معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال

امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال بنا بر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، بورس مسکن تحت عنوان «صندوق زمین و مسکن» که مراحل نهایی خودرا سپری کرده با هدف جذب سرمایه ها برای پروژه ها، حفظ ارزش سرمایه های مردم و امکان خرید مسکن بصورت کامل و متری از نیمه دوم سال جاری و بعد از کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی می شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، حدود دو سال قبل زمزمه های همکاری وزارت راه و شهرسازی با بازار سرمایه ایران بمنظور راه اندازی «صندوق زمین و مسکن» شنیده شد. هدف اولیه این بود که پروژه های مسکونی و تجاری در بازار سرمایه ارائه شود تا با جذب سرمایه های خرد هم به تولید مسکن کمک گردد و هم برای سهامداران سوددهی داشته باشد. خرید مسکن به شکل متری و کامل از خاصیت های بورس مسکن شمرده می شود. البته هم اکنون شرکتهای بخش خصوصی در بورس کالا حضور دارند اما وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد شرکتها و سازمانهای زیرمجموعه خودرا نیز که امکان عرضه پروژه های بزرگ مقیاس را دارند نیز وارد این عرصه کند.
در این خصوص محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: همکاری میان وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا از ماه ها قبل شروع شد که این همکاری از چند جنبه پیگیری شده که تا حالا نیز نتایجی مثبتی در این عرصه ها حاصل شده است. یکی از همکاریهای مشترکی که مقرر است با بورس کالا صورت بگیرد ایجاد صندوق زمین و مسکن می باشد که مصوبه اصلاح بخشنامه آن از دولت گرفته شد و به شرکت های و سازمان های در رابطه با وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کردیم تا پروژه هایی در این عرصه جهت راه اندازی صندوق مذکور ارائه نمایند.

راه اندازی بورس مسکن بعد از کسب مجوز
وی در پاسخ به این پرسش که اجرائی شدن همکاری با بورس کالا جهت راه اندازی صندوق زمین و مسکن چه زمانی عملیاتی می شود؟ اظهار داشت: این پروژه بر طبق برنامه زمان بندی موجود در نیمه دوم سال جاری اجرا می گردد که البته بورس کالا باید مجوزهای قانونی را از سازمان بورس و اوراق بهادار گرفتن کند.

املاک مستغلات دولتی در راه بورس کالا
معاون وزیر راه و شهرسازی درباب عرضه املاک و مستغلات دولت و نهادهای مختلف در بورس کالا نیز اظهار داشت: بر طبق تصمیمی را وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح کرده است، نهادهای مختلف بجای برگزاری مزایده به شیوه های سنتی باید املاکشان را بوسیله بورس کالا به فروش برسانند که با توجه به این که وظیفه فروش اموال مازاد دستگاه های دولتی به عهده وزارت اقتصاد است، این مساله نیز توسط وزارت اقتصاد درحال پیگیری است.

جزئیات فروش متری مسکن در بورس
بدین سبب گزارش، موضوع امکان تامین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با بهره گیری از ظرفیت بازار سرمایه از حدود دو سال قبل مطرح و اواسط اردیبهشت ماه سال قبل راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان به مرحله توافق سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی رسید اما تا کنون مجال اجرا پیدا نکرده است. این صندوق ها با آنچه تحت عنوان بورس املاک و مستغلات شناخته می شود و اواخر مردادماه با عرضه یک واحد تجاری توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس وارد مرحله اجرا شد متفاوت می باشد. در بورس املاک، دارایی های مازاد شرکتهای دولتی و بانکها برای فروش در بازار سرمایه عرضه می شود. اما فروش متری مسکن در حقیقت جذب سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی است. بر این اساس با کمک این ابزار مالی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود.1400/05/31
12:46:41
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است