مهر از هفت تپه گزارش می دهد؛

هفت تپه به آرامش موقتی رسید

هفت تپه به آرامش موقتی رسید سرانجام پس از 60 روز اعتصاب، كارگران شركت نیشكر به دو ماه حقوق معوق خود رسیدند ولی خواسته اصلی آنها یعنی خلع مالك شركت هنوز محقق نشده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: روز گذشته برمبنای اعلام دادگستری شهرستان شوش و فرماندار این شهرستان، حقوق معوق دو ماه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که مربوط به ماه های اردیبهشت و خرداد امسال است، به آنها پرداخت گردید و این در حالیست که این کارگران برای دست یافتن به این میزان حقوق ۶۰ روز در شهرستان شوش دست به اعتصاب زدند.
در صورت دریافت این دو ماه حقوق از طرف کارگران، حقوق تیرماه امسال نیز به صورت معوق باقی خواهد ماند که مسئولان قول داده اند در دهه اول شهریورماه امسال ماه حقوق تیر نیز پرداخت گردد.
در همین خصوص فرماندار شهرستان شوش با اشاره به پرداخت دو ماه حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه، از پرداخت حقوق بعدی این کارگران در شهریورماه امسال آگاهی داد.
عدنان غزی اظهار نمود: باتوجه به شرایط شرکت نیشکر هفت تپه، پیگیری هایی از طرف دستگاه های مختلف انجام شد و روز گذشته (۲۸ مردادماه سال جاری) دو ماه حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه پرداخت گردید.
وی اضافه کرد: در این مرحله، حقوق اردیبهشت ماه و خردادماه کارگران توسط سهام داران شرکت نیشکر هفت تپه پرداخت شده است.
فرماندار شوش اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، دهم شهریورماه امسال نیز حقوق تیرماه کارگران پرداخت می شود و بعد از آن کارگران دیگر حقوق معوقی نخواهند داشت.
غزی اضافه کرد: شرکت هفت تپه نیز مجدداً وارد چرخه تولید می شود و کارگران نیشکر هفت تپه مشغول به کار و تولید خواهند شد.
قدردانی از قوه قضائیه
این در حالی است که استاندار خوزستان از حمایت قوه قضائیه برای پرداخت حقوق معوق ماه های اردیبهشت و خرداد پرسنل شرکت هفت تپه قدردانی کرد.

غلامرضا شریعتی با اشاره به پرداخت حقوق معوق ماه های اردیبهشت و خردادماه، از قوه قضائیه برای پرداخت حقوق کارگران هفت تپه شرکت هفت تپه قدردانی کرد و اضافه کرد: از رئیس قوه قضائیه، دادستان کل، وزیر کشور و سایر مسئولان که دراین زمینه دست به دست هم دادند تا مشکلات کارگران هفت تپه حل شود، تشکر می کنم.
وی افزود: پرداخت حقوق معوقه ماه های اردیبهشت و خرداد پرسنل شرکت هفت تپه با حمایت قوه قضائیه انجام شد که از این اقدام نیز تشکر می کنم.
استاندار خوزستان اظهار نمود: پرداخت حقوق معوقه ماه های اردیبهشت و خرداد پرسنل شرکت هفت تپه، وضعیت پرداختی های این کارخانه را به روز می کند و در آرامش بخشی به کارگران و منطقه مؤثر خواهد بود.
شریعتی افزود: امید می رود که کارگران در این فصل که زمان اورهال کارخانه در حوزه صنعت، فصل کشت جدید برای سال های آتی و فصل آبیاری مزارع است، با همکاری در تولید آینده و نگهداری کشت کنونی و به روزرسانی کارخانه برای کشت محصول، کمک کنند تا شرکت در اقتصاد ملی نقش خودرا ایفا و ادامه فعالیت خودرا تضمین کند.
