گرم شدن بازار اجاره مسكن بعلاوه نرخ ها

گرم شدن بازار اجاره مسكن بعلاوه نرخ ها كار و درآمد: با نزدیك شدن به فصل جابجایی، قراردادهای اجاره در كل كشور 27 درصد و در تهران 10 درصد نسبت به اردیبهشت بالا رفته است. البته نرخ های پیشنهادی افزایش 10 تا 20 درصدی را نشان میدهد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، افزایش قیمت مسکن که با کاهش توان خرید متقاضیان واقعی همراه شده، این گروه از خریداران را به سمت بازار اجاره سوق داده است. آمارهای اتحادیه املاک نشان میدهد در ۲۴ روز ابتدای خرداد ۱۳۹۹ تعداد ۴۲ هزار و ۹۵۶ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که نسبت به ماه قبل ۲۷ درصد و نسبت به زمان مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافته است.
در شهر تهران نیز از یکم تا بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۹ تعداد ۹۸۴۵ قرارداد اجاره به امضا رسیده که از افزایش ۱۰ درصدی نسبت به ۲۴ روز ابتدای اردیبهشت امسال و کاهش ۹ درصدی نسبت به همین زمان در خرداد پارینه حکایت دارد.
همین طور برآوردهای میدانی از دفاتر املاک نشان میدهد که نرخ پیشنهادی اجاره در شهر تهران نسبت به ماه قبل ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است. عمده واحدهای خالی هم که حالا فایل شده اند بالای ۸۰ متر مربع مساحت دارند و بیشتر در مناطق شمالی تهران واقع هستند. واسطه های ملکی می گویند که عادی انگاشتن ویروس کرونا در افزایش جابجایی مستاجران موثر بوده است.

ثبات معاملات مسکن در کشور
در بخش خرید و فروش اما با وجود افزایش ۱۵ درصدی قراردادها در شهر تهران، معاملات در کل کشور فقط یک درصد رشد داشته است. آمارها نشان میدهد از یکم تا بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۹ بیش از ۵۳ هزار و ۱۹ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده که از افزایش یک درصدی نسبت به اردیبهشت امسال و رشد ۳۶ درصدی نسبت به خرداد پارینه حکایت دارد.
در شهر تهران نیز طی ۲۴ روز ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۹ بیش از ۹۸۱۲ قرارداد فروش ملک منعقد شده که رشد ۱۵ و ۵۶ درصدی به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل را نشان میدهد.

بازار فعلا نرمال است
بررسی ها از افزایش مدلول دار معاملات در خرداد امسال نسبت به همین زمان در سال قبل به افت شدید قراردادهای خرید و فروش در سال قبل مربوط می شود. خرداد پارینه در حالی که به سبب رشد معاملات در اردیبهشت تصور می شد بازار روند صعودی در هر دو شاخص تعداد قراردادها و قیمت را طی خواهدنمود یک دفعه با افت ۵۹ درصدی ماهیانه معاملات در تهران مواجه شدیم که تاثیر خودرا در کل کشور نیز ایجاد کرد؛ بطوریکه در کل کشور نیز قراردادهای خرید و فروش ملک ۴۹ درصد طی یک ماه کم شد. به بیان دیگر بازار مسکن الان رشد چشمگیری نسبت به حالت کلی نداشته و خرداد ۱۳۹۹ در وضعیت نرمال قرار دارد؛ هرچند واسطه های ملکی از روند نزولی خرید و فروش مسکن در یک هفته اخیر خبر می دهند.
بنظر می رسد قسمتی از تقاضای بازار بورس به سمت بازار مسکن سوق یافته است. از جانب دیگر افزایش تورم و افزایش قیمت ارز، انتظارات تورمی در بازار مسکن را افزایش داده که منجر به بالا رفتن خریدهای سفته بازانه و سرمایه گذارانه در بخش ملک شده است.

اهتمام دولت برای ساماندهی بازار مسکن
با افزایش بی قاعده نرخ های پیشنهادی در بازار مسکن، تصمیماتی در ستاد اقتصادی دولت برای کنترل قیمت ها و ساماندهی بازار فروش و اجاره اتخاذ شد.
همچون این تصمیمات می توان به مدیریت ورود نقدینگی و تقاضای سرمایه ای به بورس، افزایش عرضه بوسیله طرح اقدام ملی مسکن، اختصاص اراضی کشاورزی محدوده شهرها به ساخت مسکن، افزایش سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی و تسهیل شرایط صدور پروانه های ساختمانی اشاره نمود. این اقدام آخر که برخی از آن بعنوان آزاد شدن تراکم فروشی نام می برند می تواند تعارضاتی بین دولت و مدیریت شهری که در یکی دو سال قبل جلوی فروش بی ضابطه تراکم را گرفته ایجاد کند.
از جانب دیگر پلیس در ایام اخیر اعلام نمود که اگر دستوری به آنها داده شود برای مقابله با موارد تخلف و سودجویی در بازار مسکن آماده است؛ موضوعی که کارشناسان معتقدند به سبب کثرت عرضه و تقاضا در بخش ملک، نه فقط قابلیت اجرایی ندارد بلکه می تواند به فرار سرمایه ها و کاهش و ساخت و ساز منجر شود.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارینه ۶.۷ درصد کم شد.


منبع:

1399/03/28
22:27:10
5.0 / 5
2445
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است