محاسبه رقم های سنگین مالیات خانه های خالی

جریمه 650 میلیون تومانی یك خانه 100 متری خالی در تهران!

جریمه 650 میلیون تومانی یك خانه 100 متری خالی در تهران! كار و درآمد: بر طبق قانونی كه روز چهارشنبه در مجلس تصویب گردید مالك یك واحد مسكونی 100 متری خالی در یك منطقه معمولی پایتخت باید در سال اول حدود 650 میلیون تومان مالیات بپردازد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم را که مربوط به مالیات از خانه های خالی است به تصویب رساند. بر طبق این طرح اگر خانه ای در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر خالی بماند در سال اول شش برابر اجاره سالیانه، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مبلغ اجاره سالیانه مشمول مالیات می شود.
با وجود آنکه هنوز جزئیات و نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی از طرف سازمان امور مالیاتی ارائه نشده، محاسبات سرانگشتی از جریمه های سنگین برای خانه های خالی از سکنه حکایت دارد.
مالیات یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون تومانی خانه ۱۰۰ متری در سال سوم
به طور مثال نرخ رهن کامل یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری نوساز در منطقه معمولی از شهر تهران حدود ۳ میلیون تومان در هر متر مربع است. اگر این عدد را به اجاره ماهیانه تبدیل نماییم اجاره بهای هر ماه ۹ میلیون تومان و اجاره هر سال ۱۰۸ میلیون تومان می شود و مالک واحد مسکونی مذکور به شرط خالی بودن باید در سال اول شش برابر این مبلغ یعنی ۶۴۸ میلیون تومان، سال دوم یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون تومان و سال سوم یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون تومان مالیات بپردازد.
بر اساس نرخ های روز بازار اجاره مسکن در شهر تهران، قیمت رهن کامل در محله تهرانپارس بین متری ۲ تا ۳.۵ میلیون تومان است. در غرب تهران نرخ رهن کامل حدود ۲.۵ تا ۴ میلیون تومان در هر متر و در مناطق شمالی بین متری ۳.۵ تا ۵ میلیون تومان و بیشتر است.
حال تصور نماییم یک آپارتمان ۲۰۰ متری در شمال تهران خالی مانده است. بر طبق این قانون واحد مذکور در سال اول مشمول ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون، سال دوم مشمول ۴ میلیارد و ۳۲۰ میلیون و سال سوم مشمول ۶ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان جریمه مالیاتی خواهد شد.
طرح مالیات بر خانه های خالی در واقع اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سوم اسفند سال ۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن است؛ قانونی که به سبب نبود زیرساخت های لازم نه در سال ۱۳۶۶ و نه بعد از اصلاح آن در سال ۱۳۹۴ اجرایی نشد. با این وجود به دنبال رونمایی از سامانه املاک و اسکان در بهمن ماه ۱۳۹۸ از طرف وزارت راه و شهرسازی، دولت و مجلس مصمم شده اند تا اجرای مالیات خانه های خالی را عملیاتی کنند.
طبق آمار سال ۱۳۹۵ بیش از ۲.۵ میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد. این در حالیست که قیمت مسکن از توان متقاضیان مصرفی خارج شده و کارشناسان همچون دلیلهای آنرا وجود ۴.۷ میلیون مسکن مازاد می دانند که ۲.۵ میلیون خالی و ۲.۱ میلیون نیمه خالی است.
اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در انتظار بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک و اسکان است که باید با اتصال دستگاه های مرتبط تکمیل شود.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفته که نخستین برگ های مالیاتی در تابستان جاری برای مالکان واحدهای خالی از سکنه صادر می شود.
راه فرار محتکران مسکن از مالیات خانه های خالی بسته می شود؟
یکی از نگرانی هایی که اخیراً درباب فرار از پرداخت مالیات واحدهای خالی از سکنه ایجاد شده، انعقاد قراردادهای صوری است که طبق صحبت نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی، راه های فرار برای این گروه از مالکان بسته خواهد شد.
اسماعیلی، نماینده مجلس یازدهم با اشاره به ابراز نگرانی کارشناسان درباره شکل گیری قراردادهای صوری اجاره می گوید: خوشبختانه مجلس یازدهم به صورت کارشناسی تمام خلاءهای قانون مالیات بر خانه های خالی را شناسایی و برای رفع آن برنامه ریزی کرده، بدین جهت بطور قطع در زمان تدوین و تصویب قانون مربوطه تمام این موارد مد نظر قرار خواهد گرفت.
هر مشاور املاک، سقف تعداد قرارداد دارد
در خصوص نگرانی از انعقاد قراردادهای صوری نیز اتحادیه املاک سقف تعداد قرارداد در سامانه املاک و مستغلات برای مشاوران تعیین کرده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این مساله بیان می کند: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن بی نظمی ایجاد می کنند، روبرو شود.
خسروی اشاره کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می تواند منعقد کند. اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می کنیم؛ کما اینکه تا کنون اسامی برخی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده ایم.
استفاده از تقاطع اطلاعاتی برای شناسایی خانه های خالی
یکی دیگر از ترفندهایی که ممکنست مالکان برای وانمود کردن اینکه خانه دارای سکنه است به کار بگیرند روشن کردن چراغ ها برای کار کردن کنتور است. دراین زمینه پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، قبل از این به ایسنا اظهار داشته بود: برای شناسایی خانه های خالی از یک تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه های مختلف استفاده می نماییم.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در توضیح این برنامه اظهار داشت: ما از دیتاهای دستگاههای مختلف بهره می گیریم و یک خروجی بدست می آوریم. بطور مثال متوجه می شویم که فردی دارای دو پلاک ثبتی است اما مطمئن نیستیم. بنا بر این به فرد پیامک می دهیم آیا قبول داری این دو پلاک به نام شما است یا خیر؟ در هر دو صورت باید به سامانه مراجعه و اطلاعات خودرا تصحیح کند.
اصلانی اضافه کرد: اگر فرد قبول دارد که دارای دو واحد مسکونی است یکی را بعنوان محل استقرار خودش در نظر می گیریم و برای دومی، باز هم اطلاعات می خواهیم پس پیامک دوم را می فرستیم. ممکنست فرد بگوید که این واحد دارای مستاجر است بدین سبب از او می خواهیم اطلاعات مستاجر را بدهد. این رفت و برگشت های اطلاعاتی انجام و مشخص می شود این خانه خالی است یا خیر، پس مکانیزم های تشخیصی برای راستی آزمایی داریم.
منبع:

1399/05/17
21:39:02
5.0 / 5
2144
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است