سازندگان مسكن ملی یك لگنه پا معطل ارزانی سیمان

بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر!

بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر! به دنبال صعود قیمت هر پاکت سیمان به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، پروژه های اقدام ملی مسکن مبتلا به اختلال شده و سازندگان امیدوارند با وصل شدن برق شبانه کارخانجات سیمان و تحقق وعده ارزانی تا دو سه هفته آتی کارها را از سر بگیرند؛ در عین حال تولیدکنندگان سیمان از چنبره زدن ۳۰ نفر در بازار محصولات خود سخن می گویند.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، قطعی برق کارخانجات، کاهش عرضه سیمان و افزایش قیمت از حدود ۳۵ هزار تومان به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به شکل تعطیلی خیلی از کارگاه های ساختمانی بخش خصوصی و طرح اقدام ملی مسکن بروز پیدا کرد. محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ در گفتگو با ایسنا اظهار داشت که به هر حال افزایش روزهای اخیر قیمت سیمان و فولاد در سرعت اجرای پروژه های مسکن ملی اثرگذار بوده است.
وزارت خانه های نیرو و صمت توافق کرده اند برق شبانه کارخانجات از ساعت ۲۴ تا ۸ بامداد وصل شود و کارخانه های سیمان در شب با ۱۰۰ درصد و در روز با ۳۰ درصد توان کار کنند. این مسئله امیدواری را برای کاهش قیمتها ایجاد کرد. رئیس انجمن سیمان هم وعده داد: از لحظه ای که برق کارخانجات به صورت مستمر وصل و تولید سیمان شروع شود حداکثر فاصله بین دو الی سه هفته زمان می برد تا قیمت تعادل پیدا کند و به قیمت های قبلی باز گردد.
رضا جمارانیان با تقسیم بندی قیمت سیمان به قبل و پس از قطع برق اظهار داشت: «در زمستان ۱۳۹۹ قیمت هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی طبق مصوبه ۱۶ هزار تومان بود که با همین نرخ از درب کارخانه به بازار بورس می رسید. اما به علت آنکه عوامل توزیع و واسطه ها آنرا می خریدند تا به مصرف کننده می رسید به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان افزایش پیدا می کرد». این عدد ما را به یک مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد تومانی می رساند که به جیب دلالان روانه شد.
با این که سیمان در بورس کالا عرضه می شود و همه افراد دارای کد بورسی می توانند دست کم ۱۰ تن خریداری کنند، به علت ماهیت سیمان هنوز قیمت گذاری سنتی سیمان در بازار وجود دارد. الان ۴۴ شرکت سیمانی در بورس کالا پذیرش شده اند که این تعداد ۷۰ درصد ظرفیت تولید سیمان کشور را در اختیار دارند. اما بنا به قول سیدجواد جهرمی ـ معاون بورس کالا ـ منافع ۳۰ درصد باقی مانده به اندازه ای است که نمی خواهند وارد بورس شوند. ازاین رو توافق شده سایر شرکتها طی هفته های آینده در بورس پذیرش شوند اما وزارت صمت همراهی نکرده؛ چون بخشی از وزارت خانه مخالف و قسمتی دیگر موافق عرضه سیمان در بورس هستند.
هم اکنون حدود ۳۰۰۰ نفر کد برای خرید سیمان دریافت و ۱۴۰۰ نفر خرید کرده اند. سازمان بورس موافقت کرده هر فردی که کد بورسی در اختیار دارد می تواند حداقل ۱۰ تن سیمان خریداری کند که از هفته های آینده اعلام خواهد شد تا مشتریان برای خرید سیمان مشکل نداشته باشند. البته خرید باید در سامانه جامع تجارت و سامانه انبار رصد شود تا فردی که خرید انجام داده کالا را به کجا برده و در زنجیره چه اتفاقی برای کالا افتاده است.
این مورد که تا چه حد باید به برگشت قیمت سیمان به نرخهای پیش از قطعی های برق امیدوار باشیم یک مبحث است اما وجود دلالان و واسطه ها هنوز این بخش را آزار می دهد؛ تا جایی که رضا جمارانیان ـ رئیس انجمن تولیدکنندگان صنعت سیمان ـ دو شب قبل در یک برنامه تلویزیونی از وجود۳۰ نفر واسطه سیمان که مصرف کننده و تولیدکننده را نابود کرده اند صحبت کرد. به قول جماران، این عده بیشتر از ۱۵ سال است که بازار سیمان را در دست دارند.1400/05/02
12:14:43
5.0 / 5
209
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است