نقش دانش بنیان ها در بهینه سازی مصرف انرژی؛

شناسایی ۶۴ فناوری بهینه سازی مصرف انرژی

شناسایی ۶۴ فناوری بهینه سازی مصرف انرژی به گزارش كار و درآمد مجری پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، این پروزه را فرآیندی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها توصیف كرد و اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۶۴ فناوری برای بهینه سازی انرژی شناسایی شده اند كه شركتهای دانش بنیان در بیشتر از ۲۵ فناوری این حوزه ورود كرده و طرح های نوآورانه خویش را اجرایی سازی كرده اند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، پروژه "اصلاح قوانین بازار؛ بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان" با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان های مسکونی و تجاری-اداری که خود منجر به کاهش انتشار آلاینده­ های زیست­ محیطی خواهد شد، با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)، برنامه عمران سازمان ملل متحد و ستاد بهینه سازی انرژی و محیط­ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز به کار کرد.
در این پروژه، سه رویکرد مختلف به صورت همزمان پیگیری خواهد شد که شامل "بررسی و بازنگری اسناد سیاستی، قوانین و استانداردهای کارایی انرژی و محیط ­زیست در کنار برچسب انرژی ساختمان با هدف طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی بین­ بخشی و اجرای آن"، "اجرای پروژه­ های پایلوت کارایی انرژی و محیط­ زیست در ساختمان­ های نمونه و اجرای فرآیند ارزیابی و صحت ­سنجی" و "ایجاد تحول ساختار بازار انرژی در بخش ساختمان با آموزش حرفه ­ای تمام ذی ­نفعان زنجیره ارزش کارایی انرژی و محیط­ زیست در کنار تهیه مشوق ­ها و جریمه ­ها در جهت توسعه طرح­ های پیشنهادی فرآیند تأمین مالی" می شود.
اجرای طرح های پایلوت و راهکارهای بهینه سازی انرژی تا کنون در ۱۹۶ ساختمان (۴۳ ساختمان اداری- عمومی و ۱۵۳ ساختمان مسکونی) در مجموع با زیربنای ۹۸۰ هزار متر مربع اجرا شده و در ۲۳۴ ساختمان (۳۷ اداری- عمومی و ۱۶۷ مسکونی) در حال اجرا می باشد.
مشارکت ۳۰ شرکت خصوصی، ۱۵ سازمان دولتی و ۵ انجمن تخصصی- صنفی و ۱۰ شرکت استارتاپ از دیگر دستاوردهای این پروژه است.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، اجرای این طرح در ساختمان های مدنظر می تواند به صرفه جویی پنج میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز و ۶ هزار و ۸۰۰ مگاوات ساعت برق معادل ۱۰۳ هزار بشکه نفت خام منجر شود. این کار از انتشار ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن معادل دی اکسیدکربن جلوگیری می کند.
دکتر علی وطنی، مجری پروژه ملی "بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان" در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به نقش کلیدی شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها در فرایند بهینه سازی انرژی اظهار داشت: یک بخش مهم از این فرایند بخصوص در ساختمان ها، وجود زیرساخت های فیزیکی و سخت افزاری و بخش دیگر و مهم آن، نرم افزارهای دقیق و کارآمد است و شرکتهای دانش بنیان در هر دو بخش می توانند تحول مهمی را در میزان مصرف انرژی ساختمان ها، پایش دقیق اطلاعات، عرضه مواد، مصالح و محصولات سازگار با محیط زیست و انرژی ارائه نمایند.
وطنی ضمن اشاره به ورود موفق این کسب و کارها به حوزه پایش و بهینه سازی انرژی ساختمان ها تصریح کرد: نرم افزار پایش اطلاعات انرژی نمونه ای از همین کار است و با پیاده سازی موفق، می تواند به صنعت حمل و نقل شخصی و عمومی، ناوگان حمل و نقل ریلی، دریایی و هوایی هم تعمیم پیدا کند.
وی با بیان اینکه در بخش ساختمان، دنیایی از سخت افزارها و مصالح ساختمانی نهفته است که شرکتهای دانش بنیان می توانند با نوآوری های خود سهمی از بازار بزرگ این حوزه را در دست بگیرند، افزود: هدف ما از حمایت شرکتهای دانش بنیان، ورود این کسب و کارها به عرصه ای است که می توانند ضمن درآمدزایی و اشتغال نقشی مهم در تحول مصرف انرژی، کمک به محیط زیست و حفظ منابع انرژی کشور ایفا کنند.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به شناسایی بیشتر از ۶۴ فناوری برای بهینه سازی انرژی در ساختمان، تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان تا کنون در بیشتر از ۲۵ فناوری این حوزه ورود پیدا کرده و طرح های نوآورانه خویش را اجرایی سازی کرده اند؛ اما تحقق این فناوری ها نیازمند ایجاد بازار و اقتصادی شدن است که با ایجاد فضای مناسب برای نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان، ضمن ایجاد بازار، ارتقای مصرف انرژی در ساختمان ها هم محقق می شود.
وی افزود: این شرکت ها می توانند محصولات، راه کارها و نرم افزارهایی را به صنعت ساختمان عرضه کنند که با قیمت پایین تر کارایی بالاتر و قابلیت ساخت در داخل این کار را محقق کنند. تهران بعنوان پایلوت این اتفاق است و باید برای کل کشور این کار را انجام دهیم.
وطنی ضمن اشاره به ظرفیت بالقوه بازار و اشتغال در صنعت ساختمان، اظهار داشت: بیشتر از ۶ میلیون ساختمان در داخل کشور وجود دارد و بخش قابل توجهی از هزینه خانوار در ارتباط با انرژی همین ساختمان ها است؛ ازاین رو شرکتهای دانش بنیان می توانند با ورود به این فرایند، کاهش هزینه و افزایش سطح رفاه را برای خانوارها به ارمغان بیاورند که یکی از بزرگترین خدمت ها به کشور است.
وی ایران را بزرگترین دارنده منابع زیرزمینی توصیف کرد و با تکیه بر اینکه این گفته به معنای این نیست که مجاز هستیم این اندوخته غنی را هدر دهیم، خاطرنشان کرد: وقتی زمینه برای مصرف بهینه انرژی توسط شرکتهای دانش بنیان فراهم گردد، ضمن حفظ هرچه بیشتر این ثروت ارزشمند، محیط زیست خویش را نجات خواهیم داد.
مجری پروژه ملی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها اظهار داشت: ازاین رو سعی کردیم بستر را فراهم نماییم تا شرکتهای دانش بنیان با نقش آفرینی در این حوزه، ضمن ایجاد اشتغال سبب جذب و ماندگاری دانش آموختگان ممتاز، خیلی از محققان و پژوهشگران چه در داخل یا خارج از کشور شوند.1399/08/23
13:04:43
5.0 / 5
1077
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است