گزارش كار و درآمد

تهران و اصفهان در صدر مقرری بگیران بیمه بیكاری

تهران و اصفهان در صدر مقرری بگیران بیمه بیكاری به گزارش كار و درآمد بررسی وضعیت بیمه بیكاری در سال ۹۸ نشان داده است كه تعداد كل مقرری بگیران بیمه بیكاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر بوده است كه نسبت به سال قبل از آن ۶.۵ درصد كاهش را تجربه كرده است.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، یکی از حوزه های مهم جامعه کارگری مربوط به بیمه کارگران می شود چونکه در صورتیکه کارگرانی بدون میل و اراده از کار بیکار شوند با رعایت شرایط و ضوابط قانون بیمه بیکاری، می توانند طی یک بازه زمانی مقرری بیمه بیکاری را به صورت ماهانه دریافت نمایند.
به این ترتیب در صورتیکه کارگر مجرد باشد حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه و در صورتیکه کارگر متأهل باشد حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می کند.
میزان مقرری بیمه بیکاری مطابق با بند ب ماده ۷ قانون بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق یا کار مزد روزانه بیمه شده است. البته ذکر این نکته هم ضروریست که مبلغ بیمه بیکاری نباید از حداقل مزد مصوب شورایعالی کار در هر سال کمتر باشد و همینطور نباید از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

در این بین، برای فراهم کردن زمینه اشتغال مجدد فرد، اگر کارگر مقرری بگیر بیمه بیکاری، مهارت داشته باشد می تواند در دوره های تکمیل مهارت و یا کسب مهارت های فنی و حرفه ای پیشرفته به صورت ۱۰۰ درصد مجانی شرکت کند؛ هزینه مهارت آموزی مقرری بگیران بیمه بیکاری از محل منابع بیمه بیکاری به سازمان آموزش فنی و حرفه ای پرداخت می شود.
۲۴۵ هزار نفر در سال ۹۸ بیمه بیکاری می گرفتند
بر این اساس، بررسی وضعیت بیمه بیکاری در سال ۹۸ نشان داده است که تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر بوده است که نسبت به سال ۹۷، میزان ۶.۵ درصد کاهش را تجربه کرده است. در میان استان های کشور، تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین مقرری بگیران بیمه بیکاری را داشته اند.
در جدول زیر تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری به تفکیک استان آمده است.
بیمه بیکاری در چه مواردی قطع می شود؟
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، مطابق با آنچه که پیش از این مسؤلان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مهر گفته بودند، زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد، در مواقعی که بیمه شده بدون عذر موجه از شرکت در دوره های مهارت آموزی، کار آموزی و سواد آموزی خود داری کند، در مواردی که بیمه شده از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند، در مواقعی که بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری، مشمول بازنشستگی یا از کار افتادگی کلی شود، در شرایطی که بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه برگردد و در صورتیکه بعد از پرداخت مقرری بیمه بیکاری محرز شود که بیکاری بیمه شده ناشی از میل و اراده وی بوده است، پرداخت مقرری بیمه بیکاری قطع می شود.
همچنین دریافت کننده مقرری بیمه بیکاری مکلف است در صورت اشتغال مجدد حداکثر طی ۱۵ روز از تاریخ اشتغال مراتب را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نماید.

1399/04/06
13:54:16
5.0 / 5
2326
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است