اولویت پرداخت معوقات کارگران است
در همین زمینه نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در دیدار معاونان دفتر معاون اول رئیس جمهور، با اشاره به اینکه خوزستان درباب ثروت ملی و منابع طبیعی قابل مقایسه با دیگر استان های کشور نیست، می گوید: در این استان امکانات و ظرفیت های فوق العاده روزمینی و زیرزمینی وجود دارد که سبب ایجاد توقع به جا در بین مردم شده است.
حجت الاسلام سید محمد نبی موسوی فرد با اشاره به مسئله شرکت نیشکر هفت تپه شوش، بیان کرد: واگذاری به بخش خصوصی به معنای نظارت نداشتن پس از واگذاری نیست و متأسفانه در خیلی از موارد نظارت از بین رفته است چونکه واگذاری به بخش خصوصی باید همراه با نظارت صورت گیرد.
امام جمعه اهواز با تاکید بر عدم تأخیر در پرداخت حقوق به کارگران مجموعه های مختلف، افزود: نباید اجازه داد با تأخیر در پرداخت، کارگران گرفتار مشکل شوند و واقعاً کسی یک ماه حقوق او هم عقب بیفتد با مشکل روبه رو می شود چه برسد به اینکه ماه ها پرداخت نشود.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد با تاکید بر اینکه راهکار مسئله کشت و صنعت هفت تپه شوش، قطع ید مدیریت کنونی و پای کار آمدن مدیریت توانمند است، اضافه کرد: یکی از اولویت های مهم دراین زمینه پرداخت معوقات کارگران این شرکت است.
ورود مجلس
سید نظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اصل ۹۰ که برای پیگیری حل مشکل شرکت هفت تپه سلسله نشست هایی را در تهران با مسئولان مختلف و کارگران شرکت هفت تپه داشته و حتی در جمع کارگران معترض نیز حضور یافت، درباب مشکلات این شرکت در پیام هایی در شبکه های اجتماعی اعلام نمود: در جلسه دوم بررسی مشکلات ‎کارگران هفت تپه دستگاه های نظارتی بر خلع ید از مالک شرکت اجماع داشتند. رئیس سازمان خصوصی سازی هم قرار شد در این هفته موضع خودرا روشن کند. اگر وی شفاف اعلام نظر نکند، مجلس از ابزارهای قانونی خود در قبال مافوق وی یعنی وزیر اقتصاد استفاده خواهدنمود.

وی همین طور با آنکه استاندار خوزستان چند روز قبل نخستین نفری بود که اعلام نمود مشکل مسدود بودن حساب های نیشکر هفت تپه برای پرداخت حقوق برطرف شده است، نیز نوشت: استاندار خوزستان حتی حاضر نیست در جلسات حل مشکلات کارگران هفت تپه شرکت نماید اما خبر پرداخت حقوق معوق کارگران را پیش از همه اعلام می کند. پرداخت این دو ماه حقوق، مرهون دستور ویژه امروز آیت الله رئیسی برای باز کردن دو حساب مالک شرکت هفت تپه است که به سبب تخلف ارزی مسدود شده بودند.
موسوی درباب نقل قولی از معاون اول رئیس جمهور نیز نوشت: ‏معاون اول رئیس جمهور در جلسه ای گفته است چرا نمایندگان مجلس با حضور در جمع کارگران هفت تپه مطالبات را افزایش می دهند؟ آقای جهانگیری! اولاً نماینده مردم موظف به پیگیری مطالبات آنان است. ثانیاً سوال درست این است که شما چرا در جمع کارگران حاضر نشده و حرف و مطالبه آنها را نمی شنوید؟
روند خصوصی سازی اشتباه بود
نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار مهر می گوید: روند خصوصی سازی در شرکت نیشکر هفت تپه کاملاً اشتباه بوده است و بگفته مسئولان و سازمان های مختلف، مالک فعلی اهلیت اداره این شرکت بزرگ تولیدی را در استان ندارد بنا بر این مالکان فعلی این شرکت باید خلع ید شوند و این شرکت توسط یک نهاد قدرتمند دولتی اداره شود.
