سودجویان دنبال كسب سود از محل رمز ارزها!

سودجویان دنبال كسب سود از محل رمز ارزها! به گزارش کار و درآمد یک کارشناس حوزه کار استخراج رمز ارزها را دانش و تکنولوژی جدیدی دانست که در اقتصاد دنیا شکل گرفته و اظهار داشت: عدم اطلاع رسانی و آموزش در حوزه استخراج رمز ارزها سبب شده تا شبکه های زیرزمینی و پنهانی جهت استفاده از انرژی در کشور شکل بگیرند و به کارخانه ها و شهرکهای صنعتی لطمه برسانند و سودجویان دنبال کسب سودهای پنهان از محل استخراج رمز ارز باشند.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا درباره رواج استخراج رمزارز در کشور و دلیل ورود برخی کارخانه ها به این جریان اظهار نمود: یکی از مشکلاتی که تحریم ها در کشور به وجود آورده شکل گیری کار های غیر رسمی در بخش های مختلف بازار و اقتصاد است که موجب ایجاد فساد و ناهنجاری در کشور می شود. وقتی انجام کارهای رسمی در کشور با محدودیت مواجه می شود، متاسفانه شرایط مستعدی برای انجام کارهای پنهانی، غیررسمی و سیاه در اقتصاد به وجود می آید که دلالی و واسطه گردی از نمونه های بارز آنست.

وی افزود: هنگامی که نمی توانیم شرایط را برای کارهای تولیدی در کشور فراهم نماییم بطور قطع هزینه تمام شده موجب می شود که تولیدکنندگان و کسانی که مشتاق کسب وکار در کشور می باشند به سمت کارهایی بروند که سود بیشتر و هزینه کمتری دارد و نیازمند پاسخگویی به مراجع رسمی در کشور نیست.

این کارشناس حوزه کار استخراج رمز ارزها را دانش و تکنولوژی جدیدی دانست که در اقتصاد دنیا شکل گرفته و اضافه کرد: رمز ارزها سبب شده که دیگر با پول فیزیکی در دنیا ارتباط نداشته باشیم و جایگزین ارز هایی شده که سال های سال در کشورهای مختلف همچون ایران درگیر آن هستیم.

حاج اسماعیلی درباره مشکلاتی که به سبب استخراج رمز ارز در کشور به وجود آمده اشاره کرد: آنچه در کشور ما در رابطه با رمز ارزها اتفاق افتاده عدم شفافیت و ابهاماتی است که درباب مساله رمزارزها وجود دارد. اولا بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی به اندازه کافی به مردم درباب رمز ارزها اطلاع رسانی نکردند و این مسئله سبب شده تا افراد سودجو که دنبال کسب سودهای پنهانی در اقتصاد کشور هستند به سمت این کارها سوق پیدا کنند و متاسفانه از امکانات و وسایل و ابزار کشور بطور غیر قانونی در جهت کسب منافع شخصی و گروهی استفاده کنند.

وی افزود: پیش از رواج استخراج رمزارز در کشور، بانک مرکزی بجای آنکه موضوع رمزارزها را برای مردم و کسانی که مشتاق فعالیت دراین زمینه هستند تشریح کند، این کار را با ممنوعیت مواجه کرد که موجب شد یک شبکه زیرزمینی و پنهانی جهت استفاده از انرژی در کشور شکل بگیرد و امروز کشور، کارخانه ها و شهرکهای صنعتی را با مشکلات اساسی روبرو کند در صورتیکه لازم بود بموقع به این قضیه ورود نماییم و ضمن نظارت کافی بر درآمدهای ارزی کشور، آموزش صحیحی در این خصوص داده شود.

این کارشناس حوزه کار نبود یک شبکه شفاف، قانونی و نظام مند برای استخراج رمز ارزها در کشور را همچون ضعف های جدی برشمرد و درباره روند استخراج رمز ارز در کشور های دیگر اظهار نمود: در کشورهای توسعه یافته که خود مبدع استخراج رمز ارز هستند این مسئله به شکل قانونی و منطقی است چون بازار کار رسمی دارند ولی در کشورهایی مثل چین که رقابت جدی را با آمریکا درباره جایگزینی دلار دارند و تلاش می کنند اقتصادشان را پا به پای آمریکا و جلوتر از آن پیش ببرند بعضاً کارهای غیر رسمی در آن کشورها هم برای استخراج رمز ارزها وجود دارد.

به گفته وی استخراج رمز ارزها یک پدیده نوین در اقتصاد دنیا بشمار می رود و مثل شبکه الکترونیکی است که طی یکی دو دهه گذشته در ایران در بخش نظام بانکی شکل گرفته و پولها بصورت فیزیکی از نظام دادوستد حذف گردیده است.

حاج اسماعیلی با اشاره به نتایج استخراج رمز ارز در کشور اظهار نمود: در کشور ما به سبب آنکه یک بانک اطلاعاتی جامع وجود ندارد و دولتها عمدتاً تصدی امور اقتصادی را برعهده گرفته اند و مشارکت مردم در اقتصاد محدود نگه داشته شده زمینه های بروز فساد در بخش های اقتصادی کشور وجود داشته است در صورتیکه اگر بستر انجام این کار را بوسیله قانون فراهم می کردیم استخراج رمزارز با سو استفاده از امکانات کشور صورت نمی گرفت و امروز مشکلاتی را که در زمینه برق برای کشور به وجود آمده شاهد نبودیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار هم اکنون برخی گروههای خاص و نهادها و سازمان ها که نیازمند درآمدهای خاص خارج از چهارچوب سیستم بانک مرکزی هستند به استخراج رمزارز مشغولند تا بتوانند مبادلات کاری خودرا انجام دهند و نمی توان با آنها برخورد کرد.

حاج اسماعیلی با اشاره به نزدیکی به فصل تابستان اظهار نمود: امروز برای انجام کارهای کسب وکار نیاز به انرژی داریم و به سبب بی آبی و برخی محدودیت ها با افت فشار برق مواجه هستیم، این امر سبب شده بسیاری از کارخانه ها در ساعاتی که باید کار تولیدی انجام بدهند برقشان قطع شود و تحت تأثیر آن گرفتار فرسودگی شده از چرخه تولید بیرون بروند و با خطر از میان رفتن اشتغال روبه رو شویم.

منبع:

1400/03/20
21:16:14
5.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است