در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

مشكلات بازار كار ریشه یابی شود

مشكلات بازار كار ریشه یابی شود یك مقام مسئول كارگری با تكیه بر ریشه یابی مشكلات بازار كار اظهار داشت: به جای فروش بشكه های نفت باید به صادرات غیرنفتی متكی باشیم كه هم ارزآوری بیشتری برای كشور به دنبال دارد و هم از رشد و نوسان نرخ ارز تأثیر كمتری می پذیرد.فتح اله بیات ـ در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به نتایج انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر اقتصاد و بازار اشتغال کشور، اظهار نمود: باوجود آنکه معتقدم سیستم اقتصادی را باید از داخل اصلاح نماییم و موانع تولید را خودمان از میان برداریم و به فکر اصلاح امور بانکی و اقتصادی باشیم ولی متاسفانه دلار در سرنوشت اقتصادی کشور و بازار کار نقش دارد و اثرگذار است.

وی اضافه کرد: از نظر من سقوط قیمت دلار و طلا بعد از انتخابات آمریکا ناشی از یک جو روانی است و سیاستهای اقتصادی ما نباید متاثر از تغییر و تحولات بیرونی باشد که با رفتن رئیس جمهور یک کشور جشن گرفت و با آمدن دیگری ذوق زده شد. درست است که آمریکا را به لحاظ قدرت اقتصادی نباید دست کم گرفت ولی ما هم به لحاظ سیاسی، تاریخی، اجتماعی و جغرافیایی شرایط خاص خویش را داریم و باید از آن به شکل مطلوبی استفاده نماییم.

این مقام مسئول کارگری افزود: به علت فشارهای اقتصادی تولیدکنندگان داخلی در تأمین مواد اولیه تولید گرفتار مشکل شدند و تحت تأثیر این مسئله جامعه کارگری هم صدمه دید. این امر تاحدودی در بازار اشتغال و روند تولید و صادرات حتی بحث صادرات نفتی خلل وارد کرد اما ملت ما ایستادگی کرد و دولت از هیچ تلاشی برای برداشتن این دفعه کم نگذاشت.

به گفته بیات، مشکلات بازار کار باید با جدیت ریشه یابی و برخی سوء مدیریتها در کارخانه ها و بنگاهها برطرف شود، چون که هزینه تعطیلی یک کارگاه یا بیکاری یک کارگر در نهایت به دولت تحمیل می شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با طرح این پرسش که چرا افزایش هزینه ها و برخی قیمتها را به بالا رفتن دلار و نرخ ارز مرتبط می نماییم ولی وقتی که روند کاهشی می یابد اثری از کاهش قیمتها دیده نمی شود؟ اظهار داشت: این مسئله را ناشی از سوء نظارت و مدیریت در بازار می دانم. مگر وقتی روغن و برنج در گمرگ می ماند یا در انبارها احتکار می شود دست کشوری دیگر است؟ نباید کم کاری خودمان را به مسایل بیرونی ربط بدهیم و بنابراین است که تاکید داریم قوانین و سیاستهای اقتصادی به اصلاح و بازآفرینی نیاز دارد.

وی در انتها بر توسعه صادرات غیرنفتی تصریح کرد و اظهار داشت: به جای آنکه به فروش بشکه های نفت متکی باشیم باید روی صادرات غیرنفتی متمرکز و از وابستگی به نفت بی نیاز شویم که هم ارزآوری بیشتری برای کشور به دنبال دارد و هم از رشد و نوسان نرخ ارز تأثیر کمتری می پذیرد.
1399/08/20
12:32:34
5.0 / 5
1296
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است