محمد کعب عمیر تاکید کرد: رئیس سازمان خصوصی سازی کشور نیز در جلسه با نمایندگان درباب مالکیت شرکت و اداره آن توسط یک نهاد دیگر قول داده است به صورت جدی پیگیری شود. سازمان خصوصی سازی نمی تواند حقوق کارگران را پرداخت کند. بدین سبب قرار شد از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست شود تا از محل بیمه مشاغلی که بر اثر ویروس کرونا متضرر شدند، حدود ۲۰ میلیارد تومان تزریق کند تا برنامه کوتاه مدت اجرا شود. همین طور دفترچه های تامین اجتماعی کارگران این شرکت تا آخر سال ۱۳۹۹ تمدید گردید.
کعب عمیر عنوان کرد: از طرف دیگر پس از حضور نمایندگانی از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در شوش و شنیدن مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و متعاقب آن نشست مجلس با حضور معاون مجلس و برخی مسئولان، مقرر شد جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور یا شخص رئیس جمهور اجرا شود و آینده این شرکت در این نشست تعیین تکلیف شود.
وی شرایط به وجود آمده را برای شرکت نیشکر هفت تپه اضطراری دانست و اظهار داشت: کشت نیشکر تقسیم زمانی دارد و اگر در این روزها کشت صورت نگیرد تا یک سال دیگر نمی توانیم کشت انجام دهیم. بدین سبب زیان بزرگی به شرکت و این شریان اقتصادی زده می شود. از طرف دیگر بیمه تامین اجتماعی کارگران مورد بررسی قرار گرفت و بیمه کارگران تا آخر تیر تمدید شده است اما برای مردادماه اجازه داده نشد چونکه تامین اجتماعی حدود ۵۳۰ میلیارد تومان از شرکت نیشکر هفت تپه طلب دارد.
این در حالی است که یوسف بهمنی یکی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در گفت و گو با خبرنگار مهر، مسئله و خواسته اصلی کارگران را فراتر از مسئله حقوق دانست و اظهار داشت: مسئله ما خلع ید پیمانکار است.
وی اضافه کرد: در جلسه کشوری هفته گذشته مقرر شد که بیمه تامین اجتماعی با ارائه یک فهرست دفترچه های تامین اجتماعی کارگران را تا آخر سال تمدید کند. در آن جلسه نایب رییس مجلس از معاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خواهان پیگیری پرداخت حقوق کارگران شد که با عدم تمایل آن چنانی وی روبه رو شدیم و حتی نایب رییس مجلس خطاب به او گفت «اگر شما در وزارت پیگیر پرداخت حقوق نباشید پس چه کسی مقرر است حقوق کارگران را پرداخت کند؟».
بهمنی عنوان کرد: سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و دیوان محاسبات گزارشی را در خصوص اهلیت نداشتن بخش خصوصی و عمل نکردن به تعهدات از طرف مدیریت فعلی ارائه دادند. معاون وزارت کار در حالی قصد طبیعی جلوه دادن عدم دریافت حقوق کارگران را تا دو ماه داشت که کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه اردیبهشت، خرداد و تیرماه حقوق نگرفته و تا چند روز دیگر عدم دریافت حقوق آنها وارد ماه چهارم می شود.
قبلاً حقوق به روز بود
این فعال کارگری بیان کرد: وی در حالی از عُرف بودن عدم دریافت دو ماه حقوق حرف می زد که تا پیش از خصوصی شدن شرکت کارگران حقوق خودرا به روز دریافت می کردند. کارگران اصلاً انتظار حمایت یک جانبه را از طرف وزارت کار ندارند اما رعایت عدالت و انصاف فی درخلال کارگر و کارفرما خواسته زیادی نیست. در جلسه ماه قبل نیز مقرر شده بود تا دو ماه از حقوق معوق کارگران پرداخت گردد ولی این کار انجام نشد. معاون وزیر کار در این نشست بیشتر به نفع کارفرما صحبت کرد و خیلی تلاش داشت تا اوضاع کارگران را بدون مشکل به نمایش بگذارد و این در حالیست که کارگران از عدم پرداخت پاداش کشت و تفاوت پرداخت حق شیفت که به کارگران رسمی ۳۰ درصد به کارگران موقت ۱۵ درصد تعلق می گیرد، گلایه دارند.

