطق محروم سبب ایجاد كارخانه فرآوری، تولید طلا و ایجاد اشتغال و سرانجام توسعه در آن منطقه خواهد شد.
مرادی با اشاره به اینكه الان حدود ۵۰ درصد از طلای كشور در استان كردستان تولید می شود تصریح كرد: در سال ۹۷ در استان كردستان ۳ تن طلا تولید شده و این در شرایطی است كه كل استخراج طلای كشور حدود ۶ تن بوده است.
مرادی اظهار نمود: استان كردستان یكی از استان های مستعد كشور به لحاظ تنوع مواد معدنی شامل سنگ های تزئینی و غیرتزئینی، طلا، سیلیس، فلدسپات، دولومیت، باریت، سنگ لاشه، پوكه و مصالح ساختمانی است.
به گفته وی، تابحال ۴۰۷ معدن در استان به پروانه بهره برداری رسیده كه از این میزان ۱۵۰ معدن فعال و مابقی غیرفعال هستند.
مرادی عنوان كرد: متاسفانه در سال ۸۹ و ۹۰ به علت بحث مسكن مهر در كشور، معادن سنگ لاشه به صورت قارچ گونه رشد و به بهره برداری رسیدند كه هم اكنون تعداد زیادی از این معادن غیرفعال شده است.
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كردستان بیان نمود: معدن طلای ساریگونی طی یك سال قبل حدود ۶۴ میلیارد تومان حقوق دولتی پرداخت كرده و به خزانه كشور اضافه شده است، این در شرایطی است كه اگر حقوق دولتی حاصل معادن را به استان كردستان بازگردانده شود صرف ایجاد زیرساخت لازم برای معادن و افزایش فرآوری كارخانه ها خواهد شد.
وی نقش معادن را در اشتغال زایی استان بسیار مهم دانست و عنوان كرد: هم اكنون ۴۰۰۰ نفر در معادن استان مشغول به كار هستند.
مرادی با اشاره به اینكه یكی از فعالیتهای معدنی در استان مربوط به بخش اكتشافات است افزود: چهار پهنه بیجار، سقز، دیواندره و قروه از سال ۹۲ به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ كیلومتر مربع مصوب و به سازمان زمین شناسی ایمیدرو واگذار شده است.
مرادی خاطرنشان كرد: پرواز ژئوفیزیك پهنه سقز منجر به اكتشاف ۷ محدوده امید بخش طلا و سنگ آهن در این منظقه شده كه امید است سبب افزایش ذخایر معادن استان شود.
وی، چالش های موجود بر سر راه معادن و معدن كاران را مردمی و اداری دانست و عنوان كرد: یكی از چالش های اداری موجود بحث منابع طبیعی است كه به طبع یكی از وظایف معدنكاران حفظ منابع طبیعی است.
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كردستان با اشاره به اینكه یكی از وظایف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پشتیبانی از تولید است اظهار داشت: امید است كه سازمان منابع طبیعی استان با ایجاد بستر لازم برای اكتشافات معدنی آنچنان كه شاید و باید همكاری لازم را با سازمان معدن، صنعت و تجارت استان لحاظ كنند.
وی دیگر چالش موجود در بحث معادن را امر محیط زیست و میراث فرهنگی دانست و عنوان كرد: سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی به روشی بسیار سختگیرانه و بدون مطالعات لازم در فعالیت معادن ورود كرده كه امید است اینگونه دخالت ها تا حدود زیادی كاهش پیدا كند.
مرادی، بحث معارض محلی را سومین چالش بر سر راه معادن و معدن كاران دانست و اظهار نمود: ۹۰ درصد رای های صادر شده از جانب مراجع قضایی به نفع مردم و تنها ۱۰ درصد آنها به نفع معدن و معدن كاران است كه امید است كە دستگاەهای قضایی طبق مادە ۱۹ قانون معادن عمل كرده و از هرگونه مزاحمتی بر سر راه معدن و معدن كاران جلوگیری نمایند.
به گفته وی با عنایت به ظرفیت معادن استان، اگر معادن به بحث فرآوری برسد ظرفیت آن سه برابر می شود، همینطور زنجیره فولاد كه فاز اول آن اجرایی شده است سبب اشتغال ۲۰۰۰ نفر می شود كه اگر به مرحله فرآوری برسد این میزان دو برابر خواهد شد.
وی در مورد معضل خام فروشی معادن استان كردستان تصریح كرد: متاسفانە سنگ مرمر استان كردستان نە به علت نبود سرمایەگذار بلكە بە دلیل نبود سلیقە خرید بە صورت خام صادر می شود كه اگر بە مرحلە فرآوری برسد طبعا به جز در نظر گرفتن اشتغال زایی و توسعه ارزش سنگ مرمر هم چندبرابر خواهد شد.
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كردستان خاطرنشان كرد: اگر دستگاه های مرتبط دست از موازی كاری برداشته و معدن كاری را امری تخریب گر ندانند بدون شك در پیشرفت معادن استان بخصوص توسعه استان نقش بسزایی خواهد داشت.



1398/11/05
14:35:52
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , پرواز , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است