در گفت وگو با كار و درآمد تاكید شد

اول حقوق سال ۹۸ كارگران را ترمیم كنید!

اول حقوق سال ۹۸ كارگران را ترمیم كنید! به گزارش كار و درآمد یك كارشناس حوزه كار اعتقاد دارد با عنایت به اصلاح حقوق كاركنان خیلی از دستگاه های اجرایی در اسفند ماه، ترمیم حقوق سال ۹۸ كارگران پیش از ورود به تعیین دستمزد سال ۹۹ لازم و ضروری می باشد.علیرضا حیدری در گفتگو با ایسنا، درباره پیشبینی روند تعیین دستمزد سال ۹۹ در شورایعالی كار اظهار نمود: بر مبنای قانون جلسات تعیین مزد باید در طول سال برگزار گردد و تابحال چند جلسه مقدماتی و هشت جلسه كمیته دستمزد برگزار شده كه در جلسه آخر، اعضای كمیته دستمزد در مورد اعلام هزینه چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی سبد معیشت كارگران به اجماع رسیدند. بنابر این گام های اولیه به لحاظ رسیدن به تفاهم اولیه برداشته شده و این مسئله بستر مهمی برای تصمیم گیری مزد به حساب می آید.

شورای عالی كار هنوز به ماده ۴۱ ورود نكرده است

وی اضافه كرد: با عنایت به این امر شاید احتیاج به زمان زیادی نداشته باشیم ولی آنچه مسلم است شورایعالی كار تابحال حتی یك جلسه با پیش فرض دستور جلسه دستمزد برگزار نشده و به مقوله ماده ۴۱ قانون كار وارد نشده است. با اینكه معاونت روابط كار وزارت كار در آخرین جلسه گزارشی از اقدامات انجام گرفته عرضه كرد و به بررسی مقایسه ای پرداخت.

این كارشناس حوزه كار احتمال موكول شدن تعیین دستمزد كارگران به سال آینده را بعید و غیر ممكن دانست و اظهار داشت: دستمزد مقوله ای است كه می تواند رفتارهای اقتصادی از خود نشان دهد و در ابعاد گسترده نزدیك به ۱۳ میلیون كارگر اثرگذار است بنابراین باید تكلیف آن مشخص شود؛ از آن گذشته خیلی از قراردادهای كار، بیمه ها و پیمانكاری ها وابسته به مقوله دستمزد است و بنابراین باید تا آخر سال نسبت به تعیین آن اقدام نمود. اهمیت دستمزد از كرونا كمتر نیست و باید تا پیش از آخر سال در مورد سرنوشت آن تعیین تكلیف كرد.

خواستار ترمیم حقوق سال ۹۸ كارگران هستیم

حیدری درباره مصوبه كمیسیون تلفیق مجلس در خصوص افزایش دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی حقوق كارمندان حداقل بگیر در سال آینده هم ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: حداقل حقوق ها پارسال و سال ماقبل آن موازی با مصوبه های دولت حركت می كند. حقوق كاركنان بخش اعظمی از دستگاههای اجرایی نظیر آموزش و پرورش، بانكها، موسسات و نهادهای دولتی و حتی پیمانكاری ها اسفند ماه سال جاری در چارچوب فصل دهم قانون مدیریت خدمات كشوری اصلاح گردید كه صدور احكامشان هم صورت گرفته و علاوه بر آن از افزایش حقوق سال ۹۹ هم برخوردار خواهند شد، بنابراین در این راستا خواهان ترمیم حقوق سال ۹۸ كارگران هستیم و از شورایعالی كار می خواهیم با درنظر گرفتن این مسئله و عقب افتادگی مفهوم دار بین حقوق كارگران و كارمندان كه در اسفند ماه رخ داده نسبت به تصویب افزایش حداقل حقوق سال ۹۹ كارگران اقدام نماید.

وی درباره درصد احتمالی افزایش حداقل حقوق سال ۹۹ اظهار داشت: نمی توانیم از حالا در مورد درصد افزایش صحبت نماییم باید در شورایعالی كار بر مبنای آمار و ارقام و مدارك و مستندات و رقم چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی هزینه سبد معیشت كارگران بحث نماییم و امیدواریم جلسه دستمزد سال ۹۹ هرچه سریع تر تشكیل گردد.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، در حالیكه به پایان سال تنها ۱۱ روز باقی مانده، شورایعالی كار هنوز تصمیمی در مورد برگزاری نشست تعیین دستمزد سال ۹۹ كارگران نگرفته است. نمایندگان كارگری تشكیل هرچه سریع تر جلسات شورایعالی كار را خواهان شده و با انتقاد از لغو جلسات دستمزد به علت شیوع كروناویروس، آمادگی خویش را برای برگزاری این جلسات حتی در حالت قرنطینه با رعایت موارد بهداشتی اعلام نموده اند. كمیته دستمزد شورایعالی كار در هفته ای اخیر هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران را ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان اعلام نمود.
1398/12/18
14:07:06
5.0 / 5
3482
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بانك , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است