گزارش كار و درآمد

درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام هپكو كجا هزینه می شود؟

درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام هپكو كجا هزینه می شود؟ كار و درآمد: این روزها كه اخبار كرونا بر همه حوزه ها سایه افكنده است اقدام عجیب و تامل برانگیز سازمان خصوصی سازی در زمینه واگذاری سهام هپكو از دیدها غافل نمانده است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بعد از ۱۳ سال كه از خصوصی سازی شركت هپكو می گذشت و بعد از آنكه یك سهامدار حقیقی بعنوان سهامدار عمده موفق شد ۶۲ درصد از سهام این شركت را در پروسه خصوصی سازی در سال ۸۵ در اختیار بگیرد، رفته رفته هپكو به سمت عدم تولید و تعدیل كارگران حركت كرد. تا آنكه نهایتاً در پاییز امسال طبق دستور رئیس جمهور، واگذاری هپكو ملغی اعلام گردید و سهام مذكور باردیگر به دولت بازگشت تا اینكه توسط سازمان خصوصی مجدداً تصمیم گیری شود و به یك سهامدار دارای اهلیت واگذار شود.
از حدود ۳ ماه پیش كه سهام مذكور از آقای احمدپور (سهامدار سابق) ستاندن شد و به دولت بازگشت، امیدواری هم به مردم و سهامداران بازگشت. اما طی روزهای گذشته اتفاقات عجیبی پیرامون شركت هپكو در حال شكل گیری است. از امضای تفاهم نامه همكاری شركتی بدون خط تولید با قرارگاه خاتم الانبیا سپاه و مصاحبه جنجالی استاندار مركزی تا اقدام مشكوك سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام شركت تنها قسمتی از اتفاقاتی است كه سهامداران این شركت و كارگران را بیش از پیش نگران كرده است.
عرضه ۰.۹۹ درصدی سهام توسط سازمان خصوصی سازی در حالی در روز شنبه ۱۰ اسفند ماه ۹۸ صورت گرفته است كه هیئت واگذاری هپكو از عرضه سهام اظهار بی اطلاعی می كند. البته لازم به ذكر است كه عرضه های زیر یك درصد نیازی به مجوز هیئت واگذاری نداشته، اما مساله این است كه روند عرضه قطره چكانی سهام با تصمیم سازمان خصوصی سازی و بدون اطلاع هیئت واگذاری كه موجب كاهش سهام مدیریتی دولت به صورت تدریجی خواهد شد مقرر است چه كمكی در امتداد كمك به مشكلات هپكو كند؟
این در حالیست كه ارزش تقریبی عرضه حدود یك درصدی سهام، عددی معادل ۹۷ میلیارد تومان است كه طبق قانون یك درصد از فروش به حساب سازمان خصوصی سازی و مابقی آن به خزانه دولت واریز خواهد شد.
افزایش بی ضابطه قیمت سهام هپكو
برخی از كارشناسان بازار سرمایه معتقدند طی دوماه اخیر در حالی كه طبق آخرین گزارشات مالی، تولید شركت به صفر رسیده و زیان انباشته ای معادل ۷۷۰ میلیارد تومان در شركت وجود دارد سازمان خصوصی سازی را با انتشار اخبار تبلیغی كه هیچیك به واقعیت شركت نزدیك نبوده است ارزش هر عدد سهام را از ۷۰ تومان به ۴۶۳ تومان رسانده تا نقدینگی حاصل از عرضه ادامه دار این سهام را باتوجه به مشكلات كشور در كسری بودجه صرف بودجه های جاری دولت كند.
به نظر می رسد با وجود عدم شفافیت در حل مشكلات هپكو، آینده این شركت با حرف و حدیث های گوناگون روبه رو شده است كه ادامه روند فعلی نه تنها مشكلات هپكو را حل نخواهد كرد بلكه روز به روز بر مشكلات آن خواهد افزود.
نام هپكو كه در سال های نه چندان دور بواسطه تعداد و كیفیت تولید و اشتغال زایی قابل قبول بر سر زبان ها بود، اینك و در سال های اخیر به دنبال واگذاری غیراصولی به شركت ها و افراد بدون اهلیت، از مسیر اصلی خود خارج شده و حال امروز هپكو هیچ شباهتی به سال های پیش از واگذاری ندارد.
واگذاری های عجیب، بلای جان هپكو
لازم به ذكر است، شركت هپكو اراك كه نخستین و بزرگترین كارخانه تولید ماشین آلات راه سازی، كشاورزی و معدنی در ایران و خاورمیانه شمرده می شود در سال ۸۵ توسط سازمان خصوصی سازی به صورت مزایده به شركتی تحت عنوان واگن سازی كوثر واگذار شد تا خصوصی سازی در ایران شكل جدی تری به خود بگیرد. این واگذاری مقدمه آغاز مشكلات و حاشیه های فراوان هپكو همچون عقب افتادن اقساط و دستمزد كارگران بود؛ تا جایی كه با ادامه مشكلات مدیریتی این شركت در سال ۹۵ از مالكیت واگن سازی كوثر خارج و به شركت هیدرو اطلس واگذار شد. با این وجود مشكلات هپكو همچنان به قوت خود باقی ماند و این خریدار از مالكیت هپكو انصراف داد.
پس از كش و قوس های فراوان و ادامه روند اعتراض كارگران شركت با دستور مؤكد و فوری رئیس جمهور در شهریور ماه ۹۸ این شركت به سازمان خصوصی سازی بازگشت.


منبع:

1398/12/20
18:03:34
5.0 / 5
3446
تگهای خبر: اشتغال , تولید , درآمد , سازمان
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است