نرخ بیكاری تركیه باردیگر بالا رفت

نرخ بیكاری تركیه باردیگر بالا رفت به گزارش كار و درآمد نرخ بیكاری تركیه بار دیگر به محدوده ۱۳ درصدی نزدیك شد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از خبرگزاری آناتولی، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در دوازده ماه منتهی به می به ۱۲.۹ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است.
شمار افراد فاقد شغل ۱۵ سال و بیشتر تا آخر ماه می با ۵۰۲ هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴.۲۳ میلیون نفر رسیده است. بیشترین افزایش فرصت های شغلی مربوط به بخش خدمات بوده است.
طی این مدت شمار جمعیت غیرفعال بازار کار ۳۳۱ هزار نفر کمتر شده و به سه میلیون و ۸۲۶ هزار نفر رسیده است. از طرفی شمار شاغلین در ترکیه تا آخر ماه می با دو میلیون و ۴۱۰ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۵ میلیون و ۸۵۸ هزار نفر رسیده است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۴۷.۶ درصد بوده است که ۵.۳ درصد کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه سال قبل به حساب می آید. نرخ اشتغال برای مردان از ۷۲.۵ درصد در می سال قبل به ۶۸.۹ درصد در می سال جاری کاهش پیدا کرده است. برای زنان هم این نرخ ۳۰.۷ درصد اندازه گیری شده که ۲.۸ درصد کمتر از می سال قبل بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در شرایطی که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۴.۹ درصد رسیده است که این نرخ کماکان یکی از بالاترین نرخ های بیکاری ثبت شده این گروه سنی در طول یک دهه اخیر به حساب می آید.
سال قبل نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا آخر سال جاری باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است.
متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۱۰.۳ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۷ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳درصد بوده است.
منبع:

1399/05/24
15:49:29
5.0 / 5
2228
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است