بخش تعاون چند درصد شاغلان معدن را تشكیل می دهد؟

بخش تعاون چند درصد شاغلان معدن را تشكیل می دهد؟ كار و درآمد: تعداد شاغلان بخش معدن كشور در سال 1397 بیش از 99 هزار و 734 نفر بوده كه سهم بخش تعاون از این مقدار 4.1 درصد بوده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، استخراج معدن یکی از کارهای زیر مجموعه بخش عمده اقتصادی صنعت بشمار می رود و از آنجائیکه بخش عمده اقتصادی صنعت بیشترین ارزش افزوده را تولید می کند بدین جهت بررسی خاصیت های کارهای اقتصادی زیر مجموعه های آن نیز در شناخت تغییرات فعالیت اقتصادی مذکور موثر است.

بر همین اساس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری مرکز آمار ایران پرداخته است.بر اساس این گزارش، سهم بخش تعاون از کل معادن کشور، ۶.۲ درصد و از کل شاغلان بخش معدن، ۴.۱ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۷، ۴۹۱۶ معدن در حال بهره برداری با اشتغال ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر شاغل وجود داشته است که از این مقدار سهم بخش تعاون ۳۰۵ معدن با ۴۱۲۳ نفر اشتغالزایی بوده است.

همچنین تعداد معادن در حال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۷ نزدیک به منفی ۸.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. بعلاوه تعداد شاغلان در سال ۱۳۹۷، ۹۹۷۳۴ نفر بوده که سهم بخش تعاون از این تعداد ۴.۱ درصد است. تعداد شاغلان این معادن در سال ۱۳۹۷، حدود ۱.۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش داشته است.

بررسی تعداد معادن در حال بهره برداری کشور نشان میدهد در صورتیکه طی سال ۱۳۹۶ استانهای کرمان با ۶۵۶ معدن، خراسان رضوی با ۳۹۸ معدن و اصفهان با ۳۴۱ معدن دارای بیشترین تعداد معادن در کل کشور بوده اند، این آمار در سال ۱۳۹۷ با کاهش مواجه بوده و به ۵۷۲ معدن در کرمان، ۳۹۲ معدن در خراسان رضوی و ۳۲۹ معدن در اصفهان رسیده است.

بررسی تعداد شاغلان معادن نیز بیان کننده آن است که تعداد شاغلان بخش معدن کشور در سال ۹۷ بیش از ۹۹ هزار و ۷۳۰ نفر بوده و در مقایسه با شاغلان معدن کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

این بررسی آماری حاکی از آنست که استانهای البرز با ۲۷ معدن و ایلام با ۳۲ معدن کمترین تعداد معادن کشور در سال ۹۷ را به خود اختصاص داده و استانهای کرمانشاه و گیلان در رده های بعد قرار دارند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا به اعتقاد خیلی از کارشناسان، باوجود آنکه پتانسیل های بالایی در بخش معدن خصوصاً اشتغالزایی معدن وجود دارد آنطور که باید از این ظرفیت عظیم و خدادادی استفاده بهینه صورت نگرفته است. هم اکنون کشورهای معدن خیز دنیا از ظرفیت معادن خود در توسعه اقتصاد و اشتغالزایی بهره برداری کرده اند. سفارش کارشناسان اقتصاد این است که یکی از بهترین بخشها برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، صنایع معدنی است و معدن می تواند باتوجه به ارزآوری بالا بهترین جایگزین نفت در کشور به شمار آید.منبع:

1399/03/16
12:53:51
5.0 / 5
2493
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , توسعه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است