تركیه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در ایران می سازد

تركیه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در ایران می سازد به گزارش كار و درآمد تفاهم نامه ای به منظور راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسكونی برای دهك های پایین جامعه بین یك شركت ایرانی و یك شركت تركیه ای كه سابقه ساخت ۳۵ هزار واحد در ایران را دارد به امضا رسید. این تفاهم بدون عبور از مجرای بانكی كه گرفتار تحریم است انجام شد.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در ایام اخیر ربیعی، سخنگوی دولت و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای گروههای محروم خبر دادند. همزمان تفاهم نامه ای با همین هدف ببن دو شرکت ایرانی و ترک منعقد شد.
علاالدین ختایی، مدیرعامل بازار تهاتر ایرانی ها در مورد جزئیات این مشارکت اظهار داشت: در شرایط تحریم و نوسان نرخ ارز و البته شیوع کرونا سرمایه گذاری درایران با چالش های جدی روبرو شده است. بنابراین و باتوجه به مشکلات مذکور تفاهم صورت گرفته با گروه کوزو بسیار پرارزش است.
وی با اشاره به سابقه فعالیت شرکت ساختمانی کوزو در ایران، توضیح داد: گروه ساختمانی کوزو ترکیه با رتبه حدود ۱۱۰ جهانی، سابقه راه اندازی ۱۷ هزار واحد در پردیس و ۲۰ هزار واحد در پرند را در کارنامه خود دارد که حالا گسیل تجهیزات قالبهای ساختمانی و سرمایه خویش را برای راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در ایران شروع کرده است.
زمینه اشتغال یک میلیون نفر
ختایی با تاکید بر اینکه این اقدام ملی می تواند بخشی از نیاز مسکن کشور را برطرف کند، تصریح کرد: این اقدام یعنی ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی زمینه اشتغال حداقل یک میلیون نفر را در کشور فراهم می آورد. از طرفی با افزایش ساخت و ساز یک اتفاق مهم دیگر یعنی رونق و فعالیت بیشتر کارخانجات صنعت ساختمان رخ می دهد که این چرخه در نهایت به بهبود شاخصهای اقتصادی کشور منجر می شود.
وی با تاکید بر اینکه به حرکت درآمدن چرخ تولید مسکن در کشور مزایای فراوانی دارد، اضافه کرد: در حقیقت این رخداد همان جهش تولید است که مدنظر مقام معظم رهبری است. نباید فراموش کرد که افزایش تولید و عرضه مسکن در کاهش قیمت های مسکن هم تأثیر بسزایی خواهد داشت. همینطور دو شرکت بزرگ انبوه سازی دیگر ترکیه به منظور سرمایه گذاری جذب این حرکت شده اند.
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانی ها افزود: برای موفقیت هر چه بیشتر در عملی شدن این هدف مهم از بخش عمومی و دولتی تنها انتظار داریم در روند صدور مجوز و طی مراحل فنی و اداری سرعت لازمه یک حرکت تحول گرا داشته باشد. این مساله یکی از مهمترین خواسته های ما از مسؤلان و دستگاه های ذیربط است.
قیمت واحدها بستگی به کیفیت سازه دارد
ختایی با تاکید بر اینکه در شرایط سخت تحریم کنونی توانسته ایم سرمایه گذاری بین المللی را به سمت پروژه های ملی جذب نماییم، توضیح داد: میانگین ساخت هر مترمربع یک واحد مسکونی بستگی به مساحت واحدها و تعداد طبقات و بستگی به متریال مصرفی دارد. از طرفی تأمین مالی پروژه به صورت مشترک از جانب طرف ترک و طرف ایرانی یعنی بازار تهاتر ایرانی ها در چارچوب یک مشارکت نامه که مبادله شده و با تولیدات داخل کشور صورت خواهد گرفت.
زیرساختهای شهری توسط دولت فراهم شود
وی با اشاره به اینکه تأمین زیرساخت های شهری یکی از دغدغه های بزرگ ما و طرف ترک است، اضافه کرد: بر مبنای مکان یابی های انجام شده زیرساخت های شهری باید فراهم گردد و دستگاه های ذیربط هم باید سرعت بیشتری در این خصوص داشته باشند چون که اگر زیرساخت ها بموقع فراهم نشود، مردم نمی توانند در واحد های ساخته شده ساکن شوند.
ختایی با اشاره به اینکه یکی از انتظارات حداقلی و مهم ما همکاری مسؤلان و نهادها برای کاهش هزینه های مربوط به جواز و زمین است، اظهار داشت: پروژه ها در شهرهایی خواهد بود که زمینه صدور مجوزهای ساخت مسکن برای یک اقدام ملی میسر باشد. وزارت راه و شهرسازی هم ضمن تفاهمنامه با بازار تهاتر ایرانی ها رسما اعلام حمایت کرده که آمادگی لازم برای سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی را دارد. از طرفی از بانک مسکن هم انتظار می رود تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خریداران قرار دهد. از متولیان صدور پروانه ساخت از نظام مهندسی ساختمان گرفته تا بنیاد مسکن و... هم انتظار تسریع در روند صدور پروانه ساخت داریم.
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانی ها در مورد توانمندی موجود برای ساخت انبوه مسکن توضیح داد: به صورت کلی برای ساخت مسکن در مقیاس ۱۰۰ هزار واحد در سال با مشارکت انبوه سازان توانمند داخل کشور و هم کشور دوست و برادر ترکیه؛ توانایی ساخت داریم. چون که چند شرکت گسترده انبوه سازی ترک و انبوه سازان داخل کشور و کارخانه های صنعت ساختمان آمادگی کامل برای همکاری دارند تا ما همزمان بتوانیم در استان ها پروژه ها را آغاز نماییم.
دهک های پایین گروه هدف هستند
وی با اشاره به اینکه گروه های هدف ما برای تولید مسکن دهک های پایین جامعه هستند اظهار داشت: ما ساخت مسکن ارزان را در اولویت برنامه ریزی های خود قرار داده ایم و ظرف سه سال می توانیم به هدف بزرگ و مهم ساخت ۳۰۰ هزار واحد برسیم. ما برنامه ریزی کرده ایم که ۳۰۰ هزار واحد با همکاری شرکت های توانمند ساخته شود تا بتوانیم راه گشا و اثرگذار باشیم.
پیش از این در ادامه فعالیتهای بازار تهاتر ایرانی ها به منظور تأمین و تجهیز مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در کشور، تفاهمنامه ای با شبکه بازار تهاتر ایرانی ها با حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد. بنا به قول مدیرعامل بازار تهاتر ایرانی ها از راهکارهای مهم مدیریت هزینه های تمام شده مسکن، چاره تهاتری است که بازار تهاتر ایرانی ها به دنبال تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی از راه این چاره اقدام می کند.1399/07/05
14:08:49
5.0 / 5
1398
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است