بورس املاك تا ۴ ماه دیگر می آید

بورس املاك تا ۴ ماه دیگر می آید به گزارش كار و درآمد زمزمه راه اندازی بورس پنجم یا همان بورس املاك، مستغلات و امتیازات به گوش می رسد و آنطور كه مسؤلان وعده داده اند، مقرر است این بازار با سرمایه ثبت شده ۵۰۰۰ میلیارد تومانی تا چهار ماه آینده راه اندازی شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، دهم تیرماه بود که مدیرعامل بورس تهران از طریق اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات در هفته آتی، یعنی نهایتا تا ۱۷ تیرماه خبر داد.
صحرایی در مورد این وعده که تا تاریخ مذکور عملیاتی نشد، توضیح داده بود که طبق اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است برای افراد کم توان جامعه حداقل مسکن را تأمین کند. در این راستا بورس مسکن راه اندازی خواهد شد. در واقع یک بورس جدید بعنوان پنجمین بورس کشور راه اندازی خواهد شد که در این بازار هم زمین، هم منابع و هم آپارتمان و ملک معامله می شود. البته این متفاوت با سهام شرکت های ساختمانی است.
به قول صحرایی، هدف از تاسیس بورس مسکن این است که قیمت تمام شده مسکن برای مصرف کننده نهایی کاهش پیدا کند، از طرفی در این بازار شفافیت حاکم است و تعداد معاملات در ملک ها مشخص است و افراد می توانند پس انداز سالانه خویش را در مسکن سرمایه گذاری کنند.
حضور سه گروه سهامداری در بورس مسکن
بعد از گذشت حدود یک ماه از خبر مذکور، حسن قالیباف اصل- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - از مصوبه ۱۸۷ جلسه شورایعالی بورس و اوراق بهادار برای تأسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت شده ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در آینده نزدیک اطلاع داد.
طبق توضیحات قالیباف به نقل از پایگاه خبری سازمان بورس، تشکیل این بورس علاوه بر کمک به حوزه املاک و ساخت و ساز مسکن و امتیازات در کشور، طیف وسیعی از دارایی ها را هم پوشش خواهد داد که در سایر بورس ها قابلیت معامله و ابزار تأمین مالی آن به این شکل وجود ندارد. بنا بر این مصوبه، سه گروه سهامداری بورس املاک، مستغلات و امتیازات، شامل ۳۵ درصد تشکل های بخش خصوصی و تعاونی، ۳۵ درصد نهادهای عمومی دولتی و غیر دولتی و ۳۰ درصد هم عامه مردم خواهند بود.
بنا بر این مصوبه، مقرر شد که سه گروه سهامداری در این بورس بعنوان سهامداران مشارکت داشته باشند و ۳۵ درصد از این سهام در اختیار تشکل های بخش خصوصی خواهد بود که توسط اتاق تعاون و اتاق بازرگانی مشخص شده و فعالان صنعت ساخت و ساز و ساختمان کشور در آن حضور خواهند داشت.
۳۵ درصد گروه سهامداری هم مربوط به نهادهای عمومی دولتی و غیر دولتی است که مالکیت بخش عمده ای از زمین های کشور را در اختیار دارند. ۳۰ درصد از سهام بورس جدید هم از راه پذیره نویسی عام عرضه خواهد شد که صرفاً اشخاص حقیقی می توانند با مشارکت در این پذیره نویسی بعنوان سهامدار حقیقی سرمایه گذاری کنند.
بر این اساس، سازمان بورس و اوراق بهادار کشور هم مکلف شده است که مقدمات لازم را فراهم آورد تا هر چه سریع تر زمینه های تاسیس این بورس مهیا شده و حداکثر تا چهار ماه آینده، نهایی شود.
طراحی اوراق «صندوق های زمین و ساختمان» و «طرح های فروش متری» در بورس املاک
همینطور طبق گفته های شاهین چراغی- عضو شورایعالی بورس - در بورس املاک و مستغلات، اوراق مختلفی مانند «صندوق های زمین و ساختمان» و «طرح های فروش متری» طراحی خواهد شد. برپایه مصوبه هیات وزیران تمامی مجموعه های دولتی می توانند با قیمت کارشناسی، دارایی های خویش را تبدیل به اوراق کنند و این اوراق، قیمت گذاری و قابل معامله تا انتهای طرح خواهد بود. دارندگان اوراق می توانند ملک شان را برپایه مدل قیمت گذاری تحویل بگیرند یا به افراد دیگر واگذار کنند.
منبع:

1399/05/06
15:31:51
5.0 / 5
2316
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است