با راه اندازی سامانه جامع روابط كار محقق می شود

امكان ارسال قراردادهای كار به شكل الكترونیكی

امكان ارسال قراردادهای كار به شكل الكترونیكی به گزارش كار و درآمد معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان اینكه سامانه جامع روابط كار به یك بانك اطلاعاتی بزرگ تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه، ارسال نسخه ای از قراردادهای كار به شكل الكترونیكی انجام می شود.


حاتم شاكرمی در گفت و گو با ایسنا، درباره روند تكمیل سامانه جامع روابط كار جهت خدمت رسانی به مردم، اظهار داشت: هم اكنون ۴۹ زیر سامانه برمبنای نیازها و اولویتهای ادارات كل حوزه روابط كار در دست طراحی و تولید است. تا ۲۲ بهمن سال قبل ۲۲ زیرسامانه را در سراسر كشور اجرایی كردیم و كارگران و كارفرمایان با مراجعه به این سامانه، خدمات مورد نیاز خودرا به شكل غیر حضوری دریافت نمودند.
وی افزود: تا نیمه اول سال ۱۳۹۹ هم می توانیم همه زیرسامانه هایمان را عملیاتی كنیم؛ البته این بازه زمانی هم به سبب این است كه پروسه تست زیرسامانه ها تا اندازه ای زمانبر خواهد بود؛ از طرفی این سامانه تبدیل به یك بانك اطلاعاتی بسیار بزرگ خواهد شد تا در آینده در تصمیم گیری ها به كمك ما بیاید.
معاون روابط كار وزیر كار با تاكید بر اینكه كارگران و كارفرمایان برای احزار هویت باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه كنند، اظهار داشت: كارگران تنها كافی است كه كارت ملی خودرا همراه داشته باشند؛ آن دسته كارفرمایانی كه دارای شخصیت حقوقی هستند، با ارائه كارت ملی و روزنامه رسمی و كارفرمایان حقیقی با داشتن جواز كسب و كارت ملی می توانند مراحل احراز هویت را طی كنند.
شاكرمی در پاسخ به این پرسش كه آیا كارفرمایان هم موظف به بارگذاری همه قراردادهای كارگران خود در این سامانه هستند؟ اظهار داشت: به سبب تبصره ماده ۱۰ قانون كار، كارفرمایان مكلفند در مواردی كه قرارداد كار كتبی است، نسخه ای از قرارداد كار منعقده را به اداره كار بفرستند. هم اكنون با راه اندازی این زیرسامانه ارسال این نسخه به صورت الكترونیكی انجام می شود.
وی درباب قراردادهای شفاهی نیز اظهار داشت: بااینكه در سامانه در مورد قراردادهای شفاهی و ورود اطلاعات آنها تمهیداتی در نظر گرفته شده ولی با توجه به این كه علی الاصول قرارداد دائم محسوب می شوند مساله چندانی به وجود نمی آورند و نگرانی خاصی در مورد آنها وجود ندارد.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره احتمال مقاومت برخی كارفرمایان برای ورود به این سامانه، اظهار داشت: به هر حال كارفرمایان زیادی هستند كه حتی از بستن قرارداد با نیروهایشان هم خودداری می كنند. برمبنای قانون، قراردادهای كار هم شفاهی و هم كتبی است. اگر كارفرمایی از بارگذاری قرارداد كاركنانش در این سامانه خودداری كند این كار مانع اجرای كار ما و ارائه خدمت نخواهد شد.
وی اشاره كرد: برمبنای قانون همه كارفرمایان كشور ملزم به ارائه اطلاعات به ادارات كار هستند و اگر كارفرمایی از ارائه این اطلاعات خودداری كند ما ابزار قانونی برای ملزم كردن كارفرما را در قانون داریم حتی آیین دادرسی كار به سبب اینكه با خدمات الكترونیك مطابقت داشته باشد در شورای عالی كار اصلاح شده است پس اگر كارفرما در این میان از ارائه اطلاعات خودداری كند مانع كار ما نخواهد شد.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار با هدف شفاف سازی و ساماندهی اطلاعات درحوزه روابط كار راه اندازی شده كه زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه بیكاری، پشتیبانی از مشاغل، شناسایی واحدهای مشكل دار، شوراهای سازش و بیمه كارگران ساختمانی همچون آنها بشمار می رود.1399/01/09
18:50:44
5.0 / 5
3221
تگهای خبر: آموزش , بانك , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است