كوچ كارگران مهاجر، معضل جدید بازار مسكن!

كوچ كارگران مهاجر، معضل جدید بازار مسكن! کار و درآمد: بخش ساخت و ساز فقط همین را کم داشت که با کاهش نیروی انسانی مواجه شود تا معجون تلفیق شده از افت قدرت خرید متقاضیان، افزایش قیمت مصالح و رکود معاملاتی کامل شود؛ به هر ترتیب سازندگان می گویند که با افزایش قیمت ارز، خیلی از کارگران مهاجر که عموما افغان بودند، ایران را ترک کرده اند و به همین خاطر دستمزدها تا 120 درصد بالا رفته است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بازار مسکن به سبب رشد بیش از ۳۰۰ درصدی قیمتها که طی سه سال قبل اتفاق افتاده در رکود مطلق قرار دارد و این در حالیست که افزایش هزینه های تولید مسکن و نوسان قیمت مصالح ساختمانی به معضلی برای ساخت و ساز تبدیل گشته است. دراین زمینه بارها جلساتی بین نمایندگان مجلس و وزیر صمت برای چاره اندیشی برگزار شده اما ظاهرا نتیجه نداده است. مقرر است رزم حسینی باز هم برای توضیح درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی به کمیسیون عمران برود. این خبر را محمدرضا رضایی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران ـ مجلس اعلام نموده است.
با آنکه قیمت سیمان درب کارخانه حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان فروخته می شود، در پروسه عرضه ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان می شود. نمایندگان مجلس می گویند برخی مصالح ساختمانی تا به دست مصرف کننده برسد مشمول ۱۰۰ درصد افزایش قیمت می شود؛ سودی که همه اش به جیب واسطه ها می رود. مکانیزم عرضه مصالح در بورس هم چندان کارآمد نیست. در بورس باید قیمت تمام شده برای بخش مصرفی کم شود و دست واسطه ها کوتاه شود اما در مقام عمل این اتفاق نیفتاده است.
بخش ساخت و ساز با مشکلات دیگری هم دست و پنجه نرم می کند؛ از کاهش شدید توان خرید متقاضیان گرفته تا کمبود نیروی انسانی. سازندگان بیان می کنند که پس از رشد نرخ ارز، خیلی از کارگران مهاجر افغان ایران را ترک کرده اند و بخش ساختمان با کمبود نیروی انسانی روبه رو شده و در نتیجه دستمزدها بالا رفته است.
فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ می گوید: پس از رشد نرخ ارز و کوچ اتباع خارجی، دستمزدها در بخش ساخت و ساز تا ۱۲۰ درصد رشد نشان میدهد. دستمزد کارگر در شهرستانها که تا یک سال قبل ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بود به ۱۵۰ هزار تومان رسیده و نرخ دستمزد اسکلت کارها که قبلا متری ۸۰ هزار تومان بود حالا متری ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان شده است.
فروش نرفتن آپارتمانهای نوساز که از رکود بازار مسکن نشأت می گیرد نیز تزریق نقدینگی به حوزه ساخت و ساز را گرفتار مشکل کرده است. البته بررسی ها نشان میدهد که ساخت و ساز در شهرستانها هنوز از رمق نیفتاده اما در تهران کمتر پروژه مسکونی دیده می شود. افزایش شدید قیمت زمین در تهران از عوامل رکود ساختمانی است. مطابق اعلام مرکز آمار از تابستان ۱۳۹۹ قیمت هر متر زمین کلنگی در تهران ۳۴ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان بوده که نسبت به بهار امسال ۳۶ درصد و در مقایسه با تابستان سال قبل ۸۶ درصد رشد نشان میدهد.
روند رو به افزایش قیمت مصالح ساختمانی در شرایطی گلوی بازار مسکن را می فشارد که این بازار در کما قرار دارد. آذرماه امسال فقط ۲۵۰۰ فقره خرید و فروش مسکن در تهران به ثبت رسید که در مقایسه با تعداد واحدهای مسکونی حدودا صفر شده و نسبت به میانگین ۱۰ تا ۱۵ هزار فقره خرید و فروش معمول به حدود یک پنجم رسیده است. بررسیهای غیررسمی حاکی از آنست که در دی ماه تعداد معاملات در پایتخت حدودا به اندازه آذرماه بوده و خریداران واقعی کماکان در انتظار افت بیشتر قیمتها هستند. این در حالیست که از نیمه آبان ماه به بعد قیمتهای پیشنهادی تا ۲۲ درصد و نرخ قطعی ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرد.
منبع:

1399/11/05
00:55:40
0.0 / 5
1173
تگهای خبر: تولید , فروش , كارگر , كمیسیون
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است