بیش ازهفت میلیون تن كالای اساسی در گمرك ها و بنادر كشور دپو شده است

بیش ازهفت میلیون تن كالای اساسی در گمرك ها و بنادر كشور دپو شده است به گزارش کار و درآمد معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: بیشتر از هفت میلیون تن کالای اساسی در گمرک ها و بنادر کشور دپو شده که بیشترین مقدار آن در بندر امام خمینی(ره) است.


مهرداد جمال ارونقی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از انبار نهاده های دامی و اسکله های بندر امام خمینی(ره) در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: یکی از مسایل اساسی در بنادر و گمرک های کشور، ماندگاری و رسوب کالاها بخصوص کالاهای اساسی، و در راس آنها، کالاهایی است که ارز دولتی دریافت کرده اند.
وی، میزان کالاهای اساسی دپو شده در بندر امام خمینی(ره) را ۳.۵ میلیون تن اعلام نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی از کشتی ها در این بندر درحال تخلیه است و بیشتر از یک میلیون تن هم همچنان بر روی کشتی های پهلو گرفته در بندر امام خمینی (ره) وجود دارد.
جمال ارونقی افزود: کالاها باید تخلیه، و تشریفات گمرکی آنها انجام، و در نهایت حمل و ترخیص شوند تا از میزان کالاهای اساسی در گمرک های کشور کاسته شود درغیر این صورت معضلی به نام رسوب پیش می آید که سبب ماندگاری چندماهه کالاها در بنادر کشور می شود.
وی ادامه داد: برخی کالاهای اساسی در بنادر شمال کشور، با وجود گذشت بیشتر از یکسال از ورود آنها به کشور، از گمرک ترخیص نشده اند.
وی ضمن اشاره به تکمیل شدن ظرفیت انبارها در بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: کالاهای اساسی الان در مکان های روباز این بندر درحال تخلیه شدن هستند و ظرفیت استاندارد انبارهای آن تکمیل شده که با عنایت به شرایط آب وهوایی و گرمای هوا، احتمال فاسد شدن این کالاها در آینده ای نزدیک وجود دارد.
معاون فنی گمرک بر ضرورت ترخیص سریع این کالاها از گمرک تصریح کرد و اضافه کرد: با عنایت به اظهار صاحبان کالاها، حالا نزدیک به ۲ میلیون تن از کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) آماده خروج است و تشریفات گمرکی آنها انجام و مجوزهای قانونی هم صادر گردیده است.
وی افزود: صاحبان کالا با پرداخت حقوق ورودی مربوطه توانسته اند پروانه کالای خویش را دریافت نمایند و یا حکم خروج ۹۰ درصدی برای آنها صادر شده که حالا فقط ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای باید تقویت شود تا از رسوب کالا در انبارها کاسته شود.
حدود ۸۵ درصد حجم کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از بندر امام خمینی(ره) در جنوب خوزستان که ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی را دارد وارد می شود.منبع:

1400/04/23
19:12:52
5.0 / 5
467
تگهای خبر: حقوق , حمل و نقل , قانون , كالا
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است