گزارش مهر؛

بیكارشدن كارگران در پارس جنوبی

بیكارشدن كارگران در پارس جنوبی به گزارش كار و درآمد نحوه اشتغال، تعدیل نیرو، جذب و حذف نیروها در منطقه ویژه پارس جنوبی همواره مورد اعتراض بوده و برخی تصمیم گیری ها در این عرصه قانونی، منطقی و عادلانه نیست.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها: پارس جنوبی بعنوان یکی از مهمترین قطب های صنعتی در کشور به حساب می آید که افرادی از نقاط مختلف کشور در این منطقه عظیم مشغول به کار هستند. علیرغم فرصتی که منطقه پارس جنوبی برای افراد غیربومی داشته است، بومی ها سهم چندانی از اشتغال در این منبع عظیم اشتغال نداشته اند و کمتر از ۳۰ درصد نیروهای این منطقه بومی هستند. سال ها است که بی عدالتی و اجحاف در حق نیروهای بومی در پارس جنوبی بعنوان یکی از انتقادهای اصلی از مدیران این منطقه مطرح است ولی هیچ گاه به این مورد پاسخی درخور داده نشده است. جذب ۵۰ درصد نیروی بومی استان بوشهر در منطقه پارس جنوبی از مصوبات دولت بوده ولی هیچ وقت محقق نشده است و وعده های مسؤلان مختلف برای این منظور بی نتیجه مانده است. در حالی نیروهای خدماتی، راننده و نگهبان شرکتهای مختلف پارس جنوبی از شمال، شرق و غرب کشور به عسلویه می آیند که جوانان استان بوشهر برای اشتغال در این صنایع با موانع گوناگونی روبرو هستند. در زمینه تعدیل نیروها در پارس جنوبی هم ایرادات زیادی به متولیان کار و اشتغال پارس جنوبی وارد است و اعتراضات زیادی به بی عدالتی در جذب و بکارگیری و تعدیل نیرو در پارس جنوبی مطرح می شود.
بیکاری کارگران پارس جنوبیدر پی بیکاری کارگران در پارس جنوبی، نماینده مردم دشتستان در تذکری به وزیر کار و وزیر نفت خواهان تدبیری برای پیشگیری از این روند شده بود که وزیر کار در پاسخی به نماینده دشتستان، عملکرد اداره کار و خدمات و اشتغال منطقه ویژه پارس را غیرقانونی دانسته است. ابراهیم رضایی در تذکر کتبی به وزیر نفت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشت: طی هفته های اخیر تعداد قابل توجهی از کارگران پارس جنوبی بیکار شده اند. لزوم دارد که وزرای نفت و کار با فوریت تدبیری برای این مورد بیاندیشند. هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم خطاب به بیژن زنگنه و محمد شریعت مداری وزرای نفت و کار، این تذکر را ابلاغ و خواهان پاسخگویی به تذکر نماینده دشتستان شده بود.ضعف ها مشهود استوزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این تذکر بیان نمود: از زمان ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تصویب قوانین و مقررات مربوطه در حوزه کار و امور اجتماعی و روابط کار همواره نارسایی ها و ضعف هایی مشهود بوده و به دلیل عدم تعیین متولی صاحب صلاحیت در این قوانین و علیرغم مکاتبات و پیگیری های مکرر این وزارتخانه با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد اصلاح و بازبینی قوانین و مقررات مناطق مشکلات به قوت خود باقی است اخیراً تعدادی از نمایندگان محترم مجلس طرح اصلاح این قوانین را پیشنهاد کرده اند. محمد شریعتمداری اضافه کرد: به استناد ماده ۱۶ قانون تمام مناطق آزاد و اقتصادی همانند تمام مناطق ویژه اقتصادی همانند مناطق آزاد از شمول قانون کار معاف بوده و مقررات اشتغال نیروی انسانی بیمه و تأمین اجتماعی در این مناطق لازم الاجراست. برابر ماده ۳ مقررات چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اشتغال نیروی انسانی، نظارت بر اجرای مقررات این تصویب نامه و رعایت حقوق کارفرمایان و کارگران و انجام تعهدات پیشبینی شده در ارتباط با قرارداد کار بر عهده سازمان منطقه خواهد بود.
وی بیان نمود: سازمان هر منطقه می تواند برای انجام تعهدات کارفرمایان در قبال کارگرانشان ضمانت های اجرایی را دریافت کند و در صورت عدم انجام تعهدات یاد شده از جانب کارفرمایان از محل ضمانت نامه های دریافت شده در هدایت کارفرمایان یا آرای مراجع قانونی را در مورد کارگران آنها اجرا نماید و بنابراین قانونگذار در این ماده همه مسئولیت نظارت بر اجرای تصویب نامه و مقررات اشتغال نیروی انسانی این مناطق را به عهده سازمان منطقه سپرده است.این روال غیرقانونی استشریعتمداری افزود: این وزارتخانه از منظر پاسخگویی به افکار عمومی با شرح وظایف حاکمیتی خود به استناد ماده ۲۴ قانون چگونگی اداره مناطق ویژه اقتصادی که تکلیف کرده، اعمال امور حاکمیتی طبق قوانین موضوعه بر عهده دولت می باشد. به مبحث روابط کار که برابر بندهای الف و ب ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در زمره امور حاکمیتی مشخص شده به این مناطق ورود کرده و بحث تنظیم روابط کار و صیانت از نیروی کار در چارچوب واحد کار و خدمات اشتغال مبحث ماده ۵ مقررات اشتغال مناطق را از طرق مختلف پیگیری می کند. وی اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) که متولی آن وزارت نفت می باشد، یکی از مناطقی است که علیرغم مکاتبات، نشست ها و پیگیری های مختلف به مبحث ماده ۲۴ قانون مناطق ویژه بی تفاوت بوده و همچنان بر مبحث ماده ۳ مقررات اشتغال و خودمختاری و استقلال خود تاکید دارد و واحد کار و خدمات اشتغال آن منطقه به صورت غیرقانونی و بدون مدیر منصوب از جانب این وزارتخانه در حال فعالیت بوده و مستقل از اهداف آن منطقه را پیگیری می کند.


منبع:

1399/09/11
13:29:29
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است