دبیر كمیسیون كشاورزی مجلس:

نیاز به واردات گندم داریم

نیاز به واردات گندم داریم به گزارش کار و درآمد دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باتوجه به خشکسالی های اخیر، کاهش کشت و عملکرد تولید گندم در وضعیت فعلی کشور نیازمند وارد کردن گندم از خارج کشور هستیم.


ذبیح الله اعظمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از بررسی آخرین وضعیت گندم و ذخایر محصولات راهبردی در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی آگاهی داد و اظهارداشت: بااینکه اینک وضعیت ذخایر راهبردی گندم مناسب می باشد اما برای تامین نیازهای آتی واردات گندم باید در دستور کار قرار گیرد.
وی اشاره کرد: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی تا حالا چهار میلیون و ۴۶۳ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که طبق پیش بینی این میزان حداکثر به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن خواهد رسید و نسبت به سال قبل کاهش شایان توجهی دارد.
اعظمی با اعلان اینکه دولت ۹۵ درصد پول گندم خریداری شده را به کشاورزان پرداخت کرده است، گفت: سال قبل در این بازه زمانی هفت و نیم میلیون تن گندم خریداری شده بود که در قیاس با میزان خرید امسال شاهد کاهش میزان تولید و تحویل گندم هستیم.
حداقل و حداکثر نیاز به واردات
عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه باتوجه به کاهش گندم تحویلی به سیلوهای کشور ما مجبور به واردات گندم هستیم، حداقل نیاز گندم کشور را در وضعیت فعلی ۶ میلیون تن اعلام و اشاره کرد: آمار نهایی نشان میدهد که کشور نیاز به واردات هشت میلیون تن گندم دارد.
مشکل حمل و نقل کالاهای اساسی از بنادر
اعظمی در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه حمل و نقل کالاهای اساسی که از آن با عنوان بحران یاد کرد، گفت: طبق پیش بینی کارشناسان باتوجه به حجم کالاهای اساسی با بحران حمل و نقل مواجه هستیم.
وی وضعیت روزانه حمل کالاهای اساسی را از بنادر ۶۰ تا ۷۰هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت که این یعنی صدای زنگ خطر بحران حمل و نقل کالاهای اساسی به صدا در آمده است.
اعضمی با اعلان اینکه واردات گندم و سایر نهاده های دامی و کالاهای اساسی بوسیله گمرکات انجام می شود، اظهار داشت: روزانه باید ۱۰۰ هزار تن غلات و نهاده های دامی از بنادر به سایر نقاط کشور حمل شود.

کمبود چهار و نیم میلیون تن علوفه در کشور
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همین طور از کمبود چهار و نیم میلیون تن علوفه در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به خشکسالی پیش آمده چهار و نیم میلیون تن علوفه که باید در وضعیت طبیعی استفاده می کردیم، موجود نیست.
وی ادامه داد: باتوجه به نیاز کشور و خشکسالی های اخیر واردات نهاده های دامی نیاز ضروری بخش دام و طیور کشور است.

نیاز به ۲۳ میلیون تن کالای اساسی بخش کشاورزی
اعظمی همین طور مجموعه همه کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در بخش کشاورزی را ۲۳ میلیون تن کالا اعلام نمود و ارزش این میزان کالا را ۱۰ و نیم میلیارد دلار برشمرد.
وی افزایش جهانی قیمت نهادها و کالاهای اساسی، خشکسالی و شرایط کرونا را علت افزایش قیمت کالاها و نهاده های کشاورزی اعلام نمود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلان اینکه سال قبل گندم ۲۱۰ دلار به ازای هر تن خریداری شده است اظهار داشت: امسال این عدد به ۳۳۰دلار به ازای هر تن بالا رفته است.
وی ادامه داد: ذرت سال قبل ۲۲۰ دلار به ازای هر تن بود ولی امسال این عدد به ۳۸۶ دلار رسیده است.

تخصیص ۵.۲ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی تاکنون
دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از تخصیص 5.2 میلیارد دلار ارز برای تامین کالاهای اساسی تا حالا آگاهی داد و میزان ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی را بین 6.7 تا 8 میلیارد دلار تخمین زد و برآورد کرد که این رقم به 10 میلیارد دلار هم برسد.
وی با اعلان اینکه ۸۰ درصد ارز اختصاصی به کالاهای اساسی تخصیص یافته است، گفت: بقیه ارز مورد نظر باید در اسرع وقت تامین گردد که جای تقدیر از بانک مرکزی دارد.

انتقاد از پیش بینی نکردن آینده کالاهای اساسی کشور
اعظمی همین طور از پیش بینی نکردن وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تامین کالاهای اساسی انتقاد نمود و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید در مورد تامین نهاده های کشاورزی و کالاهای اساسی آینده نگری لازم را برنامه ریزی کند.
در روغن خوراکی مشکل نداریم
وی به آخرین وضعیت موجودی روغن در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در مورد تامین روغن خوراکی اصلا مشکلی نداریم.


منبع:

1400/05/22
12:07:21
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است