معاون وزیر كار خبر داد

پرداخت 11 هزار میلیارد تسهیلات اشتغال روستایی به 122هزاركسب و كار

پرداخت 11 هزار میلیارد تسهیلات اشتغال روستایی به 122هزاركسب و كار به گزارش كار و درآمد معاون وزیر كار از پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به فعالان اقتصادی مناطق روستایی در چارچوب برنامه اشتغال روستایی و عشایری خبردادوگفت: ۱۲۲ هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات استفاده كردند.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، عیسی منصوری معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن در حاشیه بازدید خبرنگاران از طرح های اشتغال روستایی و عشایری استان خراسان رضوی تصریح كرد: یكی از برنامه های اشتغال در كشور تاكید بر توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است كه در چارچوب این طرح توجه ما بر پشتیبانی از بنگاه های موجود و همینطور ایجاد بنگاه های جدید با تاكید بر كسب و كارهای كوچك و خرد بود.
وی بر تاكید بر اینكه طرح اشتغال روستایی از آخر سال ۹۶ در چارچوب اجرای قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شد، اظهار داشت: از آخر سال ۹۶ تابحال حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان در اختیار فعالان اقتصادی در مناطق روستایی و عشایری قرار گرفته اند و تابحال ۱۲۲ هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات بهره برده اند كه از یك تا چند هزار نفر اشتغال در كسب و كارهای مختلف بوجود آمده است.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تعهد ایجاد اشتغال در ازای تسهیلات پرداخت شده در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ۲۳۰ هزار نفر بود اما آنچه كه تابحال اتفاق افتاده بالغ بر ۱۹۷ هزار اشتغال خالص بوده است.
منصوری با تاكید بر اینكه برنامه اشتغال روستایی و عشایری سهم اصلی اشتغال در كل كشور را به خود مختص كرده است، اظهار داشت: حتی در سال های ۹۷ و ۹۸ سهم اصلی ایجاد اشتغال را برنامه اشتغال روستایی و عشایری به خود مختص كرده است كه بر مبنای داده های تمام شماری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، در مناطق روستایی و عشایری هم نسبت اشتغال افزایش یافته و هم در مقابل نرخ بیكاری كاهش داشته است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: در حوزه پوشش بیمه ای افراد شاغل شده بر مبنای سامانه ناظر دقیقاً می دانیم چند نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و چند نفر هم از حمایت بیمه ای در طرح اشتغال روستایی بهره مند نشدند كه در این حوزه برای پوشش بیمه ای تمام شاغلان برنامه ریزی شده است به صورتی كه در این حوزه سیستم پایش ایجاد كردیم كه ناظر عالی این برنامه، سازمان برنامه و بودجه است.
منصوری افزود: یكی از اهداف ما در اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ایجاد مشاغل پایدار می باشد كه یكی از شاخصهای مشاغل پایدار، پوشش بیمه ای افراد خواهد بود كه در این حوزه تلاش داریم تا افرادی كه تحت حمایت بیمه ای قرار ندارند در چارچوب بیمه تأمین اجتماعی یا صندوق بیمه روستاییان تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه درسال گذشته ۷۰ درصد از افراد شاغل شده در چارچوب طرح اشتغال روستایی از پوشش بیمه ای محروم بودند تصریح كرد: ازاین رو یك نظام بیمه ای در دستور كار قرار گرفته كه هم افرادی كه در گذشته شاغل شدند و هم شاغلان جدید تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی تصریح كرد: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته كارفرمایان ایجاد طرح های اشتغال روستایی و عشایری مكلف به بیمه شاغلان هستند و در این حوزه اقدامات تنبیهی و تشویقی در نظر گرفته شده است. یكی از اقدامات تنبیهی به این گونه است كه كارفرمایی كه تسهیلات یارانه ای اشتغال دریافت می كند اگر در حوزه بیمه نیروی كار خود تخلف كند نرخ تسهیلات بازپرداختی وی به ۱۸ درصد افزایش می یابد.
منصوری با اشاره به اینكه تا آخر سال ارزیابی ما این است ۱۰۰ هزار نفر در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند، درباره آمار اشتغال بوجود آمده در كشور اظهار داشت: بر مبنای داده های مركز آمار ایران در یك سال منتهی به پاییز ۹۸ به میزان ۴۲۷ هزار فرصت شغلی بوجود آمده است اما بر مبنای داده های ثبتی ما كه دقیق است میزان اشتغال بوجود آمده در یك ساله منتهی به پاییز سال جاری ۴۷۵ هزار نفر بوده است. داده های مركز آمار ایران بر مبنای داده های نمونه برداری و داده های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ثبتی است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی تصریح كرد: ما برای ایجاد شغل می توانیم با تأسیس یك كارخانه هزار شغل ایجاد نماییم اما آنچه كه در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری دنبال می نماییم ایجاد یك جریان اشتغال به صورت فراگیر همراه با رشد در گستره جغرافیای كشور است.
منصوری اضافه كرد: در حوزه ایجاد كسب و كارهای روستایی و عشایری سعی كردیم از تجربیات گذشته استفاده نماییم و برای هر استان اولویت های اشتغال و كسب و كار را اعلام كردیم.
وی تصریح كرد: بعنوان مثال در چارچوب اشتغال روستایی و عشایری طرح های اشتغال در حوزه های صنایع دستی، صنایع فرآوری كشاورزی، صنایع فرآوری معدنی، كسب و كارهای در رابطه با فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری مورد توجه قرار گرفته است. باآنكه در حوزه كشاورزی هم تقاضای تسهیلات وجود داشت اما تاكید ما در حوزه مشاغل مربوط به كشاورزی جهت دهی اشتغال در حوزه فرآوری این حوزه بود.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: متأسفانه در فعالیتهای بخش خدمات به میزانی كه ظرفیت وجود داشت از تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری استفاده نشده است كه دلیل آنرا بررسی كردیم، ما اساسا برای دار قالی و تولید فرش دستباف در شرایطی كه صادرات ما به شدت كاهش یافته تسهیلات پرداخت نمی نماییم چون كه در حوزه فعالیتهای بخش خدمات قبل از پرداخت تسهیلات باید اقدامات توسعه ای در حوزه كسب و كار صورت گیرد به این معنا كه باید ابتدا اتصال توسعه كسب و كار به بازار رخ دهد و سپس تسهیلات پرداخت گردد.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در انتها تصریح كرد: در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ۳۱ رسته كسب و كار را مشخص كردیم كه این رسته ها منجر به اشتغال پایدار می شوند.


منبع:

1398/11/17
16:37:05
5.0 / 5
4097
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است