بهمنی درباب مطالبات کارگران شرکت اظهار نمود: عدم پرداخت سختی کار، بدی آب و هوا و منطقه جنگی، در نظر نگرفتن بسته غذایی ماه رمضان و همین طور عدم پرداخت سهمیه دانش آموزان در مهرماه از دیگر گلایه های کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه است. لباس کار که در گذشته فصلی یک دفعه برای کارگران در نظر گرفته می شد، در چند سال اخیر به زور در سال یک دفعه تعلق می گیرد، در صورتیکه تمام مزایای نام برده شده در ۵۰ سال پیش از خصوصی سازی کارخانه به کارگران پرداخت می شد.
وی با اشاره به اینکه آنقدر با کارگران بد رفتار شده است که برای نان شب خانواده خود تنها به همان حقوق پایه رضایت داده و دلخوش هستند، می افزاید: ۱۳۰ نفر نیروی غیر نیشکری، ۷۰ نفر نیروی فنی کارخانه و ۱۷۰ نفر نیروی دفع آفات همه بیکار شدند و در آن جلسه انتظار بازگشت به کار و تعیین وضعیت شغلی و انعقاد قرارداد آنها را مطرح کردیم.
بهمنی با اشاره به اینکه بخش خصوصی همیشه از حمایت استاندار صحبت به میان آورده است، عنوان کرد: به نظرم مشکلات فعلی کارگران و اینکه بخش خصوصی توانسته چنین بلاهایی را سر کارگران بیاورد به خاطر این است که هیچ مسئولی در سطح شهرستان و استان از کارگران و شرکت صنعت نیشکر هفت تپه بعنوان منبع درآمد در شمال خوزستان، شوش دانیال، دزفول و حومه هیچ گونه حمایتی نکردند.
وی با طرح این سوال که «در این چهار سال که بخش خصوصی مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را بر عهده گرفته آیا مسئولان یک خط نامه از عدم اهلیت مدیرعامل نگارش کردند؟» افزود: کاهش سطح زیر کشت تا ۶ هزار هکتار، کاهش تولید شکر سفید از ۵۷ هزار تُن ۱۵ هزار تُن، کاهش راند آبیاری از ۱۹ به ۱۰ تا ۱۳، افت ۵۰ تا ۷۵ درصدی کود نوبت سوم و چهارم به سبب نبود منابع مالی و همین طور کاهش استحصال کارخانه از ۱۰ به زیر ۶ درصد همه آمار و ارقامی است که عدم اهلیت مدیرعامل فعلی را به اثبات می رساند.
این کارگر شرکت نیشکر هفت تپه با اشاره به اینکه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در چند سال اخیر پس از خصوصی سازی هیچ آمار رو به رشدی را در بخش صنعت و کشاورزی نداشته است، می گوید: مدیرعامل شرکت جهت راه اندازی کارخانه رب گوجه ارزهای بسیاری را دریافت کرده که هم اکنون هم کامل آماده نشده و همین طور کارخانه زغال و شیر خشک نیز فقط سیلوهای خالی هستند. همزمان با روی کار آمدن مدیرعامل از طرف بخش خصوصی یک هزار و ۲۰۰ نفر نیروی جدید استخدام شدند و اینکه هم اکنون از نیروی مازاد گلایه دارد، همه نتیجه استخدام های بی ضابطه وی است.
به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، حالا شرایط در هفت تپه تا حدودی به آرامش رسید ولی خواسته اصلی کارگران خلع ید پیمانکار و سپردن امور شرکت به سازمان یا فرد ذی صلاح است.

1399/05/30
21:43:10
5.0 / 5
2134
تگهای خبر: استخدام , اقتصاد , بیمه , تولید
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است