معاون وزیر كار به مهر خبر داد

استخراج هزینه معیشت كارگران برای تعیین دستمزد 99 كلید خورد

استخراج هزینه معیشت كارگران برای تعیین دستمزد 99 كلید خورد به گزارش كار و درآمد دبیر شورایعالی كار با اشاره به اینكه این شورا از نشست آتی با دستور كار بررسی دستمزد ۹۹ تشكیل جلسه می دهد، اظهار داشت: از هفته آینده استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران در كمیته دستمزد شروع می شود.حاتم شاكرمی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آغاز جلسات بررسی دستمزد ۹۹ كارگران تصریح كرد: چندین جلسه كمیته دستمزد ذیل شورایعالی كار برگزار شده است و طی هفته گذشته این كمیته گزارشی به شورا عرضه داد و شورایعالی كار هم با عنایت به چارچوب های قانونی برای تعیین حداقل دستمزد دو تصمیم اتخاذ نمود.
معاون امور روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: با عنایت به این كه در مناظره های تلویزیونی اخیراً مبحث تعیین دستمزد منطقه ای عنوان شد كه البته برخی با طرح این مورد به دنبال حذف «حداقل دستمزد» بودند، در نهایت با پذیرش نظرات شركای اجتماعی حاضر در شورایعالی كار یعنی نمایندگان كارفرمایی، كارگری و دولت، تعیین دستمزد به صورت منطقه ای و برای صنایع مختلف به صورت جداگانه منتفی شد.
وی با تاكید بر اینكه دستمزد سال آینده كارگران اساسا به صورت ملی تعیین می شود، افزود: تصمیم دیگری كه در نشست هفته گذشته شورایعالی كار گرفته شد، این بود كه از هفته آینده كمیته دستمزد شورا وارد مقوله استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران شود.
شاكرمی با اشاره به اینكه مبنای استخراج هزینه معیشت ماهیانه كارگران، هزینه های نیمه بهمن به بعد است، اظهار داشت: شاخصهای این هزینه ها با استناد گزارشات مراجع ذی صلاح در سطح ملی و استانی برآورد شود.
وی با اشاره به اینكه شورایعالی كار از نشست آینده با دستور كار ویژه دستمزد ۹۹ تشكیل می شود، افزود: به استاد ماده ۴۱ قانون كار حداقل دستمزد سالانه باید بر اساس دو شاخص «تورم» و «هزینه زندگی» تعیین شود.
دبیر شورایعالی كار اضافه كرد: شورایعالی كار برای تعیین دستمزد طبق قانون با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت عضو تشكیل جلسه می دهد تا با رعایت اصل سه جانبه گرایی دستمزد مورد توافق به تصویب برسد.
به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، دستمزد سالانه جامعه كارگری و بیمه شدگان تأمین اجتماعی هر ساله با چانه زنی و توافق نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت در شورایعالی كار به ریاست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و در ایام پایانی اسفندماه تعیین می شود.
هرساله مبحث تعیین دستمزد كارگران در اسفندماه جدی تر می شود و نمایندگان شورایعالی كار در چندین جلسه بر سر تعیین دستمزد بحث و مذاكره می كنند.
مذاكرات مزدی در ایام پایانی اسفندماه هم حساس تر می شود به صورتی كه شخص وزیر كار بعنوان رئیس شورایعالی كار ریاست جلسه را بر عهده می گیرد.
بر این اساس، در واپسین روزهای سال قبل و در ۲۸ اسفندماه بعد از تشكیل چندین جلسه این شورا با حضور نمایندگان كارگری و كارفرمایی، سرانجام دستمزد سال ۹۸ كارگران با تصویب شورایعالی كار برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد.
همچنین دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، به میزان ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان، افزایش پیدا كرد.


منبع:

1398/11/18
14:42:44
5.0 / 5
4237
تگهای خبر: بازار كار , بیمه , جامعه , حقوق
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است