در گفت وگو با كار و درآمد اعلام شد

نصف حقوق كارگران بابت اجاره خانه می رود!

نصف حقوق كارگران بابت اجاره خانه می رود! به گزارش کار و درآمد دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به فاصله بین حداقل دستمزد و معیشت کارگران اظهار داشت: در شرایطی که قیمت خیلی از اقلام مصرفی و خوراکی تغییر کرده نمی توانیم بگوییم هزینه های زندگی کارگران کمتر شده است.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر تعیین رقم سبد معیشت کارگران برمبنای واقعیتهای روز جامعه اظهار داشت: هم اکنون فاصله بین خط معیشت و حداقل دستمزد کارگران بالا است و این شکاف باید پر شود.

وی اضافه کرد: کارگران سال های سال است که بحث افزایش دستمزد به شکل درصدی را دنبال نمی کنند بلکه خواسته آنها این است که مزد، حداقلهای زندگی یک خانوار ۴ نفره یا ۳.۵ نفره را تامین کند تا کارگر یک زندگی معقول و حداقلی را سپری کند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اعلان اینکه هم اکنون کارگران برای اجاره یک باب منزل باید نیمی از حقوق و دریافتی خودرا برای اجاره یک خانه بپردازند، اظهار داشت: ممکنست ۵۰ درصد کارگران مسکن داشته باشند و مابقی فاقد خانه باشند ولی بخش اعظمی از حقوق کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود به نحوی که برای اجاره یک خانه ۱۰۰ متری دستکم باید ۲ میلیون تومان پرداخت کنند.

ابوی اظهار داشت: برنج خارجی عمده مصرف کارگران است که از پارینه تا امسال قیمت آن چندبرابر شده است. اگر قیمت مواد غذایی و اقلام مصرفی و ضروری خانوارهای کارگری را حساب نماییم هزینه های سبد معیشت کارگران به سبب افزایش و جابه جایی مدام قیمتها بالا رفته است بنابر این در چنین شرایطی نمی توان اظهار داشت که هزینه های کارگران ثابت مانده یا کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به بخشنامه شورای عالی کار اظهار داشت: کسانی که سالها قبل آنرا نوشته اند شاید یکی از دغدغه هایشان این بودکه دستمزد کارگران با تلفیقی از دولت، کارفرما و کارگر تعیین شود و هر سه گروه به تعیین مزد کارگر کمک کنند وگرنه مثل بسیاری از مسایل حقوقی کشور یا توافقات و قراردادها کارگر و کارفرما خودشان دستمزد را تعیین می کردند و یک مرجعی را بعنوان حکم درنظر می گرفتند که به اختلافات رسیدگی کند ولی قانونگذار شورای عالی کار را سه جانبه دیده است بنابر این هر سه گروه باید به وظایف خود در قبال یکدیگر عمل کنند و یکی از وظایف دولتها این است که صرفنظر از رسیدگی به مشکلات کارگران و کارفرمایان، اوضاع بازار و حقوق و معیشت کارگران را تنظیم کنند.

منبع:

1399/11/13
00:12:09
0.0 / 5
845
تگهای خبر: جامعه , حقوق , قانون , كارفرما
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است