با یك سال تاخیر

مسكن ملی تهرانسر به ۱۴۰۱ می رسد؟ شاید

مسكن ملی تهرانسر به ۱۴۰۱ می رسد؟ شاید به گزارش كار و درآمد پروژه اقدام ملی مسكن در تهرانسر كه بر مبنای گفته های مسؤلان در هفته های اخیر سه شیفته شده، باز هم بر مبنای گفته ها مقرر است ۱۴۰۱ افتتاح شود؛ هر چند این زمان یك سال دیرتر از وعده ها برای اتمام طرح اقدام ملی مسكن در سرتاسر كشور خواهد بود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، مسکن ملی به شکل رسمی از تهرانسر کلنگ زده شد. شهریورماه ۱۳۹۸ بود که حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن، کلنگ پروژه ۲۰۰۰ واحدی تهرانسر را به زمین زد. با عنایت به این که همواره مسؤلان وزارت راه و شهرسازی، زمان اتمام طرح اقدام ملی مسکن را سال ۱۴۰۰ اعلام می کردند و در نظر گرفتن این مورد که مسکن ملی تهرانسر در مقیاس چندان بزرگی، تعریف نشده این امید بود که دست کم این پروژه در سال ۱۴۰۰ تحویل داده شود اما بنا به قول مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به آن زمان نمی رسد. بررسی های میدانی هم در ماه های گذشته نشان می داد این پروژه آن طور که باید و شاید سرعت ندارد و فقط ۸۶۰ واحد آن فعال بود تا این که پس از هشت ماه اعلام گردید پروژه سه شیفته شده است.
صرف نظر از این که آیا طرح اقدام ملی مسکن تهرانسر در سال ۱۴۰۱ افتتاح می شود یا خیر، تجدید وعده ها برای اتمام پروژه های دولتی جدا از آن که متقاضیان را به قول های مسؤلان بی اعتماد می کند، تایید کننده این ادعاست که دولت ها توان اجرای پروژه های بزرگ مقیاس در حوزه مسکن را ندارند. هرچند مسکن ملی تهرانسر به شکل مشارکت با بخش خصوصی ایجاد می شود و بنابراین در مراحل اول و دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن ارائه نشد. گفته می شود پروژه های مشارکتی پس از رسیدن به میزانی از پیشرفت قابلیت واگذاری به متقاضیان را خواهد داشت.
رضا نگهبان، مدیرکل سابق راه و شهرسازی تهران که متاسفانه در هفته های گذشته به علت مبتلا شدن به کرونا درگذشت اواسط اسفندماه اظهار داشته بود: «برخی واحدهایی که از پروژه های مشارکتی تهرانسر سهم دولت می شود (براساس قراردادها) پس از ۵۰ درصد پیشرفت ساختمانی در بازار عرضه می نماییم و قیمت و نحوه عرضه هم در همان زمان مشخص خواهد شد».
بعد از فوت نگهبان، خلیل محبت خواه بعنوان مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران انتخاب شد. او ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ در جلسه با پیمانکاران پروژه اقدام ملی مسکن در تهرانسر دستور برنامه زمانبندی سه شیفت کاری را اعلام نمود. محبت خواه امروز زمان افتتاح پروژه اقدام ملی تهرانسر را مهرماه ۱۴۰۱ اعلام نموده است. وی در یازدهمین بازدید سرزده از پروژه اقدام ملی تهرانسر ضمن عرضه سفارش هایی به سازندگان برای تسریع در عملیات اجرایی و افتتاح پروژه، بر آخر آن طبق زمان بندی تا مهرماه ۱۴۰۱ تاکید داشت.
وی خاطرنشان کرد: «برنامه زمان بندی سه شیفت کاری که طی یکماه اخیر توسط سازندگان عرضه شد، در حال اجرا بوده و در بعضی موارد شاهد عقب ماندن کار از برنامه ریزی انجام گرفته هستیم. در این حوزه برای جبران این عقب ماندگی ها، زمان بندی جدید عرضه شد. در این بازدید به سازندگان تهرانسر تاکید گردیده است تا ظرف دو ماه آینده با تسریع در عملیات اجرای فونداسیون، سقف پارکینگ بلوک ها را به اتمام برسانند تا پروژه به سطح همکف خیابان برسد».
وی با اشاره به این که پروژه اقدام ملی تولید مسکن تنها مختص وزارت راه و شهرسازی نیست و همه باید یکدل و یکصدا شوند، اظهار داشت: با پیگیری های مکرر از شهرداری منطقه ۲۱، نقشه های سازه و فونداسیون به تایید معاونت شهرسازی مربوطه رسیده و اجرای بتن ریزی در سایت G۱ از امروز شروع شده است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران همینطور از اجرای بتون مگر و آرماتور بندی بلوک G۲، پایدارسازی و عملیات برم در بلوک C و عملیات نیلینگ در بلوک B۲ اطلاع داد و اضافه کرد: این پروژه تا مهرماه ۱۴۰۱ با تلاش و مشارکت جمعی به پایان خواهد رسید.
به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، سهم استان تهران از طرح اقدام ملی مسکن در چارچوب ثبت نام ۶۶ هزار و ۲۹۰ واحد است و علاوه بر این تعداد قابل توجهی پروژه های مشارکتی تعریف شده که تعداد آنها به مراتب بیشتر از واحد های ثبت نامی است. در انتها سهم دولت و بخش خصوصی تقسیم و سهم دولت در چارچوب فراخوان به متقاضیان واگذار می شود. اما در چهار شهر اندیشه، پردیس، پرند و هشتگرد و همینطور محله تهرانسر که از مناطق پر تقاضای اطراف تهران محسوب می شوند، طرح اقدام ملی مسکن عمدتاً در چارچوب مشارکت با سازندگان، فعال است. طبق برنامه اولیه ۲۰۰۰ واحد برای محله تهرانسر، ۲۵۲۲ واحد برای شهر جدید اندیشه، ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد در پرند، ۱۹ هزار واحد در پردیس و ۲۱ هزار واحد برای شهر جدید هشتگرد در نظر گرفته شده است. روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید دستور داد که ۲۰۰۰ واحد مسکن ملی پرند تا پیش از هفته دولت (شهریور ماه) سال جاری به متقاضیان تحویل داده شود.
منبع:

1399/04/15
17:43:42
5.0 / 5
2559
تگهای خبر: تولید , سایت , شركت , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است