نوسان اخیر بازار مسكن در پردیس بعلاوه نرخ ها

نوسان اخیر بازار مسكن در پردیس بعلاوه نرخ ها به گزارش كار و درآمد بازار مسكن پردیس تحت تأثیر شش عامل در ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۹ با نوسانات قیمتی روبرو شده، تا جایی كه نرخ های پیشنهادی از جانب مالكان اولیه به رقم های بالاتر از نرخ دلالان رسیده است؛ مالكانی كه بنا به قول فعالان بازار مسكن پردیس عموما قصد فروش ندارند و بیشتر برای آگاهی از ارزش دارایی خود مبادرت به تعیین قیمت های دلخواه می كنند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر جدید پردیس طی سه ماه گذشته با نوسانات زیادی مواجه بوده است؛ به صورتی که نرخ های پیشنهادی در فاز ۱۱ از حداقل ۳۱۵ تا ۳۳۰ میلیون تومان در فروردین ماه به ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان رسیده که البته بعضی مالکان اولیه ۱۰۰ میلیون تومان هم بالاتر از نرخ روز برای واحد خود تعیین می کنند.
بازار مسکن پردیس از تهران جلو زد!
متقاضیان واقعی با این توجیه که قیمت ملک در تهران بالا رفته و نمی خواهیم واحد خویش را مفت به دلالان بفروشیم مبادرت به تعیین نرخ های نجومی می کنند. این در حالیست که آمار نشان داده است از بهمن ماه سال قبل تا خرداد سال جاری رشد قیمت مسکن در شهر تهران ۳۱ درصد بوده، حال آنکه این رقم برای پردیس به حدود ۴۵ درصد می رسد.
بررسیها نشان داده است تاثیرپذیری از رشد تورم و افزایش قیمت ملک در تهران، افزایش مهاجرت به پردیس، روند پیشرفت خدمات و زیرساخت ها در پردیس، تعیین قیمت های نامتعارف از سوی متقاضیان اولیه، بورس بازی و معاملات مکرر توسط دلالان و دریافت ۲۰ درصد یارانه های دولتی از مالکان واحدهایی که از آغاز خردادماه خرید و فروش می شوند، علل اصلی رشد قیمت ها در شهر جدید پردیس بوده است.
اختلاف ۴۰۰ میلیون تومانی در نرخ های پیشنهادی

الان در فاز ۱۱ قیمت های پیشنهادی از ۴۷۰ میلیون تومان آغاز می شود و بعضاً به ۶۵۰ میلیون تومان می رسد. در فاز ۸ اما اختلافات قیمتی بسیار بیشتر از این مقدار است. در این فاز عمده واحدها هنوز تحویل نشده، با این وجود هر کس بنا به سلیقه خود قیمتی را برای آپارتمانش در نظر می گیرد. مثلاً یک نفر که پول لازم است قیمت واحد خویش را ۵۰۰ میلیون تومان تعیین کرده و شخص دیگری که قصد فروش ندارد ۹۰۰ میلیون تومان نرخ گذاری کرده است! ازاین رو بازار گرفتار سردرگمی عجیبی شده و معاملات چندانی صورت نمی گیرد.
احتمال رکود بازار در آینده نزدیک
دریافت برخی سیگنال ها از کسادی بازار مسکن در تهران و کاهش نرخ رشد قیمت هم معاملات بویژه برای واحدهای گران قیمت در پردیس را تحت تأثیر قرار داده است.
یکی از متقاضیان مسکن مهر پردیس درباره شرایط این روزهای بازار مسکن در پردیس به ایسنا اظهار داشت: از زمانی که محوطه سازی و خدمات در بلوک ها رونق گرفته هر کس بنا به سلیقه خود واحدش را نرخ گذاری می کند.

وی ادامه داد: جولان دلالان هم به نوسانات قیمتی دامن می زند. مثلاً یک فروشنده قیمت ملک خویش را ۴۵۰ میلیون تومان تعیین می کند، واسطه اول، خانه را ۴۶۰ میلیون تومان قیمت می گذارد و به نفر دوم می گوید اگر بالاتر از این مبلغ فروختی برای خودت؛ او هم قیمت را ۴۷۰ میلیون تومان تعیین می کند و نهایتاً نفر سوم خانه را ۴۸۰ میلیون تومان می فروشد و به قول خودشان هر کدام ۱۰ میلیون تومان خیر می برند! درست است که بعضی متقاضیان قیمت های بالایی تعیین می کنند اما اینجا بدون اراده دلالان هیچ واحدی فروش نمی رود. بورس بازی در پردیس از تهران هم بدتر است.
از سوی دیگر اقدام شرکت عمران پردیس برای دریافت ۲۰ درصد از یارانه دولتی که به ساخت واحد ها تعلق گرفته بنا به قول فعالان بازار مسکن پردیس منجر به رشد قیمت واحدها شده است. با این که گفته می شود شورای مسکن استان، اقدام شرکت عمران را غیرقانونی می داند و برخی نمایندگان مجلس هم به آن انتقاد کرده اند، شرکت عمران پردیس مدعی است که این اقدام در جهت مصوبه قانونی که سال قبل شورای مسکن استان تصویب کرده انجام شده است. این افزایش قیمت البته شامل متقاضیان اولیه و کسانی که پیش از خرداد ۱۳۹۹ مبادرت به خرید کرده اند نمیشود.
یکی از مشاوران املاک در اینباره اظهار نمود: از آغاز خرداد ماه که واحدها مشمول حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت شده، دلالان ۴۰ میلیون تومان روی قیمت ها گذاشتند و بعد هم به تدریج بازار متاثر از نرخ ارز و افزایش قیمت ملک در تهران با رشد مواجه گردید.
التهابات بازار مسکن در شهر تهران، افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و قیمت مصالح ساختمانی هم عاملی برای تغییر قیمت ها در پردیس شده است. گروهی از متقاضیان مصرفی که حالا دیگر توان اجاره و خرید آپارتمان در تهران را ندارند به شهر جدید پردیس آمده اند. الان نرخ رهن کامل در سایت های مسکن مهر پردیس به ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و حتی بیشتر رسیده است.1399/04/27
12:02:34
5.0 / 5
2216
تگهای خبر: خدمات , سایت , شركت , فروش
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است