مقام مسئول در مركز آمار:

تابستان امسال فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود

تابستان امسال فقط ۴۱ و هشت دهم درصد جمعیت سن كار كشور شاغل بود مدیرکل جمعیت و نیروی کار مرکز آمار با اعلان اینکه بازار کار در ایران به شرایط فصلی وابسته است، اظهار داشت: در تابستان امسال از 62 میلیون نفر جمعیت سن کار در ایران 41.8 درصد در بازار کار فعال بود.به گزارش کار و درآمد به نقل از مهر، علی اکبر محزون چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی شبکه خبر اضافه کرد: در فصل تابستان امسال تنها ۴۱.۸ درصد جمعیت سن کار در کشور در بازار کار خودرا معرفی کردند و عده ای نیز به دلایلی خودرا وارد بازار نکردند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران تصریح کرد: این در حالیست که در نرم جهانی باید ۶۰ درصد جمعیت سن کاردر بازار کار فعال شوند.
وی با اعلان اینکه در تابستان سال جاری در مجموع ۲۳ میلیون و ۵۴۲ هزار در کشور ما شاغل بودند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۴ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در هفته بیش از ۴۴ ساعت کار کردند و ۳۴ درصد نیز از این افراد کمتر از ۴۴ ساعت مشغول کار در بازار بودند.
مدیرکل دفتر جمعیت و نیروی کار مرکز آمار ایران با اعلان اینکه نرخ بیکاری یک شاخص کلان اقتصادی در کشورها شمرده می شود، اظهار داشت: در مقایسه با تابستان سال قبل در فصل تابستان امسال شاغلین بازار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر بودند.
محزونی با اعلان اینکه نرخ بیکاری در تابستان امسال ۹.۵ درصد بود، اظهار داشت: این در حالیست که عدد متوسط نرخ بیکاری در خیلی از کشورهای جهان بین ۶ تا ۷ درصد است و ۹.۵ درصد عدد کمی نیست.
۷۰ درصد بنگاه ها در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند
یک کارشناس امور اقتصادی در این گفت وگوی تلویزیونی با تحلیل فاکتورهای بازار کار ایران در تابستان امسال گفت: ۷۰ درصد بنگاه های تجاری در ایران کمتر از ۵ نفر شاغل دارند و تحریم ها و شرایط اقتصادی و کرونا امسال را به شدت لطمه پذیر کرده است.
فاطمه عزیزخانی اضافه کرد: بررسی ها نشان میدهد که ۶۰ درصد شاغلین در ایران غیر رسمی هستند و در استان های مرزی و محروم این رقم به ۷۰ درصد می رسد.
وی با اعلان اینکه ۳۷ درصد شاغلین در کشور ما به وجود آورنده شغل خود هستند، تصریح کرد: این رقم در استان های مرزی و نقاط محروم کشور بیش از ۵۰ درصد است.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: وضعیت بازار کار در ایران خوب نیست و وظیفه مراکز علمی و پژوهشی است نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند تا تصمیم گیرندگان درباب جمعیت غیر فعال پنهان و کاهش نرخ بیکاری در کشور تصمیم مناسبی بگیرند.

1399/09/23
23:02:04
5.0 / 5
1247
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است