مهر خبر می دهد؛

مذاكرات دستمزد وارد فاز جدید شد

مذاكرات دستمزد وارد فاز جدید شد كار و درآمد: كمیته دستمزد شورای عالی كار، عصر امروز با دستور كار تعیین هزینه معیشت كارگران امسال تشكیل جلسه می دهد.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، كمیته دستمزد شورای عالی كار، عصر امروز (چهارشنبه ۳۰ بهمن) با دستور كار تعیین هزینه معیشت سال ۹۸ با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و وزارت كار تشكیل جلسه می دهد.
هزینه سبد معیشت كارگران با استناد به گزارشات مركز آمار از آخرین قیمت اقلام و تورم كالاها تعیین می شود و بعنوان ورودی جلسات دستمزد سال آینده كارگران خواهد بود.
بر اساس ماده ۴۱ قانون كار، دستمزد سالانه كارگران باید باتوجه به نرخ تورم به اندازی باشد كه زندگی یك خانواده كارگری را تامین كند.
نمایندگان كارگری بر این باورند هم اكنون دستمزد فقط ۳۰ درصد از هزینه های زندگی كارگران را پوشش می دهد و فاصله دستمزد تا معیشت حدود ۷۰ درصد است.
در سال قبل هزینه معیشت خانوار ۳.۳ نفره كارگری سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و حداقل دستمزد كارگران نیز یك میلیون و ۵۱۶ هزار تومان تعیین شد.
هزینه معیشت كه در جلسه امروز كمیته دستمزد یا طی روزهای آینده نهایی می شود، بعنوان مبنای تعیین دستمزد در جلسات شورای عالی كار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
بر این اساس، در ۲۸ اسفندماه سال قبل بعد از تشكیل چندین جلسه شورای عالی كار با حضور نمایندگان كارگری و كارفرمایی، سرانجام دستمزد سال ۹۸ كارگران برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد.
همچنین دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، به میزان ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان، افزایش یافت.
دستمزد سال آینده كارگران در ایام پایانی اسفند در چارچوب چانه زنی نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت نهایی می شود.منبع:

1398/12/03
21:42:23
5.0 / 5
3581
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است