معاون وزیر كار:

واریز تسهیلات كرونا به حساب كارفرماها از شنبه شروع می شود

واریز تسهیلات كرونا به حساب كارفرماها از شنبه شروع می شود كار و درآمد: معاون وزیر كار اظهار داشت: تابحال 126 هزار بنگاه مشمول دریافت تسهیلات كرونا شناخته شده اند كه تا به این لحظه 75 هزار پرونده در بانك ها تشكیل و واجدین از شنبه برای دریافت به شعب بانك ها مراجعه كنند.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، عیسی منصوری امروز در نشست خبری گفت: برای مقابله با تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد و بنگاه های کشور، مقرر شد از طرف ۲۰ بانک مبلغ ۴۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد اعطا شود که تابحال مکانیزم عملی ۴۴ هزار میلیارد تومان این رقم طی شده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: میزان تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه های شدیداً لطمه دیده ۱۲ میلیون تومان است. بنگاه هایی که بالاجبار تعطیل شدند به ازای هر کارکن ۱۶ میلیون تومان می گیرند و رانندگان مسافری (درون شهری و برون شهری) خویش فرما نیز مشمول وام ۶ میلیون تومانی شده اند.
وی افزود: هم اکنون با ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیررسته مواجه هستیم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه می شوند.
منصوری اظهار داشت: تابحال ۲۲۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام و ۱۲۶ هزار بنگاه واجد شرایط بوده اند که ۲۳۸ هزار نفر اشتغال مشمول حمایت شده اند و حدود ۷۵ هزار پرونده در بانکهای ۲۰ گانه تشکیل شده است. از روز شنبه افراد متقاضی ثبت نام شده که پرونده شان به بانک ارسال شده به شعب منتخب خود مراجعه و تسهیلات را دریافت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: با رایزنی های انجام شده در ستاندن ضمانت آسان گرفتیم. برای وام زیر ۱۶ میلیون تومان فقط سفته یا چک، بین ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته با دو ضامن، ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون سفته و ضامن با بانک است.
منصوری همین طور اظهار داشت: قبل از این مقرر شده بود که در صورت حفظ ۹۰ درصد اشتغال تسهیلات کرونا به بنگاهها پرداخت گردد که هم اکنون این شرط برداشته شده و اگر بنگاهی حتی یک نفر را حفظ نموده باشد به ازای نیروی کار شاغل تسهیلات دریافت می کند.
منصوری در ادامه با اعلان اینکه یک برنامه پساکرونا تدوین کرده ایم، گفت: بنا به نظر رئیس جمهور و وزیر تعاون در خصوص تدوین یک بسته پشتیبانی از کسب و کار برای دوران پساکرونا، بررسی ها را انجام دادیم و دوران پساکرونا را در سه سناریو تعریف کردیم.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: سناریوی نخست اینکه ممکنست واحدهای اقتصادی همراه با رونق به حالتی بهتر از حالت پیش از کرونا برگردند؛ سناریوی دوم پیش بینی یک دوره افول و سپس بازگشت سریع به رونق است و سناریوی سوم بازگشت به روال قبل اما درگیر شدن باردیگر با کرونا است. بر طبق این سه سناریو ۱۱ مؤلفه در چارچوب برنامه پساکرونا تدوین کردیم که بعد از تصویب اطلاع رسانی می شود.
۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند
منصوری در ادامه اظهار داشت: از ۶ میلیون نفری که متأثر از کرونا هستند ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند. این افراد چند دسته هستند به این صورت که یا خویش فرما هستند یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود دارد اما قابل اثبات نیست و یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود داد و قابل اثبات است.
وی اضافه کرد: برای پشتیبانی از این افراد دستورالعملی را تهیه و امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نهایی خواهیم رساند.
منصوری اشاره کرد: ما به سراغ کسانی می رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی تواند قابل قبول باشد برای اینکه در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می توانند با معرفی کذب خود سیستم را گرفتار مشکل کنند.
منصوری اشاره کرد: باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که ما برای این مساله با همه دستگاه های ذیربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی های لازم را انجام داده ایم.
بیمه بیکاری ۲۶۰ هزار نفر تا ۱۰ روز دیگر واریز می شود
معاون وزیر کار در مورد بیمه بیکاری نیز اظهار داشت: طبق آخرین آمار ۸۴۰ هزار برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که ثبت نام ها روند نزولی داشته است. بعنوان مثال در خرداد ماه فقط دو هزار و ۸۰۰ نفر ثبت نام داشتیم در صورتیکه این عدد برای اسفند ماه ۳۰۰ هزار نفر بود. این مساله نشان میدهد تعداد بیکاران کاهشی شده است.
وی اضافه کرد: از ۸۴۰ هزار نفر ۷۰۳ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری شده اند که تابحال برای ۱۰۳ هزار نفر بیمه بیکاری واریز شده است و برای ۲۶۰ هزار نفر دیگر ظرف ۱۰ روز آینده این مبلغ واریز می شود.
منصوری در ارتباط با کم بودن مبلغ بیمه بیکاری ناشی از کرونا اظهار داشت: باوجود پیشنهاد وزارت کار نظر سازمان برنامه و بودجه این بود که میزان کار در ماه این افراد در قیاس با فردی که تمام وقت کار می کند آن قدری نیست که بیمه بیکاری را دریافت کند بدین جهت سازمان برنامه میزان بیمه بیکاری ناشی از کرونا را تعدیل کرد.
منصوری اضافه کرد: تمایل وزارت کار این بود که بیمه بیکاری ناشی از کرونا به روال همیشه واریز شود اما به هر حال جمع بندی ها این بود که این بیمه را برمبنای شرایط کرونا واریز نماییم چونکه خیلی از این افراد مجدد به کار خود بازخواهند گشت.


منبع:

1399/03/20
20:53:24
5.0 / 5
2456
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بیكاری
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است