اولین چالشهای مالیات خانه های خالی

صاحبخانه ها همكاری نمی كنند

صاحبخانه ها همكاری نمی كنند روند كند خوداظهاری مالكان، تفكیك قائل نشدن بین واحدهای معمولی با آپارتمانهای لوكس و كمبود طرحهای تشویقی برای سازندگان همچون ضعفهای قانون مالیات بر خانه های خالی است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح مالیات بر خانه های خالی به باور کارشناسان به مرور زمان قابلیت اجرا به خود می گیرد. این طرح که بعد از تصویب مجلس و ارسال به شورای نگهبان با ۱۶ ایراد مواجه گردید، باردیگر به شورا ارسال و هنوز به مجلس عودت داده نشده است. با این وجود تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای ستاندن مالیات از جانب وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.
بعد از ایرادات شورای نگهبان و بر اساس آخرین اصلاح صورت گرفته توسط مجلس شورای اسلامی در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (۷) ماده ۱۶۹ مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (۱۱) ماده ۵۳ این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.
اما همچون ایراداتی که به این طرح وارد می شود روند کند خوداظهاری مالکان، تفکیک قائل نشدن بین خانه های معمولی با خانه های لوکس و عدم مصونیت کافی سازندگان از مالیات است که می تواند به کاهش رغبت برای ساخت و ساز منجر شود.
مطابق قانونی که در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید وزارت راه و شهرسازی مکلف به شناسایی واحدهای خالی از سکنه بود. اما در طرح جدید مجلس، ملاک خوداظهاری است. بررسیها نشان میدهد مالکان همکاری جدی دراین زمینه ندارند؛ هرچند به باور نمایندگان مجلس اگر مالکان خانه های خالی از درج اطلاعات و خوداظهاری امتناع کنند، مشمول دریافت مالیات می شوند.
به سبب نبود اطلاعات کافی درباب وضعیت سکونت حدود ۲۸ میلیون واحد مسکونی کشور که بنظر می رسد از عدم اتصال دستگاههای مرتبط حوزه مسکن با یکدیگر نشأت می گیرد، تا کنون فقط ۵۰ درصد واحدهای کل کشور شناسنامه دار شده اند. از این مقدار که حدود ۱۴ میلیون واحد را شامل می شود فقط ۱۰۹ هزار واحد بعنوان خالی از سکنه شناسایی شده است؛ در صورتیکه مطابق آمار سال ۱۳۹۵ بیش از ۲.۶ خانه خالی در کشور وجود دارد.
به هر ترتیب معمولا اجرای قوانین بعد از تصویب، زمان می برد و نتایج طرح مالیات بر خانه های خالی در بازار مسکن طی سالهای آینده مشخص می شود. البته برخی کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس مثل پاک فطرت عضو کمیسیون عمران معتقدند که موضوع مالیات بر خانه های خالی تأثیری در بهبود شرایط مسکن نخواهد داشت، مگر اینکه اقتصاد به یک ثبات و آرامشی برسد و در بازارهای اقتصادی مانند مسکن شاهد بروز تلاطم قیمتی نباشیم.1399/08/09
23:29:01
5.0 / 5
1482
تگهای خبر: اقتصاد , درآمد , سازمان , قانون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است