گزارش كار و درآمد

كارگران زیر بار بیمه نشدن نروند

كارگران زیر بار بیمه نشدن نروند به گزارش كار و درآمد كلیه كافرمایان تحت پوشش قانون كار ملزم به بیمه كردن كارگران خود هستند این در صورتی است كه خیلی از بنگاه ها از عمل به قانون شانه خالی كرده و كارگر هم از ترس بیكار شدن، شكایتی نمی كنند.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، کارگران از مهم ترین ستون های بخش تولید هر کشوری هستند، این مسئله در کشور ما به علت محدودیت ها و تحریم های مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد چونکه باید توان تولید به قدری بالا رود که تا حدودی بتوان جلوی موانع داخلی و خارجی ایستاد.
این در حالیست که یکی از اصلی ترین معضلات حوزه کارگری عدم بیمه کردن کارگر از جانب کارفرماست، این مورد نه تنها انگیزه کارگر را برای بهره وری بیشتر از بین می برد بلکه سال ها کار کردن فرد نیز، بی نتیجه می ماند چونکه از مسائلی همچون بازنشستگی و بیمه بیکاری محروم می شود.
نگاهی به قانون کار نشان داده است که مطابق با ماده یک این قانون، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار دارند و بر مبنای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که مطابق با قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. از سویی دیگر بر مبنای بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند. ازاین رو هر کارگری (که مشمول قانون تأمین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
مساله بیمه شدن کارگران به قدری حائز اهمیت می باشد که طبق اعلام سازمان بیمه تأمین اجتماعی، کارگران روزمزد ساعتی هم مشمول بیمه الزامی تأمین اجتماعی می شوند. نحوه محاسبه دستمزد یک ساعت و مزایای حین کار هم به نسبت ساعت کار مبحث ماده ۳۹ باید محاسبه و پرداخت گردد. همینطور حتی اگر کارگر و کارفرمایی در بخش خصوصی برای عدم بیمه شدن توافق کنند، این توافق باطل است و در نهایت کارفرما محکوم و جریمه خواهد شد.
در این بین باید اشاره نمود که علت اینکه بعضی از کارفرماها از بیمه کردن کارگران شانه خالی می کنند به دلایلی همچون کسب منافع مالی بیشتر، پرداخت حقوق کم و همینطور پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران است؛ همانطور که گفته شد این مسئله نه تنها مبحث بازنشستگی کارگران را با مشکل مواجه می کند بلکه در شناسایی این افراد هم در زمانی که حوادث مترقبه و غیرمترقبه ای رخ می دهد، وقفه بوجود می آورد.
بنابراین با عنایت به تبعات بیمه نشدن کارگران، اگر کارفرمایی این کار را انجام ندهد علاوه بر پرداخت کلیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با عنایت به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی دو تا ۱۰ برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهد شد.
ترس کارگر از بیکار شدن به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، برای پیشگیری از پایمال شدن حقوق کارگران که جامعه بزرگی از کشور را می سازند، باید نهادهایی همچون قوه قضائیه و مجلس ورود کنند؛ باید سیاست گذاری و نظارت در این عرصه به نحوی باشد که کارفرما به سادگی قانون را دور نزند و با بهانه های مختلف، حق و حقوق کارگر را زیر پا بگذارد. همینطور باید مراحل شکایت از کارفرمای متخلف را هم آسان تر کنند چونکه در بعضی موارد حتی مشاهده شده که فرآیند شکایت تا ۲ سال هم زمان برده است. از سویی دیگر وضعیت پشتیبانی از جامعه کارگری باید به قدری باشد که کارگر از ترس بیکار نشدن، چشم بر حقوق حقه خود نبندد و مطمئن باشد که در صورت شکایت بابت عدم اجرای قانون، کارفرما نمی تواند وی را اخراج کند. محمدرضا تاجیک فعال کارگری به خبرنگار مهر می گوید: اگر کارگران تشکل قدرتمندی داشته باشند اساسا می توانند از راه این تشکل، صدای اعتراض خویش را به مسؤلان برسانند. وی ادامه می دهد: خیلی از اعتراضات کارگری به علت نداشتن تشکل قوی، بی نتیجه می ماند، ازاین رو باید تلاش ها به سمت تشکل یابی باشد. مراحل شکایت از کارفرمای مختلف بر این اساس، اگر کارگری درصدد شکایت از کارفرما به دلیل بیمه نکردن است می تواند با مدارک زیر به ادارات رجوع کند:
۱. رفتن به اداره کار مربوطه با همراه داشتن اصل و کپی مدرک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)
۲. عرضه هر مدرکی از قبیل فیش حقوقی، کارت ورود و خروج، حکم کار و یا کارت شناسایی و کارت غذا و کارت ویزیت چاپ شده از جانب شرکت برای کارگر یا هر مدرکی که مستند وجود رابطه کاری باشد.
۳. درخواست تحقیق میدانی توسط بازرسان کار در صورت نداشتن مدارک و رفتن به هیأت حل اختلاف وزارت کار و شکایت بابت عدم اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار.


منبع:

1399/04/04
19:45:01
5.0 / 5
2548
تگهای خبر: اشتغال , بیكاری , بیمه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است