كارشناس لرزه نگاری:

تخلیه تدریجی انرژی درون زمین، عامل پس لرزه ها در گناوه است

تخلیه تدریجی انرژی درون زمین، عامل پس لرزه ها در گناوه است یک متخصص و کارشناس لرزه نگاری اظهار داشت: تخلیه تدریجی انرژی ناشی از شکستگی لایحه های درونی زمین، می تواند بعنوان یکی از عوامل پس لرزه های گوناگون در بندرگناوه استان بوشهر باشد.


دکتر روح الله تقی زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: زمین لرزه های بعد از زلزله اصلی، دست کم تا چندین ماه حتی ۹ ماه به طول می انجامد و وقوع پس لرزه های گوناگون پس از زلزله های بزرگ قابل انتظار است طوریکه به تدریج و با گذشت زمان، از شدت آنها کم می شود.
وی اظهار نمود: تکان اصلی در اثر زلزله های اصلی بطور معمول، تمامی انرژی های انباشته شده را در نخستین شکست آزاد نمی کند و بدین سبب انرژی و تنش باقیمانده در زون ها و امتدادهای مکانی خاص موجب ادامه گسترش شکست لایه های زمین و در نتیجه رخداد مکرر پس لرزه ها تا زمانی که سامانه گسلی مسبب زلزله از تکاپو خارج و کل انرژی ذخیره شده در درون زمین تخلیه و حرکت گسلی بطور کامل تثبیت شود، ادامه دارد.
تقی زاده، خاصیت مشترک پس لرزه ها را کوچک تر بودن شدت آن در مقایسه با زلزله اصلی عنوان نمود و اضافه کرد: پس لرزه ها در بازه زمانی معین پس از زلزله اصلی و در گستره مکانی اطراف زلزله اصلی رخ می دهند و بر این اساس، در ایام اول رخداد به طور معمول با تعداد و بزرگی زیاد شناخته می شوند که به تدریج و با گذشت زمان از تعداد و بزرگی آنها کاهش می یابد.
وی افزود: در لطمه های ناشی از زلزله عوامل مختلفی نظیر شدت و بزرگی، عمق کانونی، فاصله مرکز زلزله از بناها و ساختمان ها و تاسیسات، مدت زمان و شتاب افقی و قائم زلزله می تواند موثر باشد.
این کارشناس بیان کرد: در زلزله گناوه چون کانون آن نزدیک منطقه کوهستانی بوده است سبب شده کمتر خرابی های ناشی از زلزله را در ساختمان ها و بناها داشته باشیم.
دریا تاثیری در کاهش شدت زلزله گناوه و خسارت ها نداشته است
تقی زاده در باره اینکه دریا در کاهش شدت زلزله و خسارت های ناشی از آن در بندرگناوه تاثیر داشته یا خیر؟ اظهار داشت: این مساله که دریا موجب کاهش شدت زلزله باشد به هیچ عنوان علمی نیست.
وی اضافه کرد: فقط اگر کانون زلزله در زیر دریاها و اقیانوس ها باشد پدیده ای به نام سونامی خواهیم داشت.
تداوم پس لرزه ها موجب کاهش تدریجی مقاومت ساختمان های لطمه دیده می شود
تقی زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره اینکه تداوم پس لرزه ها بر ابنیه و ساختمان های بندرگناوه تاثیری دارد، اظهار داشت: در مبحث علمی ساختمان سازی، پدیده ای به نام خستگی مصالح با گذشت زمان اتفاق می افتد و بنا بر این بناهای به جا مانده اما لطمه دیده در اثر زلزله، در مقابل پس لرزه ها، ممکنست از تاب آوری کافی برخوردار نباشند.
این متخصص لرزه نگاری بیان کرد: تداوم پس لرزه ها موجب کاهش تدریجی مقاومت ساختمان های لطمه دیده اما ویران نشده، خواهد شد و ریسک فرو ریزش کلی ساختمان را در زلزله های آینده می افزاید.
وی درباره اینکه امکان زلزله شدید در این منطقه وجود دارد، اظهار داشت: زلزله قابل پیش بینی نیست و تحلیل ها بطور معمول برمبنای سوابق زلزله هایی که در دنیا رخ داده و برمبنای ارتباط داشتن با گسل های موجود صورت می گیرد.
تقی زاده اظهارداشت: بر طبق این سوابق در بندرگناوه هم بنظر می رسد همان زلزله ۵.۹ ریشتری، زلزله اصلی بوده و زلزله های بعدی همان پس لرزه ها و با شدت کمتر از زلزله اصلی خواهند بود.
این کارشناس لرزه نگاری اظهار داشت: با گذشت زمان هم از تعداد و فاصله زمانی بین پس لرزه ها و هم شدت و بزرگی آنها کاسته خواهد شد.
باگذشت بیش از ۶ روز از زلزله ۵.۹ ریشتری بندرگناوه تا حالا ۱۷۴ پس لرزه در مرکز لرزه نگاری کشوری با شدت های زیاد و کم به ثبت رسیده است که آخرین آن در ساعت ۶: ۳۸ دقیقه روز شنبه چهارم اردیبهشت با ۲.۸ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد.
زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در ساعت ۱۱: ۱۱ روز یکشنبه در ۲۸ کیلومتری شهرستان گناوه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد و تخریب دیوارهای خانه ها، ریزش کوه، شکستن شیشه ها و اثاثیه منازل مردم و مصدومیت ۶ نفر شد.
شدت این زلزله در استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس نیز احساس شد.
هم اینک خدمات زیرساختی از جمله، برق، تلفن ثابت و اینترنت مناطق زلزله زده برقرار است.
شهرستان گناوه در ۱۱۰ کیلومتری شمال استان بوشهر قرار دارد
1400/02/04
10:12:24
5.0 / 5
540
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است