آینده شهرهای جدید ایران چیست؟

آینده شهرهای جدید ایران چیست؟ به گزارش کار و درآمد بوشهر معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: کارخانه های نوآوری و توسعه اشتغال های خلاق در دستور کار مجموعه شهرهای جدید قرار می گیرد و حرکت یک سویه که همیشه از شهر جدید به سمت شهر مادر برای خدمات و اشتغال بوده به یک حرکت دوسویه و متفاوت تبدیل گشته است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حبیب الله طاهرخانی در نشست با خبرنگاران در شهر جدید عالی شهر بیان نمود: پرداختن به فضاهایی که بین شهروندان ارتباط ایجاد می کنند تقدم دارد؛ مانند توسعه پارک ها، فضاهای ورزشی محله، مساجد و مدارس اجتماع محور که محل آشنایی افراد و شکل گیری ارتباط و اجتماع ساز هستند و ساکنین محله همدیگر را می بینند و به جامعه متفرق که در یک مدت محدود بوجود آمده کمک می نماید اجتماع سریع تر شکل گیرد.
وی اضافه کرد: تحلیلی که از شهرهای جدید براورد شده عملکرد چند شهر خیلی خوب بوده است. شهر جدید صدرا از راه راه اندازی چندین بیمارستان و انتقال دانشگاه بعنوان قطب درمانی کشور خودش را مطرح کرده است، همینطور شهر جدید سهند تبریز با ایجاد مناطق صنعتی برندسازی شده اند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار داشت: کارخانه های نوآوری و توسعه اشتغال به خصوص اشتغال های خلاق در دستور کار مجموعه شهرهای جدید قرار می گیرد و حرکت یک سویه که همیشه از شهر جدید به سمت شهر مادر برای خدمات و اشتغال بوده به یک حرکت دوسویه و متفاوت تبدیل گشته است. خوشبختانه سیاست شهرهای جدید که بعد از سال ها با رشد کند و اسکان جمعیت، به تازگی با افزایش رشد جمعیتی نقش برجسته تری در تأمین مسکن مناطق کلان شهری ایفا می کنند.
طاهرخانی افزود: شهرهای جدید با رشد سالانه جمعیت بیشتر از ۱۲ درصدی حدودا نزدیک به ۶ برابر رشد جمعیت کلان شهرهای کشور هستند که تماما نشان دهنده این است که آنها برای سکونت بخشی از اقشار جامعه به خصوص اقشار متوسط جذاب شده اند که مسئولیت ما را خطیر می کند تا بتوانیم زیرساخت های مناسب زندگی را برای اقشاری که اقبال نشان داده اند تأمین نماییم.

وی بخشی از این اقبال را ناشی از افزایش قیمت ها در کلان شهرها در کنار بهبود شرایط زندگی در شهرهای جدید دانست و بعنوان مثال بیان کرد سرانه آموزشی در عالیشهر نسبت به سه سال قبل از ۲.۵ مترمربع به ۵ الی ۵.۵ متر مربع در سطح استان رسیده است. همینطور ایجاد فرهنگسرا، ساخت مرکز جامع درمانی و مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری جذب افراد به مجموعه شهرهای جدید را روز به روز بیشتر خواهد شد.
این مسئول اشاره کرد: عالیشهر به نقطه مطلوب و مثبت در چشم انداز ایجاد شهرهای جدید رسیده و بعنوان یکی از شهرهای جدید در سالهای اخیر در راه مناسب حرکت کرده است. این روند در سایر شهرها هم در حال تکامل بوده که با افزایش سرمایه گذاری و رفع کمبودهایی که در زیرساخت ها، معابر شهری و شبکه اب و فاضلاب است تلاش داریم کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا دهیم تا هدف اصلی از ایجاد این شهرها به تحقق برسد.

به گفته طاهرخانی توسعه ناوگان حمل و نقل بین شهرهای جدید و شهرهای مادر در دستور کار جدی است و توفیق ایجاد شهرهای جدید در گرو توسعه بزرگراهی و ریلی آنهاست که بستگی به میزان جمعیت پذیری آنها دارد.
وی گلبهار مشهد را مهم ترین پروژه ریلی کشور برشمرد و اضافه کرد: با بهره گیری از منابع متنوع مالی و سرعت بخشی به افزایش جمعیت و توسعه شهری طرح های کلان تری هم در دسترس می باشد، اما مترو بعنوان یک زیرساخت پرهزینه و اجرایی دشوار بوده و افزایش هزینه منتظر استخراج نتایج در آینده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد بحث مسکن ملّی در عالیشهر هم اظهار داشت: شرایط از لحاظ تأمین مصالح و سیمان در استان مناسب نمی باشد و مقرر است از راه شورای مسکن استان و ایجاد تخصیص های لازم این طرح به ثمر برسد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید فاضلاب را بعنوان یکی از زیر ساخت های ضروری جز کمبودهای اساسی شهر جدید عالی شهر دانست که باید هر چه سریع تر با مشارکت چند جانبه استانداری و ارگان های مربوطه منجر به راه اندازی تصفیه خانه و شبکه فاضلابی شود.
حبیب الله طاهرخانی در رابطه با شهر جدید نای بند عنوان کرد: شهر سیراف جدید به "نای بند" تغییر نام می دهد، باتوجه به وضعیت خاصی که برای راه اندازی سکونتگاه در عسلویه وجود دارد راه اندازی این شهر جدید باتوجه به شرایط مناسب بعنوان یک اولویت و راه اندازی زیرساخت های آموزشی و درمانی هم در این مرکز مورد توجه قرار گرفته است.
وی در انتها بیان نمود: جمعیتی که در کنار دریا ساکن هستند، به خصوص در مراکزی که با توسعه صنعتی همراه شده اند خیلی کم است که در نسل نو شهرهای جدید حرکت به سمت مراکز جنوبی و پرظرفیت خواهد بود.
منبع:

1399/11/03
14:04:55
0.0 / 5
666
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , توسعه , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است