استاندار كرمانشاه:

عراق با بازگشایی مرز تیله‎ كوه موافقت نمود

عراق با بازگشایی مرز تیله‎ كوه موافقت نمود کار و درآمد: ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام نمود که فرماندار شهرستان گرمیان عراق با بازگشایی مرز «تیله کوه» در شهرستان سرپل ذهاب موافقت کرده است.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا؛ «هوشنگ بازوند» روز پنجشنبه در حاشیه جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در ایام آینده تیمی بمنظور پیگیری ویژه بازگشایی این پایانه مرزی تشکیل خواهد شد.
وی اضافه کرد: این تیم که اعضای اتاق تجاری را نیز در دل خود دارد کار رایزنی با مقامات عراقی و پیگیری ویژه برای تسریع بازگشایی مرز «تیله کوه» را انجام می دهد.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایرنا، سال ۷۵ از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی چند بازارچه مرزی در استان کرمانشاه موافقت شد که «تیله کوه» در شهرستان سرپل ذهاب نیز یکی از این مرزها بود.

با بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه ۱۴۱ روستای شهرستان سرپل ذهاب با جمعیت ۲۸ هزار تن از ظرفیت این مرز برخوردار می شوند.

بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه موجب رونق بیش از پیش این شهرستان و همین طور امنیت پایدار در ۴۸ کیلومتر نوار مرز این منطقه و ایجاد اشتغال خواهد شد.
هم حالا ۴۰ تاجر سرپل ذهابی برای فعالیت در این بازارچه آماده هستند.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن پنج مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.
شهریور ماه سال قبل تیمی از اقلیم کردستان عراق بمنظور بازگشایی مرز «تیله کو» و رایزنی در این رابطه به کرمانشاه سفر و با فرماندار شهرستان سرپل ذهاب دیدار و گفت و گو کردند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در این دیدار اظهار داشت: مرز تیله کوه اهمیت بسیار زیادی دارد که ۴۵ کیلومتر مسافت کمتری با سلیمانیه دارد و موجب کاهش بار ترافیکی مرز رسمی پرویزخان می شود.
«طاهرمحمد صالح» اضافه کرد: نامه رسمی استاندار کرمانشاه و گمرک به حکومت اقلیم کردستان عراق ارسال شده و اقلیم نیز پاسخ آنرا داده که به زودی شاهد بازگشایی بازارچه مرزی خواهیم بود.
وی گفت: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه موجب رونق منطقه و فعالیت تجاری خواهد شد و هماهنگی های بسیار خوبی بین بازرگانان ۲طرف وجود دارد.
شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق دارد.
منبع:

1400/01/06
01:57:39
5.0 / 5
1149
تگهای خبر: اشتغال , صادرات , كالا
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است