گزارش كار و درآمد

جزئیات طرح توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان

جزئیات طرح توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان به گزارش كار و درآمد ثبت نام در طرح توسعه مشاغل خانگی كه از۶ شهریور آغاز و به مدت یك ماه ادامه خواهد داشت، تمامی رشته های مصوب رادر برنمی گیرد بلكه فقط رشته های درآمدزا و پایدار شامل ۵۴ هزار نفر، مشمول طرح هستند.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، با عنایت به این که شیوع کرونا منجر به تعطیلی یا نیمه تعطیلی بنگاه های اقتصادی کشور شده و افراد زیادی را بیکار کرده است، مشاغل خانگی بعنوان حوزه ای که چندان تحت تاثیر این ویروس قرار نگرفته است، بیشتر از پیش باید مورد توجه قرار گیرد تا از این طریق اقتصاد خانوارها با تهدید کمتری مواجه شود.
البته طی سال های گذشته، متولیان امر برای توسعه مشاغل خانگی برنامه ریزی هایی همچون عرضه تسهیلات و … انجام داده اند اما یکی از اقداماتی که به صورت دقیق به دنبال بهبود وضعیت مشاغل خانگی در دستور کار قرار گرفت، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بود که البته از سال ۹۶ تا ۹۸ یعنی به مدت دو سال به صورت پایلوت در ۹ استان با ظرفیت ۲۰ هزار نفر اجرا شد که طبق اعلام متولیان، تا آخر شهریور ماه این طرح به صورت صد در صدی در این ۹ استان اجرا خواهد شد.
در همین راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته اعلام نمود که با عنایت به مزیت های مشاغل خانگی در شرایط کرونا، قرار شده این طرح از حالت پایلوت خارج و در ۳۱ استان کشور اجرا شود و متقاضیان برای ثبت نام باید به سامانه inhb.ir که از روز پنج شنبه ۶ شهریور فعال شده، رجوع و مدارک خویش را بارگذاری کنند؛ فرآیند ثبت نام به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
تمامی رشته های مصوب مشاغل خانگی، مشمول طرح نیستند
بر اساس این گزارش، این طرح دارای ۳ فاز است؛ فاز نخست مربوط به شناسایی مزیت ها و فرصت ها، فاز دوم توانمندسازی و شبکه سازی و فاز سوم اتصال به بازار می شود؛ پی گیری های خبرنگار مهر نشان داده است که فاز نخست در ۳۱ استان اجرا و مزیت ها شناسایی شده است و فراخوان وزارت کار برای ثبت نام در سامانه مربوط به اجرای فاز دوم می شود که در همین ارتباط بعد از ثبت نام متقاضیان، واحدهای مجری جهاد دانشگاهی در کلیه استان ها نسبت به پایش و راستی آزمایی اطلاعات متقاضیان بر مبنای دستورالعمل های مربوطه اقدام خواهند کرد.
میزان ظرفیت در نظر گرفته شده برای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر است که البته با عنایت به این که این افراد می توانند نقش پیشران را اجرا کنند اساسا افراد دیگری را زیرنظر خود خواهند داشت و میزان ظرفیت از ۵۴ هزار نفر فراتر خواهد رفت.
یکی از نکات مورد توجه در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، دسته بندی رشته های مربوطه است؛ به این معنا که در این طرح تمامی ۳۲۰ رشته مصوب مشاغل خانگی مدنظر نیست بلکه رشته هایی که درآمد و مزیت بیشتری دارند، مدنظر قرار گرفته اند. در واقع رشته هایی که باعث شود فرد با ورود به بازار، درآمدزایی و استمرار بیشتری داشته باشد اولویت خواهند بود.
پس از ثبت نام، افراد به برندها و تولیدکننده های مطرح در بازار وصل می شوند تا بتوانند از این طریق صاحبان مشاغل خانگی تبدیل به پیشران شوند.
نکته ای که باید صاحبان مشاغل خانگی به آن توجه نمایند این است که ابتدا این افراد باید خود دارای مهارت باشند چونکه در این طرح موضوعی در خصوص آموزش وجود ندارد، همینطور در این طرح قرار بر عرضه مجوز یا تسهیلات نیست بلکه طرح توسعه مشاغل خانگی به دنبال تبدیل افراد به پیشران و افزایش درآمدزایی برای خانوارهاست.
افرادی که اخیرا قصد دریافت مجوز و یا تسهیلات را در این عرصه دارند باید به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، زیرسامانه «مشاغل خانگی» رجوع کنند.


منبع:

1399/06/15
23:20:20
5.0 / 5
1597
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است