وزارت كار برای جهش تولید تاكید كرد

شفافیت در صندوق های بازنشستگی و هلدینگ ها باید افزایش یابد

شفافیت در صندوق های بازنشستگی و هلدینگ ها باید افزایش یابد كار و درآمد: وزارت كار اعلام نمود: توسعه شفافیت و بهبود حاكمیت شركتی شامل صندوق های بازنشستگی، هلدینگ ها و بنگاه های وابسته به آنها و استقرار سامانه های شفافیت در هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی الزامی است.به گزارش کار و درآمد به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری با انتشار «برنامه تحقق جهش تولید در سال ۱۳۹۹» برنامه حوزه های کارکردی، مداخله، ساختار پیگیری و پایش برنامه جهش تولید را تشریح و مورد بررسی قرار داده است.
بر اساس این گزارش، جهش تولید در سطح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعتبار تعدد و تنوع وظایف و مسئولیت های حاکمیتی، سیاست گذاری و راهبری صندوق های بازنشستگی در سطوح مختلف و با کارکردهای متنوع می تواند به تحقق هدف جهش تولید کمک نماید.
طبق بررسی های انجام شده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه نقش و کارکرد مهم سیاستگذاری و بهبود محیط عمومی کسب وکار، سیاست گذاری رفاه و تأمین خدمات اجتماعی، راهبری بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق های بازنشستگی در نظام اقتصادی و اجتماعی کشور را برعهده دارد که برای هر کدام از این کارکردها مسیر تأثیرگذاری و معاونت های ستادی، سازمان ها، صندوق ها و شرکت ها تعریف و وظایف به تفکیک عنوان شده است.
در بخشی از این گزارش راهبری بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق های بازنشستگی تشریح شده و این سطح دربرگیرنده هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی وابسته به سازمان تأمین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی و بانک رفاه کارگران است.
بخشی از برنامه جهش تولید معطوف به اتمام و بهره برداری سریع از ۴۲ پروژه سرمایه گذاری در حال اجرا توسط بنگاه های اقتصادی وابسته به صندوق ها و بانک ها است که نوسازی پتروشیمی آبادان، راه اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، طرح تولید ABS-RUBBER، راه اندازی آزادراه کنارگذر شرق سپاهان، نیروگاه گرمسار، کارخانه گندله سازی سه چاهون، پروژه فرا ساحل (موج شکن ها و اسکله، آنامیس، لوله های شناور، نیروگاه خورشیدی اردکان، ازمهم ترین آنهاست و تعداد و حجم کل سرمایه گذاری پروژه های در حال اجرا در پیوست این گزارش هم عرضه شده است.
توسعه شفافیت و بهبود حاکمیت شرکتی که شامل صندوق های بازنشستگی، هلدینگ ها و بنگاه های وابسته به آنها در بخش دیگری از این برنامه مطرح شده که شفافیت و کاهش فساد، کاهش تصدی گری و خروج از بنگاه داری، بهره گیری از ظرفیت های بازار سرمایه و افزایش کارایی و بهره وری با ورود به بازار بورس مهم ترین نتایج برنامه های این حوزه است.
بر اساس تحلیل های این گزارش، استقرار سامانه های شفافیت در هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی، می تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش فساد و افزایش بهره وری و تولید بنگاه ها داشته باشد.
تشکیل «ستاد جهش تولید» از دیگر مواردی است که در این گزارش پیشبینی شده و این ساختار شامل یک ستاد مرکزی، دبیرخانه و چهار کمیته تخصصی است که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رئیس این ستاد، معاون امور اقتصادی دبیر آن و دیگر معاونین و رؤسای مراکز این وزارتخانه اعضای آن هستند.
تصویب و اصلاح برنامه، نظارت عالی و بررسی گزارشهای عملکرد و تصمیم گیری برای رفع موانع و مشکلات تحقق برنامه از اهداف تشکیل این ستاد است.
دبیرخانه ستاد جهش تولید در معاونت امور اقتصادی و برنامه ریزی مستقر می شود که در سه زمینه اصلی پایش برنامه و مدیریت پروژه ها و بررسی های اقتصادی و مدیریتی، آمار و فناوری اطلاعات، رسانه و اطلاع رسانی فعالیت دارد.
این ستاد همینطور در چهار کمیته تخصصی فعالیت خواهد نمود که شامل کمیته واگذاری و مولدسازی دارایی بنگاه ها، کمیته مدیریت پروژه های سرمایه گذاری، کمیته شفافیت و حکمرانی و بهبود محیط کسب و کار، کمیته توسعه اشتغال و کارآفرینی و تعاون می شود. برای مشاهده گزارش به اینجا رجوع کنید.

1399/05/16
11:57:11
5.0 / 5
1898
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , توسعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است