در گفت وگو با كار و درآمد مطرح شد

می توانیم حقوق كارگران را ۷ میلیون تومان افزایش دهیم؟

می توانیم حقوق كارگران را ۷ میلیون تومان افزایش دهیم؟ به گزارش کار و درآمد یک کارشناس حوزه کار اعتقاد دارد تعیین هزینه سبد معیشت کارگران زمانی موثر و کارگشا است که بتواند در افزایش سطح معیشت کارگران و حقوق و دستمزد آنها اثرگذاری لازم را داشته باشد.حمید حاج اسماعیلی در ارزیابی تعیین رقم سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد ابارز عقیده کرد و اظهار داشت: خوشبختانه طی چند سالی که بحث سبد معیشت مورد تاکید قرار گرفته، کمیته دستمزد شورایعالی کار به منظور تعیین هزینه معیشت کارگران فعالیت خویش را شروع کرده و این اقدام می تواند گام مثبتی برای اصلاح مکانیسم تعیین مزد در کشور باشد ولی در مدتی که بحث تعیین هزینه معیشت خانوارهای کارگری مطرح شده چقدر نتیجه مثبت گرفته ایم؟ آیا این کار اثرگذاری لازم برای تعیین دستمزد کارگران را داشته و توانسته سطح معیشت کارگران را افزایش بدهد؟

وی افزود: انتظار از نمایندگان کارگری این است که بتوانند استراتژی موثری در شورایعالی کار در پیش بگیرند که دولت را مجاب کند افزایش دستمزدها را متناسب با شرایط اقتصادی و سطح زندگی خانوارهای کارگری درنظر بگیرد. اینکه هر سال سبد معیشت را بعد از جلسات مختلف تعیین نماییم ولی در تعیین مزد کارگران اثرگذار نباشد مفید و راهگشا نیست.

به گفته این کارشناس حوزه کار، شاید رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که بعنوان هزینه معیشت کارگران تعیین شده مورد تایید نهادهایی مثل مرکز آمار با بانک مرکزی باشد و با قیمتهای کالاهای اساسی هم همخوانی داشته باشد ولی آیا می توانیم حقوق کارگران را برای سال آینده ۷ میلیون تومان افزایش بدهیم؟

حاج اسماعیلی اضافه کرد: نمایندگان کارگری باید استراتژی مناسبی که سبب اقناع دولت و نمایندگان کارفرمایی برای افزایش دستمزد بر مبنای شرایط ویژه ای که کارگران به آن مبتلا هستند را در پیش بگیرند یا اینکه تلاش کنند برای سبد معیشت مترادف خط فقر را در شورایعالی کار مطرح کنند. اگر این اتفاق بیفتد تاثیرگذاری آن به مراتب از سبد معیشت بیشتر است.

به گفته وی نمایندگان کارگری می توانند طی روزهای آینده استعلام خط فقر را از بانک مرکزی، مرکز آمار و وزارت رفاه بخواهند و بر اساس آن در شورایعالی کار نسبت به تعیین حداقل مزد گام بردارند.

این کارشناس حوزه کار خاطرنشان کرد: گروه کارگری بعد از استعلام می تواند نامه ای به شورایعالی کار ارسال نماید که برای دیگر شرکای اجتماعی تعهدآور باشد و بر مبنای روشهای مختلف، سطح معیشت کارگران را هم از راه افزایش نقدی و هم حمایتهای غیرنقدی افزایش بدهد.
1399/12/05
18:43:58
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , حقوق , كارفرما
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است