در راستای رعایت پروتكل ها و قطع زنجیره كرونا

تمدید پروانه كار اتباع خارجی سه ماه دیگر

تمدید پروانه كار اتباع خارجی سه ماه دیگر برمبنای اعلام اداره كل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، اعتبار پروانه كار همه اتباع خارجی بدون نیاز به مراجعه حضوری بطور خودكار تا اختتام بهمن ماه تمدید می شود.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، همچنان که بکارگیری نیروی کار خارجی در تمام کشورها امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است، کشور ما نیز از این قاعده تبعیت می کند. در ایران اتباع خارجی در بخشهای مختلف اقتصادی، کشاورزی، عمرانی و ساختمانی فعالیت دارند و ظرفیت آنها مورد استفاده قرار می گیرد با این وجود هستند پیمانکاران و کارفرمایانی که به سبب فرار از پرداخت حق بیمه و ارزان بودن نیروی کار خارجی از آنها به شکل غیرقانونی استفاده می نمایند.

این عده حاضرند دردسرهای پنهان کردن کارگران غیرقانونی و پرداخت جریمه را تحمل کنند و با عدم تمکین از قوانین و مقررات جاری کشور، از یکسو سبب از دست رفتن فرصتهای اشتغال نیروهای کار داخلی و از طرف دیگر محروم کردن نیروی کار خارجی از مزایای بیمه و حقوق قانونی آنها شوند.

بر اساس قانون، استخدام و اشتغال شهروندان خارجی بدون پروانه کار در کشور ممنوعست و قانون کار در ماده ۱۲۰ صراحتا اعلام نموده شهروندان خارجی نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و بخشنامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

وزارت کار به سبب قانون کار مکلف شده با رعایت شرایطی از قبیل داشتن تخصص کافی برای شغل، نسبت به صدور روادید با حق کار مشخص و پروانه کار برای شهروندان خارجی اقدام نماید و به همین دلیل کارفرمایان را به استفاده از اتباع خارجی دارای پروانه کار ملزم کرده است.

در ماههای اخیر به سبب انتشار ویروس کرونا، رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی بمنظور قطع زنجیره کرونا مورد تاکید قرار گرفته است بدین جهت برای آنکه کارفرمایان در رابطه با بکارگیری نیروهای کار خارجی گرفتار مشکل نشوند، وزارت کار تمدید اعتبار پروانه کار اتباع خارجی را پیرو دستور معاون اقتصادی رئیس جمهوری در خصوص تمدید خودکار اعتبار همه مجوزهای صادره از طرف دولت، در دستور کار قرار داده است.

بر این اساس پروانه کار اتباع خارجی که اعتبار آن از اول آذر ماه و از تاریخ ۹۹/۹/۱ منقضی می شود، بدون نیاز به مراجعه حضوری تا اختتام بهمن ماه تمدید می شود.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، ماده ۱۸۱ قانون کار، کارفرمایانی که شهروندان خارجی فاقد پروانه کار یا دارای پروانه کار منقضی شده را بکار بگیرند یا در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آنها قید شده بپذیرند و در صورت قطع رابطه کاری با کارفرما مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند، مشمول جریمه و برخورد قانونی می داند.
1399/09/07
14:58:42
5.0 / 5
1318
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است